bugün

google'un firefox ve internet explorer'a karşı piyasaya süreceği yeni browser.

http://www.gazeteport.com.tr/DUNYA/NEWS/GP_276764
ilerde http://gears.google.com/chrome/?hl=en adresinden indirilebileği söylenen google'ın yeni yeni web browserı. *
an itibariyle http://www.google.com/chr...m=hpp&utm_campaign=tr adresinden indirelebilecek google'ın web tarayıcısı.
475 kb lık setup dosyasına sahip google tarayıcısı.

edit: downloadermış.
google ın kullanışlı ve hızlı internet tarayıcısı. *
mozilla'ya rakip olabilecek bir web tarayıcısı.
şimdi bir özelliğini farkettim, word'deki gibi yanlıs kelimelerin altını çiziyor.. bütün entrynin altını çizdi maşallah. ingilizce sözlüğe göre ayarlanmış gariban.
yeni google browser'ı..
okuduğum bütün övgülere rağmen bende çok yavaş açılıyor, belki motorun ısınması, açılması gerekiyor.
ama google yapmışsa el mecbur, deneyeceğiz.
(bkz: incognito)
güvenlik seviyesi sıfır olan browser. neden mi? google internet kullanıcılarının alışkanlıklarını arşivlemek için yaptığı browser sayesinde kullanıcılar hakkında billgi sahibi olacak ve bu bilgilerin sürekli transfer halinde olması açık kapı bırakacaktır. kaldı ki zaten browser açık kaynak yazılımıdır.
shockwave, flash, adobe pdf gibi plug-in ler, javascript uygulamalari ve her ayri bir tab icin yeni bir process yaratan browser. bunyesindeki task manager ile her birinin kullandigi ram ve islemci orani gorulebiliyor. ayrica stats for nerds adli bolumden, browser in bellek kullanim oranlari daha detayli incelenebiliyor. fena ozellikler degil. mozilla dan sifreleri kendi bunyesine gecirmesinde biraz problemli oldugunu soyleyebiliriz. windows gorunum ve temasini kullanmasaydi keske diyoruz ve beta surumunune 6,8/10 puan veriyoruz. ha gayret. * * *

edit: ayrica web sayfasi icindeki bir textarea objesinin boyutlarini pozitif olacak sekilde degistirilmesine izin vermektedir. 0,1 puani da buradan ekliyoruz: 6,9/10

edit2: web sayfasindaki objeleri mozilla daki kadar iyi secemiyor, ve mouse'un scroll tekerlegine tiklayarak sayfa icerisinde gezinmeye izin vermiyor. ama iyi bir developer menusu'ne ve dom inspector'ina sahip.

edit2 notu: google bana canta ve t-shirt yollayacak, yani umarim yollar, yuzsuzum istedim. gtalk ta da istemistim, gec kaldin dedilerdi. saka saka, yollamayacak; kim belese bulmus dagitiyor.

edit3: symbian versiyonunu bekliyoruz, google duy beni.
an itibariyle sözlüğü fena olmayan bir şekilde görüntüleyen tarayın. go on tigers.

disk cache özelliği de var. metin bölgelerine yazdığınız yazıyı tutuyor sanki. başka bir linke tıklayıp gitseniz bile. opera'yı kıskandırır bu durum.
ayarları çok kısıtlı olan ve entry girerken sürekli kelimelerin altını çizen gavur icadı. hızla gelişmesini bekliyoruz.
youtube'daki 'video oynatırken üçüncü saniyede takılıp kalmak' gibi firefox'un verdiği abuk sabuk hatâları vermemekte direnen şukelâ web tarayıcısı. görselleri de pek hafif, pek hoş, mavi keten gömlek giyiyor hissiyâtı uyandırıyor kişide*.
edit: bahsedilen hatayı vermiştir.
(bkz: google taramasın sadece arasın kampamyası)
kocaman google herkesin şu eksik bu eksik yazmasını istediği için open beta'sı çıkmış browser. adamlar ana sayfaya link kolmuş test edelim diye, bu kadar çok bedava tester başka türlü bulunamazdı zaten.
ayrıca sanki markası google olmasaymış bile http://www.google.com'un ana sayfasına reklam verseymiş de adı tatak olsaymış yine bu etkiyi yaratırmış gibime geliyor.
(bkz: google çorum)
(bkz: şerefsizim aklıma gelmişti)
stable hale geldiğinde browser alanında bir devrim yaratacağını düşünüyorum. aşırı hızlı, sade. neredeyse tam ekran görünümündesiniz. umarım firefox'daki gibi plugin olayı bunda da yapılır. firefox eklentileri bir webmaster'ın vazgeçilmezleri arasındadır çünkü.

sade bir kullanıcı açısından düşünecek olursak, firefox eklentilerine ihtiyaç duymayan bir kullanıcı için düşünecek olursak kesinlikle kullanılmalı diye düşünüyorum.

dil denetimi yapması can sıkıcı, fakat türkçe imla denetimi eklendiği zaman en azından kişileri doğru yazmaya yöneltecektir, bu güzel.

bir de css için chrome uyumluluğu çıkacak başımıza, bu kötü, ama olsun. sevdim ben bunu.
Farenin tekerleği ile sayfayı aşağıya doğru indirmeye çalıştığımızda inmeyen fakat tekerleği ters yönde çevirince sayfayı aşağı indiren garip bir tarayıcı.*

ekleme: sürekli olarak ie ve firefox ile karşılaştırılan, hatta neredeyse onlardan daha iyi olduğu iddia edilen tarayıcı. Unutulmamalıdır ki karşılaştırılması gerekecek ve muhtemelen google chrome'un eline verecek bir tarayıcı daha var: opera.*
(bkz: kaymak gibi)
çölde vaha gibi gelen bir browserdır, opera'nın, firefox'un ve söylemeye gerek bile duymadığım ie'nin absürdlüklerinden sonra son umut bu browserdır.

Ulan a.q tüm tarayıcılarda da sorun çıkar mı lan! google chrome tek umudum sensin. *
banka internet hesabınıza girdiğinizde ortalığın amına koyan browser, en azından garanti de.
normalde tam ekran yapılamayan bir internet sayfasında "tam ekran yap" a basınca tam anlamıyla çıldıran güzel bir program.
kadir has üniversitesinin internet sitesi ile mükemmel bir tema uyumu sağlamış epey eksikleri olan ama ilerde mozillaya rakip olabilecek geleceğin teknolojisi.

edit: eksiklerinden biri web sayfalarında herhangi bir texte yazı yazarken yazım denetimini ingilizce yapması. henüz türkçe versiyonu çıkmadıysa menüleri ve acıklamaları nasıl türkçe oluyor. veya benim bu enrty i girerken yazdığım yazıların alt neden kırmızı tırtıklı çizgilerle çiziliyor?
sayfayı tümüyle değil, sadece değişecek yerlerini değiştiren browser. hızına hız katmakta.