bugün

edip cansever, saate bakmak şiirinde selamını çakmıştır turgut uyar'a:

"bir otobüse biniyoruz, sahiden biniyor muyuz
söyle, nerde "göğe bakma durakları", nerde
birinin elinde gazete ve süt
gazete mi, evet gazete
bütün manşetler tutsaklığı ve yenilgiyi çağrıştırıyor
paramızı veriyoruz, üstünü alıyoruz, bozuk paralar
cebimizde nikel
cebimizde sarılmış ölüler halinde."
"durma kendini hatırlat
durma göğe bakalım.."

turgut uyar..

görsel
durma kendini hatırlat turgut uyar, durma göğe bakalım.
defalarca okuduğum harika bir şiirdir.
"Şimdi otobüs gelir biner gideriz
Dönmeyeceğimiz bir yer beğen başka
türlüsü güç
Bir ellerin bir ellerim yeter belleyelim yetsin.... " diyerekten asiklari gaza getiren muhteşem şiir.
--spoiler--
bu karanlık böyle iyi afferin tanrıya
herkes uyusun iyi oluyor hoşlanıyorum

herkes uyusun bir seni uyutmam bir de ben uyumam
herkes yokken biz oluruz biz uyumayalım

dönmeyeceğimiz bir yer beğen başka türlüsü güç.
--spoiler--
Senin bu ellerinde ne var bilmiyorum göğe bakalım
Tuttukça güçleniyorum kalabalık oluyorum
Bu senin eski zaman gizlerin yalnız gibi ağaçlar gibi
Sularım ısınsın diye bakıyorum ısınıyor
Seni aldım bu sunturlu yere getirdim
Sayısız penceren vardı bir bir kapattım
Bana dönesin diye bir bir kapattım
Şimdi otobüs gelir biner gideriz
Dönmeyeceğimiz bir yer beğen başka türlüsü güç
Bir ellerin bir ellerim yeter belliyelim yetsin
Seni aldım bana ayırdım durma kendini hatırlat
Durma kendini hatırlat
Durma göğe bakalım
Deli gibi beğendiğim harika ötesi bir siir. Her okuyuşumda başka bir tat kalır geriye. An gelir askı bu siir yüzünden özlerim...
hani şu yol arkadaşını beklediğin durak olacak o, bildin mi?

hani bir otobüs yanaşacak birazdan, filanca durağa gidecek bir otobüs...

otobüs filanca yere doğru çıktı yola ama biz binmedik.

o sunturlu yere de hiç gidemedik.

e ne yapalım... bari göğe bakalım...

ama bak ne diyeceğim sana:

ikimiz birden sevinebiliriz tabi lan. yeter ki göğe bakalım.
arada açıp osman sonant'ın sesinden dinlemek pek bi keyiflidir.. şiddetle tavsiye edilir.

http://www.youtube.com/watch?v=_2xkofM0XMQ
şimdi otobüs gelir biner gideriz.
Dönmiyeceğimiz, bir yer beğen başka türlüsü güç. Bir ellerin bir ellerim yeter belliyelim yetsin.Seni aldım bana ayırdım durma kendini hatırlat.
Durma kendini hatırlat, durma göğe bakalım.
(bkz: dönmeyeceğimiz bir yer beğen başka türlüsü güç)

ellerini tuttukça kalabalık oluyorum diyor, karanlıktan ötürü tanrıyı tebrik ediyor, beni bırak göğe bakalım diyor, gözlerimi kurtar diyor...

hani şu şiirden sonra, kalkıp gelmeyecek kadın var mıdır acaba bu memlekette? aslında bilmiyor, emin olamıyorum. neyse boşverin, göğe bakalım.
"sayısız penceren vardı bir bir kapattım.
bana dönesin diye bir bir kapattım."
Turgut Uyar'ın kendisi ve göğe bakma durağı adlı kitabıyla ilgili bilgi ve alıntılar için; http://aylakmadame.blogsp...turgut-uyar.html?spref=tw
hayatla baş edememiş romantik insanların safsatası. sen göğe bak. öte ki nükleer güçle adalet dağıtsın.
gökyüzünün her yerde mavi olduğunu bize hatırlatan şiirdir.
yere uzanıp başımızı göğe çevirdiğimizde o an hissettiğimiz şey.
herkesin en az bir kez okuduğu şiir. en mutsuz umutsuz anında bile "ikimiz birden sevinebiliriz göğe bakalım" dizesi aklına gelir ve içine bir umut dolar. aşk kokar umut kokar...

içinde geçtiği bir hikaye için buradan buyurun...

http://beautymaykill.blog...goge-bakma-terminali.html
osman sonat mükemmel seslendirmiştir bu şiiri.

"şimdi otobüs gelir biner gideriz
dönmeyeceğimiz bir yer beğen başka türlüsü güç
bir ellerin bir ellerim yeter belliyelim yetsin
seni aldım bana ayırdım durma kendini hatırlat
durma kendini hatırlat
durma göğe bakalım"
osman sonat mükemmel okumuştur. durma hadi göğe bakalım.
kusura bakmayın ama overrated bir şiirdir. bak kötü demiyorum, gayet güzel bir şiir. ama abartıldığı kadar değil bence. başyapıt falan denmez. şiir aslında sıradan kelimelerle sıradanmış gibi görünen, ama çok derin anlamları olan cümleler kurmaktır. turgut uyar'ın bu şiirinin modası da bu yaz başladı. facebook'ta ve burada kafamızı siktiler durma göğe bakalım diye. sokakta öpüşürüz, sarhoş oluruz, göğe baktık vs. ee? hani art anlam. aşk sarhoşluğuyla yazılmış bir şiirden ötesi değil. tamam ahengi, sesi hoş ama o derinlik yok bence.

buna mükemmel şiir diyen lütfen açsın attila ilhan okusun azıcık. hatta sadece ben sana mecburum, böyle bir sevmek ve üçüncü şahsın şiiri'ni okusa yeter. hayran olunacak şiir nedir, o zaman görürsünüz. zaten yahya kemal beyatlı'ya, ahmet hamdi tanpınar'a falan hiç girmiyorum. aralarında 20 gömlek fark çıkar. sevelim, okuyalım ama edebiyatın yapıtaşlarından bir şiir muamelesi yapmayalım. olmasa da olurdu.
Zevkler renkler tartismasina meze olmus mukemmel bir siir. Sanki herkes attila ilhan sevmek zorunda... ilginc.
sanatı matematik sananları gösteren başyapıt, tanrı'nın elinden ayetler. "şiir x'tir," diye kurulan cümleleri önemseyip de cevap verme hissi duymak dahi tuhaf ama, "göğe bakma durağı olmasa da olurdu," yok efendim, "göğe bakma durağı overrated bik bik," demek de çok gülünç bir şey, bunu demek cesaret ister. şiir her şeydir, sizin için değişir, benim için değişir. siz bakmayabilirsiniz. ben göğe bakarım.
ikimiz birden sevinebiliriz ! bu cumleyle baslamasıyla yanında sevinebilecegim birine okumak istedigim siir.
sabaha kadar okunabilecek dua gibi şiir.

amin der, otururuz.

çay içeriz.