ölmeden önce yapılması gereken şeylerdendir. şehir uyurken siz yeni bir günün doğuşunu izlemektesinizdir, kargaşa ve kalabalıklar yoktur, gerçekten özgürsünüzdür. yaşamanın ne kadar güzel bir şey olduğunu gösteren ve belki de çok kısa sürdüğü için değerli olan anlardandır.
insana dünyada yalnız oldugunu fakat kimseye de ihtiyacı olmadıgını hissettiren eylemdir. bu sözlere bakınca kötü bir eylem gibi görünmesine ragmen bunu yapan herkesin de bildigi gibi insan sadece kalabalık icinde yalnız kaldıgında kendini kötü hisseder. oysa ki yalnızlıgını kendi icinde ve kimseye muhtac olmadıgını hissederek yasıyorsa bu durum insana zor gelmedigi gibi güzel bile geliyor. tabi ki insanoglu bu gücü her istediginde icinde bulamıyor. buldugu anların da kıymetini bilemiyor: günes dogarkenki o birkaç dakika gibi...
bir tarafın aydınlık, bir tarafın karanlık olmasıdır. anlamdır.
allahın her günü, pervasızca, istemeyerek yaptığım eylemdir.
ilk anlarda tunç gibi kızaran göğü görmenin hayranlığı zamanla kendini güneşten alınan o sonsuz enerjiye bırakır. is this the world we created dinleyerek yapıldığında yeniden doğuş etkisi yaptığı da bilinmektedir.
(bkz: güneşin batışını izlemek)
kabataş sahilden oldukça keyifle izlenebilir efendim. boğaz köprüsü üstünden doğru doğru doğan güne sizi harika bir görüntü ile selamlar...
gözleri görmeyen arkadaşım ve ben.

ben : şimdi saçlarını uzattı, birazdan yüzü de görünecek.
g.g.a: hadi bekliyorum.
ben : evet tam da bu andır işte, ışıldadı.
g.g.a: allahım bende istiyorum o ışıktan, gözlerime...
ben : allahım bende istiyorum o ışıktan, onun için, onun gözlerine...
her ne zaman içime zifir karanlıklar saplansa izlerim güneşin doğuşunu, aydınlığı görürüm onda, zifir karanlığı deler geçer içimden. bana alışmayı öğretir o her karanlığın sonunda doğduğunu gösterir, ve derki ' her karanlığın bir aydınlığı vardır' ne zaman karartsam içimi , işte o yüzden güneşin doğuşunu izlerim ben, günü aydınlattığı için, günümü aydınlattığı için...
bi kaç saat sonra sınavınız varsa ve siz hala çalışmaya başlamamışsanız güneşin doğuşu farklı anlamlar ifade edicektir.
psikologların da tavsiye ettiği, iç huzuru sağlamaya yardımcı olan, bazen uykudan feragat edip kesinlikle yapılması gereken aktivitedir.
bir tek hatunla izlerken güzeldir.
batışını izlemek kadar güzel olan ve sevgiliyle beraber izlenince tadına doyum olmayan eylem.
blade serisinde bir intihar yada infaz yöntemidir.
eğer nemrutta iseniz tadına doyulmayacak olan eylemdir.
(güneş adında bi arkadaşım vardı.düşündümde doğuşunu görmediğime seviniyorum hani.)
pencereden disariya bakarken televizyon izlemek gibidir. tadi tuzu pek yoktur.
günesin dogusunu disarida karsilamak gereklidir. Disariya cikip; o anda günesten yansiyan isiklarin, gözleri kamastirmasiyla, kucagi acmakla beraber "günaydin dünya, günaydin günes, günaydin herkese" diye bagirarak günesi karsilayan kisinin baslayan günü, elbet güzel gececegidir.
bu herkesin harcı değil. çünkü buram buram romantizm.
sevgilinin gözlerine bakmaktır.
Donup uyunabilecekse daha bir guzeldir..
eğer eskiden sevgiliniz ile yaptığınız bir eylem ise, her sabah güneşin doğuşu size ızdırap verir. kuşların yeni yeni başlayan cıvıltıları durduk yerde adamın amına koyan şarkılar dan biri olur sizin için.
Yeni bir günün başlangıcını izlemek.
Hayatın ve yaşadığının farkında olmaktır.
güneşin her gün bizim için doğduğunu anlamamızı sağlayan durumdur.
güneşin batışını izlemek kadar keyif veren olay.
değil güneşin doğuşunu, kendini bile göremediğiniz bir evde imkansız olan durum. kapı önündeki otomobilin üstünde yansımasını görürsünüz sadece. *
+ çok mutluyum zülfikar güneşin doğuşunu izleyeceğim.
+ görüyor musun bak nasıl doğuyor ?
- abi karşı camdan yüzüne lazer tutuyorlar güneş değil o.
+ iki gıdım zevkimle oynama ananı skerim senin.