bugün

Fenerbahçe'nin yeni sportif direktörü olduğu iddia edilen kişi. italyan olması kafada soru işaretleri bırakmıyor değil.
Aziz Yıldırım olduğu sürece kim gelirse gelsin hep aynı giuliana terane ayrıca amcam Zico nun menejeriymis.
hep aynı terraneo. hep aynı terraneo. hep aynı terraneo.

bunu çok duyacağız alışın.
italyan sportif direktör. arthur zico nun menajeri. eski bir kaleci ayrıca. milan ve lazio da oynamıştır.

http://it.m.wikipedia.org/wiki/Giuliano_Terraneo
Kaleci eskisi.
görsel

adının okunuşu:

https://www.youtube.com/watch?v=pUEBsb3HtFA

basın için terane başlıkları hazır.

football manager 2015'te basın bazen soruyor: "sportif direktörle çalışmak nasıl bir şey" diye. "utannç verici, asla kabul etmem" seçeneğini seçiyordum. sanal başka, gerçek hayat başkadır. aziz yıldırım başkan olduktan sonra teknik adamın adının önemi var mı?

görsel
bildiğin safiye soyman ın kocası faik öztürk tür.
görsel
feci halde edebiyat öğretmenlerimi hatırlatan adam.
Disk başkanı süleyman çelebi ye benziyor.
selçuk şahin ve bekirle 1 mayısta taksime.
görsel
bu nasıl açıklama lan 2000 yılında "interle anlaştı." ee sonra ne yaptı. biri fenerbahçeli yetkililere 2015 yılında olduğumuzu söylesin bi zahmet. bu adam 15 yıldır ne yaptı hala interde ise inter son 6 yıldır nerede? neden battı neden avrupa kupalarına bile katılamıyor. ha yok interden almadıysak interden ne zaman ayrıldı o zamandan günümüze ne yapmış. ayrıca neden italyan italya futbolu juve dışında battı. ülkemizde italyan ekolü denendi ve hiç başarılı olmadı. sinirlenmiyim diyorum ama olmuyor.
ya dayı kimsin sen ya kimsin amk.
Bana sadece menajerlik ilişkilerinden yararlanmak için getirdildiği hissiyatını aşılayan insan.
fenerbahçe'nin süpriz sportif direktörü.
italyanların türk takımlarında ne futbolcu, ne hoca ne de başka bir şey olarak çok başarılı olmadığını düşünürsek çok başarılı olacağını düşünmediğim, aslında gelmesini gereksiz bulduğum kişi. hatalı bir karar olmuş fenerbahçe için.
kantin işletmesi alacak emekli öğretmen tipi olan sportif direktördür. hele o bıyıkları gördükçe tamamı ile ciddiye alınmayacak gibi duruyor.
zico'nun teknik direktör olacağı ve bunu da onun getirttiği söylentileri var. artık ne alakaları vardır bilemem... ama bence aziz denize düşmüş yılana sarılmış gibi bir görüntü var...

edit: zico yalanlamış: http://www.haberturk.com/...dan-fenerbahce-aciklamasi
fenerbahçe'nin yeni sportif direktörü. profesyonel bir yönetim anlayışı isteyen her kulüpte vardır. ama bu mevki; teknik direktörü baskı altına almak veya onu kötü göstermek maksatlı kullanılmamalıdır. bu yüzden de pozisyonu iyi bilen, egolarından arınmış, kendini işine adamış, takım çalışmasını bilen ve tek amacı yaptığı işte başarı olan insanların getirilmesi gerekmektedir. hayırlı olsun diyoruz.

