bugün

gta serisinin ilk 3 boyutlu oyunudur. ayrıca tommy vercetti yle de burada tanışıp vice city yi bitirene kadar onu kullanırız ilginçtir tommy bu oyunda tek kelime etmemiştir. * *

edit: tommy değil efendim o adamın ismi Claude, hayır olmadığını yeni öğrenmedim de düzeltmeyi unutmuşum. * işin komiği burada da (#445667) "ayrıca gta 3 te deki karakterde ona çok benzer hatta herkes onu tommy sanar * ama o oyun 2000li yıllarda geçerken vice city 1985-86 yılları arası bir zaman diliminde yer bulur." demişim.

bu hataya düşmemin sebebini de hatırladım, vice city'nin ilk çıktığı dönemde level dergisinde oyunla alakalı yazılan yazıda, gta iii'te hiç konuşmayan ana karakterimiz artık konuşuyor hatta yer yer gevezelik yapıyor gibi bir ibare vardı. yani sorunun kaynağı level dergisi :p
Düzeltme:Sanılanın aksine bu oyunda yönettiğimiz karakter Tommy Vercetti değil,Claude Speed'dir.GTA:San Andreas'ta da karşımıza Catalina'nın yeni sevgilisi olarak çıkar.
3 dakika evvel bitirdiğim oyun. oyundaki hatunlar ile ilgili söyleyebileceğim, asuka'yı maria'dan daha çok sevdiğim. maria tam bir gerizekalı arkadaşlar. evet. ama asuka öyle mi? yok! bazı bazı seksi* olan ama her zaman müthiş bir japon aksanı ile konuşmalar, zekası falan. iyi yani. "i am yakuza" deyişi kulaklarımda hala hatunun, düşünün artık. bir de, ölü zaten. aha spoil. oyunun içerdiği müzikler -ki araçlardaki radyolardan kulağımıza çalınırlar- pek hoş elbet, malum, rockstar games. sonraa, radyo istasyonlarındaki sunucular-sunucuların aksanları-konuşmaları zaten ayrı güzel: "nalıc iz king, nalıc iz ki-i-ing, nalıc iz king man!"*. favori radyo istasyonum, ikinci sıradaki adını unuttuğum ve bakmaya üşendiğim radyo. özellikle baştaki italyan mafyası görevlerinde konsept moduna sokuyor işi.

grand theft auto iv'nin çıkması ile, 20-25 lira fiyat aralığında, grand theft auto iii, Grand Theft Auto: Vice City ve Grand Theft Auto: San Andreas bilimum mağazadan satın alınabilir. tam fiyatlarını unuttum, ama grand theft auto iii ve Grand Theft Auto: vice city'nin fiyatları aynı idi, Grand Theft Auto: San Andreas da onlardan 5 lira falan daha pahalı işte. kaçırmamalı.

oyunun son bölümü falan da güzel zaten. daha ne olsun.

ek: youtube'da ve bilimum forumda, bölümler ile ilgili takıldığınız naneleri bulabiliyorsunuz kolaylıkla.
ek-ek: Lianna Pai diye biri seslendirmiş asuka'yı. heheh.
ek-ek-ek: ha, oyun 70'lerde falan değil, 2001 yılında geçiyor. wikipedia'nın yalancısıyım.
ek-ek-ek-ek-: üşenmem geçti, baktım da demin adını hatırlayamadığımdan veremediğim radyo istasyonu double clef fm. ehe.
ya ben eskiden -dün- sevmezdin hiç vigilante şeylerini. demin baktım da, işte polisçilik oynarken mesela, nerdeyse gerçek kullanıcılar kadar vahşice araba kullanan "suspect"leri yakalamaya, uzi ile pencerelerimden ateş etmeye çalışırken ezdiğim insanlar, çarptığım arabalar yüzünden artan "wanted level"ım sayesinde peşime "gerçek polisler"* ve polis helikopteri/helikopterleri ve fbi ve nihayetinde ordu -ki bu tanklar ve askeri kamyonlar demek- takılınca, hep beraber liberty city'nin amına koyuyoruz arkadaşlar. tanklara zaten çarpan hemencecik patlıyor, ehe.

