bugün

nekropsinin dingin başlayıp sonunda coştuğu eğlenceli parça. sondaki ataklar için cevdeti ayrı tebrik etmek lazım. mi kubbesi nden
asi dizisinin final bolumunde, asi ile demir'in nikahi sirasinda sadece muzigi calinan gulay'in seslendirdigi sarki.
http://www.youtube.com/watch?v=QT4wGPma-dI

budur.
fuat saka'nın sarhoş zamanına mı denk gelmiştir, senfonik mi nedir bilinmez acayip entstrumantal şarkısıdır. doğulan topraklara dönme çağrısı barındırır iliğine kadar...
adamın içini yakar...
kadir inanır tatar ramazan neyse, müzikte de fuat saka ve de bu şarkısı odur...
kemencenin senfonisidir bir nevi...
sarhoşken dinlenmesi tehlikelidir, çünkü işi gücü bırakıp, karıyı boşayıp memlekete donme arsuzu aşılar pek fena...
tabi hatun sizle gelmeye niyetliyse niye boşayasınız ayrı meseledir.
bazen bir şehri kapsar, bazen bir kalbi, bazen bir hayatı, bazen bir dünyayı, bazen bir geleceği ya da geçmişi... en nihayetinde gitmektir bir yerlere; başka bir yeri yeğleyerek diğerine.
Aylin Süer' e 2000 yılında, Uluslararası Sinema Tarih Buluşması' nda (TURSAK) üçüncülüğü kazandıran film öyküsü.
nazan öncel'in efsane albümüne ismini veren enfes parçası. mayıştırır, dinlendirir, uyuşturur. flulaşır herşey zihninizde.
aydın hatipoğlu şiiridir.

Gidenler gecikmiş günleri götürdüler
Birlikte ne kadar yalnız olduklarını
Gözleri yanılsamalarla bağlı gelip
Görmediklerini göstermeye gittiler

Kazılardan sevdalar çıkıyor
Kız küpeleri gözyaşı şişeleri
Kaç yıldız yılı çalınmış ekmeğimiz
Kırık kazma ucu kuytu gizlerimiz

Seldik akıyorduk karlı koyaklardan aşıp
Ta çini maçinden bahri cedit diyarına
Altın fildişi esaret ve miskü amber
Suda izi kalmış bir söz bırakıp yarına

Açtık ama şehvetli ve dehşetli susuz
Sevdik yana yana saçları sürgün güzeli
Alazı kavurur kurumuş yaprakları
Pıhtılaşır zaman çiçeklenir gülüşünde...
koparıp atmak. dönüp bakmamak. gitmek. unutmak istemek. göçmek işte.
bir bölgeden başka bir bölgeye seyahat etmek.

yazlık göç: yaz aylarının bunaltıcı sıcağından serin yerlere gitmektir.

kışlık göç: kışın soğuğundan kaçıp ılık yerlere gitmektir.
bundan uzun zaman önce dedelerimin yaşadıkları memleketten vazgeçerek yaptığı şey. her ne kadar görmesem de bunu bilmek oralara ait hissettirir beni.
dini, iktisadi, siyasi, sosyal ve diğer sebeplerle insan topluluklarının bir yerden bir başka yere gitmesi. Ferdi sebep ve maksatlarla yer değiştirmeye ve bu esnada nakledilen eşyaların hepsine de göç denmektedir. Ayrıca kuşların, balıkların ve bazı hayvan türlerinin, belli mevsimlerde dünyanın çeşitli yerlerine gitmeleri de göç adıyla anılır.
metin kemal kahraman ın en sevdiğim şarkılarındandır.
içinizde sakladığınız tüm duygularınızı odaya salıverir bir anda, kaçış yok atmosferinden, seve seve bunalacaksınız geçmişte kalan acılardan ve geleceğe yelken açanlarından.

http://www.youtube.com/watch?v=7FZGIbdxO2M
Yabani kuşların gün batımına doğru, 'V' şeklinde uçma faliyetidir.
epey zor bir sınav sonrası denizclik müsteşarlığından aldığım GeneraL Operation Certifies belgesidir, Yani telsiz operatör yetelilik belgesidir, ama ne yazıkki hayatta bazı 2ye ayrılan yollarda insanın yaptığı yanlış tercihler gibi bizde bir sebeple denizi bıraktık ve gece gündüz çalıştığım ve aldığım o belgeyi ancak 1 yıl kullanabildim, şimdi peynir ekmek gibi dağıtıldığını duydum, üzüldüm.
bir üstü Reo dur.
iç acıtır. göç edenlerin hikayeleri hiç eskimez, hiç bitmez, hiç unutulmaz. göçlerin hepsi bir şekilde ekonomik,sosyal vs. içsel yahut dış seslerle yapılan dayatmaların sonucudur ancak tepeden inme fiziksel bir güçle göç etme durumunda kalmak yara olur insanın içinde.
daha çok iş bulma ümidiyle ya da terör belasından kaçma gibi nedenlerle sanayisi gelişmiş büyük kentlere yapılan taşınma olgusu.
istanbul, ankara, izmir, bursa, kocaeli, adana, antalya, mersin gibi şehirler başlıca göç çekim merkezleridir.
çok tehlikeli bir nazan öncel albümü... çok tehlikeli çok.

sanırım, en sıkı albümü.

bir acıya kiracı bırakıyor adamı.

"biraz çocuk kalsaydım
elinden su içseydim"
arafta kalanların ağıtı.
metin kemal kahraman'ın güzel bir parçasıdır.

yazılmış öyküleri unutmalı
kırık bir kuş yolculuğu anlatır
geçmiş ölüler tarlasından kendi yarasıyla
o günden beri bir fotoğrafın yası tutulur...
gülay'ın seslendirdiği harika şarkı.
insanı olağanüstü derecede etkileyebilen nazan öncel albümü. offf!
yaşadığımız toplumsal sorunların en temel sebeplerinden biridir.
özellikle memurların yaptığı, bir yerden bir yere sürekli tayin olupta bir türlü düzen kuramayanların hayatıdır.
http://www.youtube.com/watch?v=UiWCp7UCdXs