edit: ayrıca bu ülkede sportif direktörlük mevkisi yanlış anlaşılıyor. sportif direktörün italyan olması, takımın italyan taktiği ile oynayacağı manasına gelmez. bu adamın görevi o değil. bayern, barça, real madrid, atletico madrid, dortmund gibi takımlarda sportif direktöre sahipler. farkındaysanız, hiçbirisi onların taktikleriyle oynamıyor.
sanırım en son fotoğrafı 1987 yılında çekilmiş futbol adamı.
italyandan çok elazığlıya benziyor. zico'nun menejeri olduğuna göre, zico'nun da teknik direktör olarak gelmesi eli kulağında.
Aziz yıldırım tarafından transfer işlerini kolaylaştırmak için mi yoksa bakın işleri artık profesyonellere bıraktım diye göz boyamak için mi getirildiğini merak ettiğim sportif direktör.
Eğer amaç transfer işlerini profesyonellere bırakmaksa gerçekten çok doğru bir iş. Zaten çok uzun yıllar büyük kulüplerde bu işi yapmış. Umarım fenerbahçemize hayırlı olur.
gelecek sezonun sonuna dogru nereye dustum diyerek kacmasi muhtemel.
italya da unlu olmasina ragmen turkiyede adini bile duymayanlarin bir hayli fazla oldugu adam, fenevli dostlarim icin uzuldum dogrusu, zaten 4. yildizi kacirip buyuk travma yasayan bu taraftara yirtik dondan firlar gibi bu herifi sunsaniz olacaklar belli, bu daha iyi gunleriniz kuslar tadini cikarin.
teknik direktör yine aziz. bu isimler boş isimler.
Bu sportif direktör, teknik direktör değil.
Tıpkı basketboldaki idol gerrardini gibi.
valla günahını almak istemem, belki çok faydalı olur fenerbahçeye ama 15 senedir naptığı belli olmayan, 60 küsür yaşında, dünya futbolunda adı sanı duyulmamış, enteresan bir simaya da kulübün bu kadar sıkıntıda olduğu bir zamanda ne gerek vardı onu anlamadım.

al getir mustafa denizli'yi hiç değilse galatasaray'da baskı düşmüşken şampiyonlukta daha iddialı ol, 4 yıldız işini hallet...

sportif direktör falan... çok mu lazımdı anlamadım ki?

neyse, biz bu gidişle bu sene ligi ''bayağı'' rahat izleriz, o belli oldu.

hoş, ben ersun yanal kovulduğundan beri çok rahat izliyorum ya, bilic'ten de kurtulduk tam oldu.

yalnız terraneo abi, bak sana 2 çift lafım var... buraya bazı şeylerden haberin olup, isterlerse bütün kulüp tepeme çöksünler, ben parama bakarım mantığıyla geldiysen... ne ilk ne sonsun bu memleket için, hayırlı olsun.
italyan olduğu için bir anda "Yahu şimdi italyan sistemi ile oynayacağız, bizde tutmuyor" homurtuları arasında yönetime eleştiri bombardımanının başlamasına sebep olmuş Fenerbahçenin yeni sportif direktörüdür kendileri...

Öte yandan yukarda belirttiğimiz bu algı yanlıştır. Terraneo'nun en uzun yıllar çalıştığı kulüp olan ve -tabii Juventus'un da küme düşürülmesinin avantajının da kullanıldığı bir gerçektir- Sportif Direktörlük kariyerinin "Altın Çağını" yaşadığı inter'de Mourinho, Lazio'da Sven-Göran Eriksson gibi italyan olmayan isimlerle de çalışmış spor adamıdır Terraneo...

Öte yandan evet eski bir kalecidir ama asla "sıradan" bir kaleci değildir... 80'lerin sonu ve 90'ların neredeyse tamamına yakın kısmında italya'da mevkisinin en iyi 3 isminden biri olmuş, kariyeri boyunca ortalama maç başına 0,60 civarı gibi çok çok düşük bir gol yeme oranı ile oynamıştır...

Terraneo uluslararası arenada özellikle kulüpler ve önemli oyuncularla son derece iyi ilişkileri olan bir isimdir. Ortağı olduğu menajerlik şirketi Dünya'ca ünlü pek çok isimin haklarını elinde tutmaktadır. Ve bu isimlerin bazılarının sözleşmeleri bu sezon sonu bitecek bonservisi olmayan oyunculardır ki bu isimlerin yabancı sınırlaması kalkmışken Fenerbahçe'ye gelmesinde önemli bir etken olabilir kendisi...

