bugün

photoshop coreldraw freehand gibi resim işleme programlarına hakim hayalgücü sağlam çizici-tasarımcıdırlar
genelı reklam sektorunde calısan, musterı temsılcılerınden uzak durmaya calısan ınsanlardır
grafik çizen
mac kullanıcısı.
kızlarımızın son trendi!

evet,her dönem farklı rüzgarlara kapılıp,değişimler içerisinde yuvarlanan kızlarımızın artık hedeflerinde grafiker erkekler yatıyor..

zaman içerisinde "benim sevgilim zengin olsun, parası olsun", "benim sevgilim rapçi olsun,bol olsun karizması olsun",benim sevgilim rockçu olsun,hard dinlesin farklı olsun", "benim sevgilim patron olsun,gittiği yere adını götürsün,konuştumu herkez sussun" diyen kızlarımız, artık yaratıcı, tasarım ruhu gelişmiş, üretken, kendine bişeyler verebileceği, tasarımcı grafiker arkadaşlarımıza sarmış durumda..

kimi kızlarımız işlerini güçlerini bırakıp "ben de yaratayım" tandansıyla grafikerlik yoluna baş koydularsa da, geçici bi heves olduğundan kelli, zaman içinde oda geçecektir..

(bkz: sözüm meclisten dışarı)
(bkz: ben de grafikerim)* *

edit:istisnalar kaideyi bozmaz
tasarım safhasından, baskı sonuna ,hatta ciltlenme varsa taa bu bolume kadar ,işin her safhasını bilen kişilerdir .bir grup halınde de çalısabilirler "tek tabanca" da takılabilirler, bu onların secim meselesidir, ancak tek tabanca takılmayı secerlerse işleri cok zor, ve paraları cok bol olabilir ...tabi işini iyi yapanlar icin .

monitordeki rengi * somut bir hale getirmek icin hangi gramaj kagıtta hangi baskı teknigiyle basması gerektigini bilmek zorunda olan insandır.

mesleginde ilerlemiş ve belli bir kalibrede olan grafiker kişilik, ajanslarda sanat yonetmeni olarak çalısabilir *
varol yaşaroğlunun becerdiği tek iş.
yalan dolan...
paranoyak kişidir. gördügü her şeye "lan acaba bunu photoshoplamı yapmışlar" mantıgıyla bakan kişidir. haklıdır. gerçegi bilmektedir reklamların hepsi yalan dolandır. o da yalancının önde bayrak sallayanıdır.*
Odası dağınık, hayalgücü savruk, pcmania bir karakterdir. malzemesi boldur. gecenin 3'ünde aklına takılan şeyi ya not alır ya çizime döker. tasarım yeteneği kuvvetli olan bu kimseler her yerde kendilerini belli ederler. kah çizerek kah susarak...
son zamanların en gözde mesleği olmuştur ... düşün düşün kafayı sıyırma derecesine gelen kişilerdir .. kafein tutkunlarıdır .. bir muddetsonra herşeyi tasarmak istemiş herşeyde bir estetik aramış bulmaktadılar kendilerini .. birde bir söylenti var hepsi kırık olurlar diye haksızda sayılmazlar hani *
1 günde 3 iş çıkardığıda olur, 3 günde hiç bir iş çıkaramadığıda, özgür bırakılması gereken insanlardır.
merak eden, soran, soruşturan, araştıran, inceleyen, uyduran, yakıştıran, bilgisayarla ve kendiyle konuşan deli.
hafif kopuk tipli insan olup, iyi cizim yapan, bu işin eğitimini almış kişilerdir.
memleketimizde 2 gruba ayrılır bu grafikerler.
1nci olan grup en yaygın her yerde bulunan tiplerdir. özellikleri photoshop, corel, freehand'ı yarım yalamak bilmeleri ya gazi'nin dandik 2 yıllık bölümünden mezun olmuşlardır yahut lise terk felandırlar. yaptıkları çalışmalar uyduruktur, kendilerine özgü işte bunu sıfırdan ben yaptım diyecekleri bir çalışmaları yoktur. en fazla bir ajansta ufak çaplı grafiker olarak çalışırlar. gelirleri azdır. artis olurlar, burunlarından kıl aldırmazlar, genelde de işlerinden hep kovulurlar.

2nci olan grup esas grafikerler topluluğudur, çok nadir rastlanır kendilerine. her türlü çizim ve grafik programını gözü kapalı kullanırlar corelden uzak dururlar. hacattepe mezunudur genelde. bir yere bağımlı çalışmazlar, bağımsız takılırlar. yaptıkları iş daima orjinaldir benzerine rastlanmaz. tasarladıkları bir logonun kullanım alanlarını en ince detayına kadar bilir ona göre çalışma yapar. ücretleri dolgundur. mütevazı tiplerdir, biraz delilikleri vardır sanat düşkünüdürler. her ajans böyle birilerini çalıştırmak ister ama onlar bağımsız çalışmayı seçer. *
grafiker demek kargaşayı düzenleyen demektir. Ve her mause tutan grafiker olamaz olmamalıda.
çalıştıkları firmada aynı anda network sorumlusu, web designer, 3d modellemeci, teknik servis olarak çalıştırılmak stenen gruptur.
genellikle çalışıp yıllarca emek verdiği işyerlerinden paralarını alamayan iş grubudur.
askerlikte rahat eder bunlar. paso emesen memesen takilirlar nöbet yazarlar cart ederler curt ederler. zaaten artik askerde bilgisayar yok sadece grafikerlik var bildiğim kadariyla
Elindeki her işin, akşama baskıya yetişmesi gereken iş olduğuna indırılan kişidir. Saat 5te de iş gelse, 7'de farketmez en geç 9'da baskıda olmalıdır iş. Yoksa mazallah müşteri yurtdışına çıkamaz, uçak seferleri iptal olur, toplantıya giremez çünkü kartı yoktur; hatta bırakın kartı daha şirketin ismi bile yoktur. Şirkete bir isim blup logo çalışılması gerekir. Kurumsalını yaparsınız gözlerinizden kan çıkar, beyniniz durmak üzeredirki iş biter. Yetiştirmişsinizdir. Alışılagelmiştir sizin için 2 saatte bitirdiğiniz tek kurumsal bu değildir. Her gün böye geçer ve ay sonu maaşınızın üçte birini alırsınız.. Ama siz hala iş aşkıyla yanıp tutuşmaktasınızdır.
http://www.grafikerler.net
(bkz: dünyayı vektörel görmek)
artık photoshop'a 5 layer'ı üst üste koyabilen her kişinin kendine verdiği bir sıfat.

artık mesleğimden utanır oldum. soranlara bilgisayarcıyım diyorum. zaten amcalara "grafikerim" deyince "grafik mi yapıyorsun? ne çiziyorsun?" gibi sorularından da kurtulmuş oluyorum. format sözü verip, yanlarından koşarak uzaklaşıyorum.
çok cefalı bir meslektir bu grafikerlik meslek seçiminde sakın ha dediğim, ben yandım siz yanmadın dediğim bir meslektir. Stresdir, reflüdür, ülserdir, insanların hayalindekini çizmeye çalışmaktır.
(bkz: grafikerliğin zorlukları)