bugün

Güzellik bakan gözdedir.

Yüzünde beliren gülümsemedir, seni gülümsetendir.
Güzellik, bir hançerin ucuyla yüze işlenen harelerin bile gözlerdeki derin sıfatı saklayamadığı kişinin özelliğidir.
Güzellik görecelidir.Bana göre 12.entry güzeldir sana göre 11.entry güzeldir.
temelleri ruh güzelliğiyle atılan, içten gelen, yüze, tene, tüm vücuda aks etmiş güzelliktir. böylesi tamamlayıcı bir güzellik zor bulunur. *
oscar wilde'a göre zeka ile asla birarada bulunamayacak şey.zekanın kasvetli gölgesinin güzelliğin ışıltısını yok ettiğinden dem vurur lord henry wotton,dorian gray'in portresi'nde.
sonradan elde edilemeyen.
göreceli bir kavramdır.
insanın var ettiği estetik anlayışı derecelendiricisi.

insan mutluluğu sadece çevresindeki güzellikleri görerek elde eder. güzellikleri göremeyen bir kişinin güzellikleri anlamaya çalışması boş bir hayaldir. kimi insanlar güzel şeylerin olmasını yerinden kalkmadan bekler durur. işte böyle çetrefillidir kendisi.

insan herşeyi sevmeli. işini, insanları, çevresini...

mesela kimi insanlar güzel şeylerin olmasını yerinden bile kalkmadan bekler durur. çalıştığı ortamdan ve işinden memnun olan kişi ise hem mutlu olur hemde başarılı işler yapar. ne kadar somut olsakta insan soyut varlıklara bağlıdır. duygusuz, güzelliksiz, düşüncesiz yaşayamaz.

fakat herşeyin güzeli olmadan da yaşayamaz. güzellik bizi mutluluğa götürür. mutluluk paylaşmaya. paylaşım ise sanata. zaten insanlar güzel sanat eserleri ortaya koyarak, paylaşarak mutlu olurlar. bunlar bir zincir misali birbirine bağlıdır.
"Görecelidir" denilip kenara atılan, ama kız erkek fark etmeden, her adamın kafasında bi' şekilde yer etmiş kavram.

Ben rastlamadım henüz "böyle birisiyle çocuk yapmak isterim" diyeceğim kıza, kendi "böyle birine" rastlayan hatta onunla birlikte olan varsa ne mutlu.
Güzellik olmasa aşk ortaya çıkmaz; aşk olmasa güzellik yüz göstermez. *
baktığında bir daha baktırandır.
güzeli güzel yapan edeptir, edep ise güzeli sevmeye sebeptir. *
doğada herkes için eşit miktarda güzellik vardır fakat insanların hepsi, onu kavrayabilecek kapasitede ve yetide değildir.
"önemli olan iç güzelliktir.dış güzelliği ne yapayım".diyerek söylenen en güzel yalandır.
göze hitap eden, bakılmak istenen, hep insanın yanında olması istenen.
allah düşman başına vermesindir..
görecelidir. hepimizin sevdiği ve bize çok hoş gelen çiçekler aslında bitkilerin utanmadan, çekinmeden teşhir ettikleri cinsel organlarıdır.
"güzellik, başlı başına bir faşizmdi; dünyanın en adaletsiz dağıtılan şeylerinden biriydi."
* *
insanın bedeninde zamanla yer değiştiren fakat kalbe ulaşması çok zor olan olgudur.
yalnız bir şarkı muhtaçtır güzelliğe,
güzelliğinse şarkıya ihtiyacı yoktur.
Eşit doğmadığımızın en büyük kanıtlarından, kişiden kişiyede fazla değişmez aslında- misal istiklal caddesinde yürüyorsunuz karşıdanda acayip güzel bir kız geliyor, çevrenizdeki erkeklere bakın sadece 2 sn içerisinde 20 tane adam kıza bakıyor neredeyse, bu kızların psikolojilerini cidden çok merak ediyorum. Gittiğim heryerde kızlar hayvan gibi baksa, her an her yerde kesilsem yavşansam nasıl olurdu hayatım bilemem. Aslında bir bayan için güzel olmak hayata 2-3 sıfır falan önden başlamaktır çirkin olmak ise geriden.
Misal ibrahim tatlıses, adamın doğuştan müthiş güzel sesi var-şarkılarını beğenmeyen olabilir fakat yarak gibi sesli diyen çıkmaz heralde, o yüzden güzellik göreceli diyerek kendimizi kandırmayalımm...

sözü yavuz sultan selimin dizeleri ile noktalayalım:

" Şirler,pençe-i kahrımda olurken lerzan,
Beni bir gözler-i ahuya zebun etti felek "
sevenin, görenin, bakmasını bilenin gözünde değildir günümüzde. artık bazı duyguların esiri olmuş bir kavramdır. estetik açıdan değil her türlü göze hoş gelen şeydir güzellik. oysa ki günümüzde algılanan güzellik, 90-60-90 vücut ve ortalama bir yüz güzelliği ile kombine olduğunda şahane-i endam olarak adlandırılıyor. bu kalıplardan ne zaman kurtulacağız bilmiyorum ama gün geçtikçe bu kavramlar daha da tozutacak kanımca.
algılanan güzellik ile görünen güzellik arasında dağlar kadar fark var zira!
göreceli değildir simetrik uyumun insan algısındaki karşılığıdır.
Ruhtan gelendir.
yüzde doksanı silinince çıkabilen bir şeydir.

edit: yalnız bu önemsizdir anlamına gelmesin. güzellik önemlidir, avantajdır.
doğalı makbuldür.
güncel Önemli Başlıklar