Bu bile Avrupa'da ismi ve piyasası olan pek çok futbolcunun Türkiye Ligi ve Türk takımlarına gelmeyi kabul etmedikleri ve çıkarttıkları büyük zorluklar düşünüldüğünde enerbahçe için ciddi bir avantaj teşkil edecektir.

Teknik Direktörü de Terraneo'nun belirlemesine ve transferi tamamen yeni teknik direktör ile birlikte yapmasına müsaade edilirse başarı şansı vardır...

Kendisinin kafasında teknik direktör olarak 6 ay önce Zenit'ten ayrılan Spaletti'nin olduğu söylenmektedir. Hatta italyan medyası Spaletti ile Fenerbahçe'nin anlaştığını da duyurmuştur.

Bakıldığı zaman Spaletti ilk parladığı yıllarda Serie A'da kısıtlı bütçesine rağmen Totti,Mexes,Vucinic,Perotta,Doni'li efsane bir Roma yaratmış ve bu takımı kendi yarattığı 3-1-6-0 sistemi ile oynatmıştır...

O'nun yönetimindeki Roma 2 kez italya kupasını kazanmış, 3 kez italya süper kupası finali oynayıp 1'inde italya Süper Kupası'nı müzesine götürmüştür...

Roma ile bir de Şampiyonlar Ligi Çeyrek finali yaşayan Spaletti, Avrupa'nın büyük kulüplerinden birisine gitmesi beklenirken 4 yıllık Roma macerasının ardından rotasını sürpriz biçimde Rusya'ya kırmış ve Zenit Sn.Petersburgh'un başına geçmiştir.

Burada da Zenit ile 2 Rusya Premier Lig şampiyonluğu 1 Süper Kupa kazanan Spaletti başarısız sonuçlar neticesinde geçtiğimiz sezon ortasında görevinden alınmıştır...

Oyun karakteristiği olarak orta sahada çok pas, skor üreten çok sayıda orta saha, tek yahut hiç olmayan santrafor ile sahaya çıkan Spalettinin bu oyun stili yıllardır Türkiye'nin en iyi ve en çok pas yapan orta sahasına sahip olan Fenerbahçe ile birebir uyum göstermektedir...

Spaletti'nin hızlı,kısa,dikine ve bol pas anlayışı ile Diego Ribas gelecek sezon ligin flaş ismi olabilir...

Ayrıca kaleye arkası dönük oynayabilen, son vuruşları etkili ve fiziki gücü yüksek bir santrafor ile Fenerbahçe ciddi anlamda golcü bir takım havasına bürünebilir.

Gerek Terraneo gerekse daha gelmese de basından takip ettiğimiz kadarı ile kafasındaki en önemli Teknik Direktör adayı Spaletti öyle eleştirildikleri gibi "boş beleş" adamlar değildir ancak başarı şansları Aziz Yıldırımın işlerine ne kadar az karışacağı ile doğru orantılıdır.

Aziz Yıldırım,Obradoviç örneğinden ders çıkartırsa bu ikili Fenerbahçe'yi yeniden yapılandırarak ciddi anlamda lig ve Avrupa'da başarıya taşıyabilirler.

Burada tartışılması gereken konu Terraneo yahut Spaletti'nin kariyeri değil- ki 2 ismin de kariyerleri tartışılmaz- Aziz Yıldırım'ın Terraneo'ya kongreden 3 gün önce imza attırarak kongre üyelerine yaptığı saygısızlıktır.

Bu hareketi ile Yıldırım "Siz benim askerlerimsiniz nasıl olsa bana tıpış tıpış oy vereceksiniz.Seçilmem garanti..." demiştir...

Genel Kurul üyeleri kendilerine yapılan bu hakarete sandıkta cevap verebilecek midir,merakla beklenmekle birlikte umut bulunmamaktadır...

Netice itibariyle Terraneo, yanlış zamanda yapılmış doğru hamlenin sözlükteki karşılığı olmuştur...

NOT:Koyu Fenerbahçeli olup haykırmaktayım: Fenerbahçe kimsenin çiftliği değil, AZiZ YILDIRIM iSTiFA!