bugün

herkesçe malum olandır. gelip burada kars böyle soğuk, şöyle sümüğünüz donar, dört nala giden at havada dondu demeyeceğim. derdim başka.

kars'a ilk defa geldiyseniz ve bu zamanlarda soğumaya başlayan ve -10 u bulan hava hakkında yorum yaparsanız, kars soğuğunu daha önceden yaşamış bireylere bir haller oluyor. böyle bir havalara girmeler, böyle bir övünmeler. hemen basıyorlar klişeyi "daha bu ne ki ? " "daha başlamadı ki" "dur bakalım daha -40 ları göreceğiz" diye.

bir kaç kez şaka yaptım karslılara "bu ne ya hiç soğuk değil" diye. nasıl zorlarına gidiyor. adam kin güdüyor resmen. donarak ölsem mutlu olacak. " ya büyük konuştun şimdi öl bakalım pezevenk"

yani iki kişi arkadaş muhabbet etsek evde " havalar da soğuk baya" desek. aniden bir karslı belirip "bu daha ne ki?" deyip kaybolacak gibi geliyor.

işin kötüsü buraya alışınca ilerleyen zamanlarda o kars soğuğu ile övünen abilere benzeme ihtimalimiz var. en azından başka bir şehirde hava soğuk denirse "ya bu da soğuk mu ? ben karstayken..." diye kafa ütüleme ihtimalim çok yüksek.
http://mgm.gov.tr/tahmin/...e-ilceler.aspx?m=KARS#sfB

biri ankara soğuğu mu dedi.
oralar soğuk oluyor işte kardeşim. erzurum, kars, erzincan. iklimi böyle,övülecek ya da yerilecek birşey değil ki.
kayseri de bile kışın -30/40 ları görebilirdiniz eskiden. simdi etrafindaki barajlar yuzunden iklimi yumuşadı malesef.
Bu vesile ile; Kars ın Sarıgün köyü mevkisinde 3120 metre yükseklikte bulunan Allahüekber dağları’ında donarak şehit olan onbinlerce askerimizin ruhları şad olsun.
günlerdir içimize işleyen dengesiz hava aralığı. keskin bi soguk ama tepede kandıran bi güneş, tam hastalık havası.
günlerdir içimize işleyen dengesiz hava aralığı. keskin bi soguk ama tepede kandıran bi güneş, tam hastalık havası.
kars soğuğu diye bir gerçek var tabi.
bir izmir soğuğu değildir.*