bugün

ardahan'da hissedilen soğuktur.
(bkz: erzurum soğuğu)

(bkz: kars soğuğu)

(bkz: dikmen soğuğu) *
ankara'da yaşarsınız bu soğuğu. nefes alırken ciğeriniz garip şeyler hisseder. istemsiz olarak omuzlarınızı diker, başınızı araya gömersiniz. öksürmemek için kendinizi tutarsınız çünkü öksürürken alıp verilen hızlı nefes soğukla birleşince daha çok öksürürsünüz.
anadolumun her köşesinde ufaktan ufaktan kendini hissettiren nadide duygudur. narin poponuz kendini bir sivas'ta bir kars'ta bir erzurum'da bulabilir. hava durumu spikerleri gibi konuştum ama idare et.
kapıyı da donduran soğuktur,resmen açımadı lan buz kesmiş anahtarı ısıttıkta açtık.
(bkz: çorlu)
özellikle kar başlamadan hemen önce kendini hissettirir bu soğuk.
tüm çocukluğu adana'da geçirip üniversite için ankaraya gelirseniz; bu soğukla ilk kez karşılaşınca gözünüzden damlalar süzülür vallahi.
bu aralar ankara'da yine bu soğuk hakimdir.
ankara'nın göbeğinde, kızılayda, naylondan bozma çadırların içinde dipdibe duran tekel işçilerini görünce yine gözünüzden damlalar süzülür ama bu sefer pek üşümezsiniz.
şu an yaşadığımız soğuklar.
(bkz: çük düşüren soğuğu)
eskişehirde başlayan ve mayısa kadar devam edecek olan berbat soğuktur.
şu anda ankarada olan soğuğun tanımı.
Koşun ankara'da demek istediğim.
askerdeyken erzurum'un soğuğunu gördükten sonra başka ilin soğuğunun hikaye geldiği soğuktur. (kars, ardahan vb hariç,oraları da aynı iklim)soğuk bildiğin soğuk değil aşırı bir soğuktır, iklim karasal değil sert karasaldır. başçavuş demişti ki kışın başında; buranın kışı hasta etmez derler ama hasta olursanız da direkt hastanelik olursunuz diye de söylerler, o yüzden çok dikkat edin. kar maskesi, yün içlik, yün yelek, eldiven vb. giymeden nöbete gitmezdik. askerlik bitiminde ktm'ye de dağıtılırken son günü otobüsün camından gördüğüm şehrin dışındaki büyük düzlüklerde o koca mavi buz tabakalarını hayatımda unutamam. bir an kendimi antarktika'da falan sanmıştım o manzarayı görünce (abartmıyorum bunu, yanımda oturan asker arkadaş bana laf atarak görüntüye iyi bak bir daha hayatında böyle bir manzara göremezsin belki demişti)
Bir soğuk çeşiti.
(bkz: ankara ayazı)

Siz hayırdır ?
(bkz: coming soon)
Yer Erzurum.
Hava -3 derece.
yerde kar var .
hadi iyi geceler .
Diyarbakır'da alyuvarlarıma kadar hissettiğim soğuktur.

Hatta rüzgâr ile birleşirse bedeni sikip atan soğuktur...
(bkz: Winter is coming)
ankarada yaşanandır efenim.
göte şaplak atılmak suretiyle geçecek soğuktur.