bugün

13 ocak gecesi beyaz showun finalinde sezenin noktayı koyduğu şarkı.*
sezen aksunun muhteşem ötesi şarkısı

ben bu yüzden hiç kimseden gidemem, gitmem
unutamam acı tatlı ne varsa hazinemdir
acının insana kattığı değeri bilirim küsemem
acıdan geçmeyen şarkılar biraz eksiktir...
sezen aksunun kendi yazdığı şarkılar arasında en beğendiği şarkı, bencede öyle olağanüstü güzellikte
kızılırmak'ın bir türküsü. ilkaya akkaya'nın harika söylediği parça.

Bilemem nereye sürüldüğümü bekleme
Belki kaybolup gidecek bu yürek
Karla kaplı yüreğimde
Hüzne doğan kır çiçeğim

Yandım aman öldüm aman
Sararıp soldum aman
Kar boran yollar
Ardımda sevdan var
Seni bırakıp gidemem

Ağlama sil akan gözyaşlarını ağlama
Bir de sen tuz basma gülüm yarama
Gitmeler çok zor küçüğüm
Yoldaş olur yalnızlığım bana

Yandım aman öldüm aman
Sararıp soldum aman
Kar boran yollar
Ardımda sevdan var
Seni bırakıp gidemem

(bkz: copy pasta) kaynak; http://www.turkcemuzik.com
bir sezen aksu klasiği..
hayat bıter asklar bıter sonunda ınsan kendı kendıne kalır. en buyuk sınavlar kısının tek basına verdıgı sınavlardır. dıye soyleten sezen saheserı.
anne-babanın çocuklarını bakkala, çarşıya, vs.. göndereceği zaman işittikleri söz.
sezen aksu'nun ışıklı fırçasını yüreklere cömertçe sürdüğü şarkı ötesi.. hayatı ve insanı köşe bucak anlatan, hiç bir sözünden kaçılmayan , teselli yüklü bir dert ortağı.. herşeyin fazla geldiği zamanlarda dinlenmesi gerekir. eşikleri en acısız şekilde atlayabilmek için bire bir.. bitmemiş, bitememiş sevdalara tercüman: "ben bu yüzden hiç kimseden gidemem, gitmem"..
insan bazen karakterine ters düşecek birşeyler yaşabiliyor,sevmemesi gereken bir kişiyi seviyor,çoktan unutmuş olması gereken birini unutamayabiliyor,ve en kötüsü bunları kendisine bile itiraf etmekte zorlanabiliyor * gidemem işte tam da böyle bir durumda,içinizde hissettiğiniz garip duyguları kimseyle paylaşamayacağınız,paylaşsanız da kendinizi doğru ifade edemeyeceğiniz,yaptığınız yanlış olsa da dimdik savunmak ihtiyacı hissettiğinizde bağıra bağıra söylendiğinde mükemmel bir tercüman
ilk dinlediğimde sarsılmış,afallamıştım..
'ama fazla da üzülme hayat bitiyor birgün' cümlesiyle adamı dağıtmaya yeten,manyakımsı şarkı.***
(bkz: duygu asena)nin cenaze toreninde de calmis olan asmis sezen aksu sarkisi.
sozlerini de yazayim da tam olsun.

bazen daha fazladır her şey
bi eşikten atlar insan
yüzüne bakmak istemez yaşamın
o kadar azalmıştır anlam

o zaman hemen git radyoyu aç bi şarkı tut
ya da bi kitap oku mutlaka iyi geliyor
ya da balkona çık bağır bağırabildiğin kadar
zehir dışarı akmadan yürek yıkanmıyor

ama fazla da üzülme hayat bitiyor bir gün
ayrılıktan kaçılmıyor
hem çok zor hem de çok kısa bir macera ömür
ömür imtihanla geçiyor

ben bu yüzden hiç kimseden gidemem gitmem
unutamam acı tatlı ne varsa hazinemdir
acının insana kattığı değeri bilirim küsemem
acıdan geçmeyen şarkılar biraz eksiktir

bi şiirden, bi sözden, bi melodiden, bi filmden
geçirip güzelleştirmeden can dayanmıyor
yıldızların o ışıklı fırçası azıcık değmeden
bu şahane hüzün tablosu tamamlanmıyor
ferhat göçer'in son albümünde gayet güzel yorumladığı şarkı.
(bkz: gidersen yıkılır bu kent) kuşlar da gider..
her dinlenildiğinde alıp götüren ve geri de zor getiren iki harika şarkının buluştuğu başlık...
alkol ya da her neyliyseniz dinlememiniz gerek şarkı, aslında al bi kitap tut bi şarkı ne gerek var rakıya değil mi?olmazsa da olmuyor gitmek de bazen çözüm oysa ki
ferhat göçer in yeniden harika bir şekilde yorumlayarak, yalnızca sezen aksu nun değil bütün türk müzik tarihinin en güzel şarkıları arasında yer aldığını tescillediği şarkı.
ferhat göçer ile fark ettigim sezen aksu şarkısı.
o zaman hemen git radyoyu aç bi şarkı tut/ ya da bi kitap oku mutlaka iyi geliyor/ bi şiirden, bi sözden, bi melodiden, bi filmden/ geçirip güzelleştirmeden can dayanmıyor
gibi şahane sözlere sahip eserdir, sezen aksu yine her zamanki gibi söylemek istenenlere tercümanlık yapmıştır. kötü olansa gidememektir. oysa ki mantık manyagı olup, gitmeyi bilmek gerekir.
bunalımda olduğunuz bir durumda çok iyi gelen bir şarkıdır. sözleri insanın derin duygularını gark eder.
özellikle, araya okyanusların girdiği uzaklara gidilecekse ve dönüş de mechulse dinlenmemesi gereken şarkı.
altıncı cadde'nin tek güzel şarkısıyla cevabı verilebilecek şarkıdır.
gideceksen bekleme
sezen aksu bitti diyenlere kapak olacak kadar sağlam parçadır.
sezen aksu nun konserine gittiğimde, harbiye açıkhava da, o gün herkesi dumur eden şarkı. sezen aksu sahneden gitti, bitirdi geceyi, alkışlar sürerken tekrar geldi ve açıkhava tiyatrosunda herkes o an sustu bu şarkıyı söyledi sezen. ve o an dedim ki sezen bu şarkıyı gülben ergen e hülya avşara hatta sertap erener e bile verme nolur. yıllardır senden gitmeyen, senin gidemediğin insanları hatırlatan ve sebeplerini ve bahanelerini bu kadar muhteşem anlatan şarkı. en, en, en mutsuz anlarımda dinleyince dediği gibi yapıyorum. *

o zaman hemen git radyoyu aç bi şarkı tut
ya da bi kitap oku mutlaka iyi geliyor
ya da balkona çık bağır bağırabildiğin kadar
zehir dışarı akmadan yürek yıkanmıyor
eski aşkları, o unutulmaz gülyüzlüleri akla düşüren şarkı. hüzün, ilk gençlik günleri, yüreğin gümbür gümbür atması. heyt be.
mutluluk verir.
muhteşem bir şarkı diye tanımını yapsam az gelir ama hangi kelime tam anlamıyla ifade eder onuda bilemiyorum. sezen aksu yine yaptın yapacağını. bu nasıl sözler, bu nasıl bir beste? yahu bu kadın uzaydan mı geliyor acaba?
(bkz: işte budur üstat)