bugün

Şehzade Mustafa'nın ölümüne sebep olan kadın.
Dizisi güzeldi.
Ukrayna slavıdır ve doğal kızıl saçlıdır.
kanuni sultan süleyman'ın bir cariyesiydi galiba.
kanuni'nin rus eşi galiba.

edit: ukraynalı bir ortodoksmuş.
Bir zamanlar muhteşem yüzyıl dizisiyle tarihi öğrenenen halkımız ve Hürrem sultana diziden dolayı dövenler. ::D Allah rahmet eylesin.
Gerçek hürrem kızıl saçlı, yeşil gözlü, orta boylu (mahidevrandan daha ufak tefek) ince belli, hafif balıketli ve orta güzellikte * bir kadındır.
görsel
Kanuni Sultan Süleyman'ın nikahlı karısı olan ukraynalı cariye. 1506 yılında rutenya'da doğmuştur. Tatarlar tarafından esir alınıp Osmanlı'ya satılmıştır. Kanuni'yi kendine mest eden kadındır. Devlet işlerine karışmıştır. Kadınlar saltanatını başlatan sultandır. Ünvanı hasekidir. Kanuni'den divan edebiyatının inceliklerini öğrenmiştir. Ağır bir dille şiirler yazmıştır. 6 çocuğu vardır. Şehzade Mehmet, ikinci selim, şehzade bayezid, Mihrimah Sultan ve şehzade cihangir. Cihangir, kamburdur. Hayattayken iki oğlunun ölümünü görmüştür. Kızıl saçlı, yeşil gözlü, balık etli ve uzun boylu olarak tasvir edilir. Mihrimah sultanı Rüstem paşa'yla evlendirip devlet işlerine daha kolay karışmıştır. Mahidevran sultan'dan doğma şehzade mustafa'nın ölümünde parmağı olduğu rivayet edilir. Gençken, kuması Mahidevran sultan'dan dayak yemiştir. 1558 yılında, 52 yaşındayken vefat etmiştir. Ukrayna'da bir heykeli vardır. Hayattayken resmini çizdirmemiştir. Ona ait resimler temsilidir. Yani anlatıldığı gibi çizilmiştir.

Kanuni'nin kendisi için yazdığı bir şiir,

Günümüz türkçesiyle
benim birlikte olduğum, sevgilim, parıldayan ayım,
can dostum, en yakınım, güzellerin şahı sultanım.

hayatımın, yaşamımın sebebi cennetim, kevser şarabım
baharım, sevincim, günlerimin anlamı, gönlüme nakşolmuş resim gibi sevgilim, benim gülen gülüm,

sevinç kaynağım, içkimdeki lezzet, eğlenceli meclisim, nurlu parlak ışığım, meş’alem.
turuncum, narım, narencim, benim gecelerimin, visal odamın aydınlığı,

nebatım, şekerim, hazinem, cihanda hiç örselenmemiş, el değmemiş sevgilim.
gönlümdeki mısır’ın sultanı, hazret-i yusuf’um, varlığımın anlamı,

istanbul’um, karaman’ım, bütün anadolu ve rum ülkesindeki diyara bedel sevgilim.
değerli lal madeninin çıktığı yer olan bedahşan’ım ve kıpçağım, bağdad’ım, horasan’ım.

güzel saçlım, yay kaşlım, gözleri ışıl ışıl fitneler koparan sevgilim, hastayım!
eğer ölürsem benim vebalim senin boynunadır, çünkü bana eza ederek kanıma sen girdin, bana imdad et, ey müslüman olmayan güzel sevgilim.

kapında, devamlı olarak seni medhederim, seni överim, sanki hep seni övmek için görevlendirilmiş gibiyim.
yüreğim gam ile, gözlerim yaşlarla dolu, ben muhibbi’yim, sevgi adamıyım, bana bir şeyler oldu, sarhoş gibiyim. bir hoş hale geldim.
Rus tan sonrasını okumadım gerek yok.
Hürrem çok güzel değilmiş. Venedik elçisi tarafından karakalem yapılmış portresi var onu gördüm ortalama bir kadın. Bununla birlikte Hürrem neşeli, yüz güldüren demek.

Bunu söylediğim için bu benzetmeyi kullandığım için üzgünüm ama biz erkekler bu yüzden pavyona gidip konsomatrislere bir dünya para harcıyoruz.

Son olarak Osmanlı yükselme dönemi içinde en parlak dönemi kanuni Sultan Süleyman dönemidir. Onun ölümü ile yerine gelen sarı selim Hürrem in oğludur ve devlet işleri ile ilgilenmek yerine hayatın tadını çıkarmış olduğu anlatılır. Devleti sokollu yönetmiş ve onun ölümü ile de yükselme bitmiştir.

Pargalı gibi sokollu da gücü kendi nüfuz alanını genişletmeye kullandı diyorlar ama ben bilemem tarihçi değilim.

