bugün

stargate'in kötü ırkı.

esasında goa'uld parazitik bir ırktır. "host" denilen vücutların içine girip benliklerini eline geçirir. komplekslilerdir, çok şeytanilerdir.

özellikle system lord'lar kendilerini tanrı olarak tanıtırlar. diğer ırklar aşağıdır. köle olmak kaderlerinde vardır. bir goa'uld paraziti bedeni ele geçirdiğinde host'un (bedenin sahibi) işi biter. kişiliği tamamen bastırılır, beden tamamen parazitin olur. sesi kalınlaşır, değişir. gözleri parlar.

goa'uld zalimdir. önüne gelen bütün gezegenleri yağmalar, teknolojilerini kendisine alır, canlıları host olarak kullanır. geri kalanların da kendine tanrı diye tapmasını sağlar.

goa'uld komplekslidir, kendine göre en büyük odur.

kendi içinde bile savaşır, arkadan vurur, yalan söyler.

goa'uld larvaları erişkinliğe erişene kadar, yeni host buluncaya kadar "jaffa" denilen taşıyıcıların içinde kalırlar. (bkz: teal c)

eski zamanlarda goa'uld dünya'ya da gelmiş, eski mısırda kendilerini tanrı olarak tanıtmışlardır. saga'nın anlattığına göre tüm eski mısır tanrıları (seth, anubis, ra, apophis, sokar) aslında birer goa'uld system lord'dur.

kimseye saygı duymaz, dürüstlük nedir bilmezler.

bu nedenle hafif drow toplumuna benzerler.

akıllıdırlar, entrika severler.

ancak kendilerinden daha kuvvetli bir düşmanları olunca (mesela asgard, nox [ki nox'u goa'uld'un düşmanı olarak sayamıyoruz tam anlamıyla. elemanlar pasifistler.], replicator) savaşmak yerine kaçıp arkadan oyun çevirmeyi tercih ederler.

büyük orospu çocuğudur goa'uld'lar.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.