bugün

insanların ilk dikkat ettiği şey olsa gerek.
bakan gözdedir demişler güzellik için. doğrudur, güzel bakan gözdedir güzellik, göz güzeldir, gönül.
düzgün bir burun, yerinde kaşlar ve çıkık elmacık kemikleri. güzellik kadında da erkekte de budur . * *
tanrının referansını kullanmasıdır.
birbirini tamamlayan öğeler silsilesidir.
mesela ;
muhteşem yüz hatlarına, çok tatlı tebbessüme sahip olabilirsiniz lakin güzelliğinizin tamamlanması için hoş da bir ses tonu olması gerekir.
kısacası güzellik kusursuz değil eksiksiz olmaktır.
aldatıcıdır.
bakanın gözlerindedir.
öz ile biçim arasında sadece aptalların fark edemeyeceği bir bileşimdir güzellik.

sırrı süreyya önder den duymuştum, ama budur işte.
göreceli bir kavram olmasının yanında güzellik, çoğu insan için her şeyden önce gelen kavramdır.her ne kadar bu, inkar edilse de insanız; güzeli severiz.
güzelliğin on para etmez, bu bendeki aşk olmazsa.
zamanla güzellik algısı da değişiyor sanırım. birkaç sene önce o mu güzel bırak allasen dediğim kadınların aslında ne kadar güzel olduğunu yeni yeni fark etmeye başladım. al işte zuhal olcay. bu kadar güzel bir kadın var mı? 50 li yaşlarında onun kadar güzel olabilen kaç kadın var acaba? şimdilik benim için fiziksel güzelliğin tanımı; zuhal olcay hanfendidir.
bir akşamüstü kadıköy sahilinde oturur, beş dakika gecikmeli gelecek çayı sipariş ederiz. üşürüz az sonra gelecek çayın sıcağına sakladığımız sabırsız bedenlerimizde. ilk bakışım istanbul'adır benim; kendimi tutamam, ellerinden tutarım. uçsuz bucaksız göklerde kovaladığım martı yorgunluğunu haydarpaşa dalgakıranına satarken, ılık rüzgar da hüznü satar en derin sıla sevdalarına.

evet elini tutarım, istanbul'la süslediğim nazarımı bırakıveririm sonra akşam güneşiyle danseden suretine. saçların omuzlarından, sadece senin olan yüreğime akar gibi akar. uzaklardan uzak ilkokul resimlerindeki çöp adam kadar mutlu, sulu boya gibi silik bir şiir olursun aniden.

ve farid farjad'ın golha'sı kalabalığı selamlarken ben senin sessizliğini yudumlar, sessizlikte seni ararım.
sabahın ilk saatlerinde pürüzsüz güzellikteki yüzünü güneşe çevirirken,doğal saçlarını omuzlarına döküp,gülümsemeyi başaran kadındır.
bekar erkeklerin evlenene kadar evlenecekleri kızlarda olduğunu sandığı şey.
Hastalık, sevgisizlik, öksüzlük...
Neler geçirdim ben!
Çıkabilseydi bir, "güzel" diyecek
Güzelleşirdim ben!

ARiF NiHAT ASYA.
--spoiler--
"güzellik şekille ilgili soyut bir kavramdır. aranızda en güzel benim, benim de bilinen bir şeklim yok. o yüzden bu meseleyi kafana takma." dedi tanrı.
--spoiler--
der bana bir şeyhler oluyorda yılmaz erdoğan. haksız da sayılmaz sanırım.
sevdicege duyulan hayranliktir. baktikca ruhun arinmasini saglar.
"güzellikler kalpsizdirler ve insanın acılarıyla ilgilenmezler"
güzellik görecelidir. insan güzelliği ise; bazı temel esaslara dayandırılır;
-endam, yani boy pos.
-ten güzelliği.
-simetri yani orandır.

ve tabi bunları bütünleyen tavır ve duruş.
bütün bunlara rağmen binlerce güzel arasından sadece birini sever insan, çünkü "gönül kimi severse, güzel" o dur.
güzelliğin beş para etmez, bu bendeki aşk olmasa."
*
10'u 2'ye bölüp ' o 10 demiş ama bende 5 para bile etmez ' şeklinde dillere dolanan o güzelim sözlerin orijinalini bozmuş yazarların entry girdiği başlığa ben nacizane fikirlerimle tanım yazmam. Ama malum yazarcığa bir örnek verebilirim:

+Ben güzel miyim ?
-Hayır, erman toroğlu g.tü gibisin.
okuduğum şiire ağlatan, dinlediğim şarkıya mana katan, bana tüm güzelliği bahşeden ve güzelliği gösteren yarimdir güzelliğin tanımı.
bakınca aklına güzel şeyler getiren kişiler, nesneler, olaylardır.
kişiye göre değişen durum söz konusudur.
kişinin gözle birlikte ruhada hoş gelmesi durumu.
güncel Önemli Başlıklar