Bir de coğrafi keşifler olmuş ve biz okyanusta yokuz. Hint deniz seferleri başarısızlığı ve Portekizliler vs.
rus değildir, ukraynalıdır.
her şeyden önce hem kudretli hem de acılı bir kadındır. 6 evladından 3ünün ölümünü görmüştür.
çok güzel değil, ortalama bir kadındır. ama zeki ve cilveli kişiliğiyle kanuniyi kendine bağlamıştır. kanuni gibi çocuklarını öldürten sert bir adamdan korkmamıştır.
osmanlı 'nın ve de dolayısıyla dünyanın gördüğü en güçlü kadın. Hakkında söylenen şeyler çok çeşitlidir ancak kesin olan Osmanlı Devleti için değil kendisi ve biraz da Rusya için çalışmıştır.

Okuduğum kaynaklar beni çok kere hayrete düşürmüştür, düşürmesine de, en garibi de koskoca bir cihan padişahının bu türden bir - hani dünya tarihini etkileyen türden - bir trollenmeye gelmesidir.

Vezir -ı azam 'ını boğdurtmaktan çekinmeyen yedi iklim padişahı rus kökenli bir kadının karşısında "süt dökmüş kedi "yi oynamıştır !!

Bu hakikaten hayret verici bir durumdur.

Ve yukarıdaki bazı entry 'ler tamamıyla doğrudur, osmanlı Hürrem 'den sonra çöküş dönemine girmiştir.

Bizim millet baltacı katerina olayına takmıştır, ancak Hürrem kanuni olayı çok daha acayiptir. Bir yedi cihan padişahının saray cariyelerinden birine, kelimenin tam anlamıyla, "boyun eğmesi" gerçekten şaşkınlık verici bir durumdur; zira "çok güzeldi "söylemi konu koskoca sultan Süleyman han olunca tutmamaktadır, çünkü belki de tarihin gördüğü ilk beş en güçlü adamdan biri olan sultan Süleyman han 'a kadın mı yoktur?...

işbu yukarıda sorduğum soruya ben hiçbir cevap verememişimdir.

Kanuni bu kadını idam ettirmese bile kendinden uzaklaştırmalıydı.

Hürrem tarihin gördüğü en garip karakterlerden birisidir.
arkadaşlar bu kadın nasıl oldu da böyle yükseldi sizce? ne yapmış olabilir araştırdığım üzere öyle iyi bir aileye de sahip değil. Bende onun kadar zeki,güler yüzlü,akıllıyım ama günümüzde malum kaşarlar daha çok tercih edildiği için bizim gibi ezikler hep 2. planda kalmaya mahkum oluyor.
Az değil yani padişah siki yemiş düne dün. Saygı duyacaksınız. O kadar ottomen torunu nereden peyda oldu??
-toplumsal cinsiyet esitciligini savunuyorum ama siyasetin erkek isi oldugunu dusunuyorum- demis ust entry.
akli karisik olanlar, suursuzca kavram karmasasi yaratip icinde bogulanlar suraya yazmasinlar lutfen ya.
Osmanlının en güçlü kadın sultanlarından biridir. Lehistan krallığının Rutenya yani Ukrayna'da 1504 yılında doğduğu rivayetler arasındadır. Çocukları sırayla: Şehzade Mehmed'ten sonra Selim, Bayezid, Cihangir ve Abdullah adlı 4 şehzade ve Mihrimah adlı bir kız çocuğu daha dünyaya getirmiştir. Hayırsever osmanlı sultanıdır. Taht için verdiği mücadeleler kadar açtığı vakıflar da vardır.

edit: muhteşem yüzyılcılar gelmeden :d
Tarihte ona atfedilen her şey doğruysa(ki hepsinin doğru olduğunu sanmıyorum)çok zeki kadındır.
Seveni çoktur,sevmeyeni de çoktur.Tüm entrikaları hayatta kalmak ve çocuklarını hayatta tutmak için yaptığını söyleyen de vardır,iktidar hırsından dolayı yaptığını söyleyen de vardır.(Ben ikisine de katılıyorum.)Ama itiraf edilmesi gereken şey;kadının çok çok zeki olduğudur.
osmanlı'da bu ve kösem gibi cengaver, yiğit, dişli, ülke yönetiminde etkili, cariye olarak gittikleri sarayda nikahlı eş olarak çıkan 3-5 kadın daha olsaydı var ya osmanlı'da kadın hareketi başlar, feminizm tohumları ekilir, kadınların sesleri daha gür çıkardı.

harikasın sen hürrem bebeğim. nasıl koskoca padişaha nikah kıydırttın helal sana ya. biz hala umutsuzca stalk yapalım. seviliyosun.
Kötülüğün ve karaktersizliğin vücut bulmuş hali.

Birde Hayır işi yapmış bu güya. Münafık. Evet.
Teve 2 izleyenler bir çıkın sistemden yahu.
Amacı olan, çocuklarının padişah olmasını göremeden geberip gitmiştir. Ruhuna lanet olsun. Kafir olma ihtimali yüksek. Zira, gösteriş için Hayır yapmıştır. Evet.
padişahla sevişmesi için getirildiği sarayda devleti yöneten rus cariye.
Kayıtlara göre bugün ölüm yıl dönümüdür. Evet.
Köle olarak saraya satılmış, ailesi katledilmiş olan kadın. Osmanlı'ya hiçbir minnet borcu yoktur. Bu dünyada kimse bir diğer insanı düşünmek zorunda değildir. Romantiklik yapmayın.