bir de, çok acımasız bir şehir bu. polisçilik oynarken verilen her görev emri içinde "suspect" -yani şüpheli- ifadesi kullanılıyor -işte, "şüpheli en son şurada görüldü." gibisinden-. ama bizim gidip onu öldürmemiz gerekiyor. lan adam "suçlu" değil ki, "şüpheli" sadece! "hayvanlar sizi!" deyip bitirmek istiyorum.
üzerlerinde mermi turşusu kurduğum halde hiçbir araba lastiğini patlatmadığım oyundur. *
arabanın önünü kestiğinde oyuncunuz korna çalan sürücüye, 'al bunu' şeklinde orta parmağını falan gösterir, eğlenceli ve bir o kadar eski oyundur. yeni çıktığında bilgisayarım olmadığından, uğruna okulu asıp cafelere gittiğim oyundur... *
gta vice city' ye göre grafikleri sonbaharı andıran oyundur. yine de vice city' ye göre liberty city daha büyüktür ve kahramanımızın gerçekleştirebileceği bir sürü görev vardır. diğer bir dikkat çeken konuysa vice city halkına nazaran liberty city halkının daha ateşli ve hırçın oluşudur. ellerinde silahlar ve beyzbol sopalarıyla mafya üyeleri sokaklarda cirit atmaktadır.
serinin görevleri en zevkli olan oyunu.
gözümde ilk gta yı asla geçemeyecek oyundur.
gta serisinin ilk 3 boyutlu oyunudur, benim de favori gta oyunumdur. Sanılanın aksine yönettiğimiz karakter Tommy Vercetti değildir*, GTA II' nin Claude Speed' iyle GTA 3' ün Claude' unun aynı kişi olup olmadığı da muammadır.
bana kalırsa grand theft auto oyunları içerisinde tartışmasız en iyi olanıdır.
k-jah yayınını 320kbs ses kalitesi ile torrentden indirmemin ardından sadece bilgisayar başında değil, yoğun trafikte de kurtarıcım olan, stres yokedici klasik ötesi bir oyundur.
trafik ışıklarında beklerken.yeşilde biraz duraksadığım anda,arkada ki arabanın bana korna çalması ile,bana ''ohaa!''dedirtmiş oyundur.
genel kanının aksine bu oyundaki ana karakter tommy vercetti değildir. hatta oyunda adı hiç geçmez. ancak gta san andreas'ta adının claude olduğunu öğreniriz. ama herif san andreas'ta da tek kelime etmez.

hikaye sırasına gelecek olursak:

1-grand theft auto vice city
2-grand theft auto san andreas
3-grand theft auto iii
ilk 3 boyutlu gta oyunu olması ve baslardaki gorevleriyle vice city'e fark atmıs oyundur. en sonlara dogru gorevler sacmalasır. yinede gta 3 bir klasik olmustur.
Turkce versiyonu daha keyiflidir. bir gemi gorevinden sonra mafia babası salvatore size " Kocum benim adamların tassaklarını patlattın" demesiyle sizide gulmekten patlatır.
içinde,donat dükkanının önünde polis arabası bulunması gibi güzel bir ayrıntı barındıran oyun.
gta vice city'e göre daha eğlenceli olan oyun.türkçe yamasını http://85.17.188.130/turkce_gta3.rar adresinden indirebilirisiz.indirdikten sonra
(http://C:/Program Files/Rockstar Games/GTAIII/TEXT/) klasöründeki orjinal american.gxt dosyası ile değiştirin.
bugün iphone telefona yükledim. abi aynı pcdeki gibi. görüntü, ses, oynanabilirlik tek kelime ile muhteşem olmuş.
gta vice city den daha iyi olmasının sebebi istikrarlı bir kadro ve uzun zaman sürecinde yapılmış olmasıdır. zira gta 3 2002 yılında vice ise ondan yaklaşık 6 ay sonra çıkmıştır. vice city yeni bi oyun olmaktan çıkmış giydirme bi oyun olmuştur.
gta serisinin hayal kırıklığına uğratan yeni oyunudur. bas bas bağırıyoruz sözlükte en iyi oyun gta san andreas, bundan iyisi gelmez diye ama hala bu oyunun daha iyi olduğunu düşünenler var. * *
11 eylül saldırılarından nasibini almış oyundur.
cep telefonuna indirildiğinde oyun kısmında takılıp kalan oyundur nedense.
Bana en çok gta havasını tattıran seridir.
grand theft auto'da kurduğumuz bütün hayallerin gerçekleştiği oyundur. bir grand theft auto değildir ama çığır açan bir oyundur.
Efsaneleşmiş gta serisinin efsane oyunu. bu oyunda ilk defa 3 boyutlu grafikler kullanılmıştır.(gta serisinde)
gta serisinin son halkası. tv de tanıtımını gördüm ve ağzım açık kaldı. oyunda artık kuşbakışı değil, adamın arkasından görüntü var ve arabaların hasar alması mükemmel derecede güzel olmuş.