bugün

önemlidir.
insanın ruhundadır. kalptedir.
elinde olanın bir türlü kabul etmediği, olmayanın fazlaca sahiplendiği göreceli kavramdır.

benim içinse çok tatlı küçük çocuklara seslenme sözüdür,

-naber güzellik?
güvenme malına bir kibrit yeter, güvenme güzelliğine bir sivilce yeter.
göreceli bir kavramdır.
görsel
dünya hayatı gibidir. geçicidir. geriye kalan tek bir sözdür insanın yüreğine işleyen. önemsiz gibi gözüken, derin bir yara bırakan tek bir söz.
göçüp gidenlere bak hele, kara kaş kara göz kalmış mı geriye?
Her zaman görecelidir güzel bakan güzel görürmüş bana göre güzellik bakışlardır bakışların masum ve anlamlı bakınca fiziğin ne kadar kötü olursa olsun güzelliğini bozamaz örneğin Hazal Kaya, fiziğinin ve yüzünün güzelliğine bakışlarıyla anlam katmış Merve Boluğur.
facebook'ta kızların birbirine hitap şeklidir. özellikle profil fotolarına bu yorumu çakarlar.

-vaaay güzellikkkk. <3

sanki k harfi uzatılabiliyormuş gibi.

edit: genç facebookçu ergen salaklar rahatsız. şu sözlükte hiçbir söylediğimin bu kadar arkasında durmuyorum. kim ki katılmıyorsa hodri meydan derim. güzellikkkk ne lan. piç misiniz? salak mısınız? türkçe'den de mi haberiniz yok? bir insana güzellikkkk diye seslenilir mi? kodumun ergenleri ya.
güzellik. iki türlüdür. duyularımızla algıladığımız hemen hemen evrensel olan güzellik kavramı. yüzdeki altın oranlar falan. ikincisi kişiden kişiye değişen güzellik algısı kimisi esmer kimisi sarışın sever. kimi kuğu boyunlu kimi yer elması sever. boşuna ' hani iç güzellik' diye beklemeyin arkadaşlar onlar senin benim gibi çirkinlerin meşgalesi ancak. şam şeytanı da olsa güzel karı götürülüyor.
bazen tesellidir güzellik.
nasıl sevgiyi doğurabildiğini çok ama çok merak ettiğim kavram.
ayrıca insan neyi neye göre 'güzel' bulabiliyor bu da merak konusu.
not:fikri olan varsa buyursun sunsun bana.
bir çeşit silahtır. (bkz: güzelliğin ki senin en büyük silahındır)
kelimeye dökülemeyen bir şey.
kuraları ve sınırları olmayan akışkan bir şey.
Carlotte adında italyan bir ressam, güzelliği şöyle tanımlamış.

"Hiç birşeyin eklenmesini, çıkartılmasını, değiştirilmesini gerektirmeyecek şekilde çalışan parçaların bir bütünüdür."
göreceli.
gelip geçici olgu.
"Araştırmacılara göre hoş görünümlü öğrenciler öğretmenlerinden sıradan öğrencilere göre daha yüksek notlar almaktadırlar. Ayrıca çekici hastalar doktorlarından daha iyi bakım alırlar. Çalışmalar, yakışıklı suçlular, kendilerinden daha az çekici özellikteki suçlananlara göre daha hafif cezalar almaktadırlar. ABD'deki CNN internet sitesinde bahsedilen, London Guildhall Universitesi'nin 11,000 33 yaşındaki denek üzerinde yaptığı araştırmaya göre normalden daha az çekici sayılan erkekler çekici olanlardan %15 daha az kazanırken ortalama bir kadın çalışan, çekici olan rakibeisnden %11 daha az kazanmaktadır."

Adil değil ama gerçek. işi onlar kapıyor, yüksek maaşı onlar alıyor, terfilerde onlar öncelikli oluyor. geriye kalanlar zekasını, farklılıklarını kullanamazsa doğal seçilime maruz kalarak siliniyor.
güzellik tanımlamaları içerisinde divan edebiyatı güzelini tek geçerim : boy servi gibi, bel ipince, saçlar uzun ve simsiyah. Yanaklar gül kırmızı, bakışlar kılıç gibi keskin, beden sağlıklı, yaş taze denilecek kadar genç...
bir facebook fotoğraf altı yorum klişesidir. genelde kızlar kızlara yazar bu yorumu. bir düğünde bir köşeye geçip kırıtarak verdiği pozun altına ,yine profil fotoğrafı kendisi gibi düğünde çekilmiş olan arkadaşı yazar.

genelde gerçeği yansıtmaz duymak istenilen oraya yazılır. " güzellik... "
hayata 1-0 önde başlamanıza sebep olur.
en kılıksız(çirkin) adama verip tüm o serveti boşa heba eden kişilere verilen ünvandır.
içle ile dışın birleşimidir. biri olmadan diğeri hep eksiktir.
görecelidir.
liv tyler.