bugün

en nankör derstir. matematiği yapan geometriyi hayli hayli yapar, da bu dünyadaki en yanlış tespittir ayrıca. kör olursun sorular karşısında. uğraşıp da bulamadığın bir soru aslında sadece bir dik indirmeyle bulunabilirmiş öğrenince çıldırırsın.
en nankör en adi en angus hatta en pezevenk derstir.
görme işidir.
göremezsen naneyi yersin. görürsen akabinde soruyu çözersin artislik duygun tavan yapar. garip derstir.
asla yapamadığım,en nefret ettiğim ve hayatıma yön veren ders olmuştur.şimdi sevmeme nedenim tabi ki çoğu kişi gibi başarısızlık ama bu yön verme işi nereden çıkıyor derseniz de geometri yapamadığı halde ea-2 okuyan fakat o 20 soruya hiç bulaşamayacağım için eşit ağırlıktan seçim yapmamı engelleyen ders oldu derim size.ya hep ya hiçci olduğumdan sikerim dedim arkadaş 20sini de yapamayacaksam hiç bulaşmayayım.neyse işte sonra össde sözelden ortak alan tercih etmek zorunda kaldık bu geometri yüzünden.haa dersen ki pişman mısın?hiçbir kararımdan pişman değilim ben aga.

lan şimdi aklıma geldi ya hep ya hiçci dedim de sözelde de full çekemedim tabi o kadar da değil ama demek istediğim geometri yapabilseydim çok farklı yerlerde olurdum muhtemelen şimdi.
Hocaların tabiri ile : Görebilme,çok yönlü düşünebilme dersi .
(bkz: Lan ben neden göremiyorum miyop muyum !)
matematiğin neredeyse tamamen sezgisel alt dalıdır. temeli m.ö 1500'lere dayansada, babası thales'dir. *
(bkz: hendese)
bulmacayı anımsatan zevkli bir matematik dalıdır.
'geometri bilmeyen giremez' (bkz: sokrates) sözüyle de önemini anlayabileceğimiz ders.
Hocam ben göremiyorum bu geometi de dediğimde hocamın 'kör mün?' cevabıyla daha da soğuduğum derstir.
olmayınca olmuyor, baktınız yapamıyorsunuz, çalışmayın.

not: bir de öğretmeniniz gıcıksa, bırakın bırakın.
çoğu öğrencinin kabusu olsa da, sevimli yüzüyle tanışıldığında insanı soru çözme bağımlısı yapabilecek ders. ayrıca bu dersle ilgili öğrencilerin kullanmış olduğu başlıca sözlere değinecek olursak:

- geometri görme işi yeaaa.
- geometri bulmaca çözmek gibi yeaaa.
- soru çöze çöze sen de halledersin yeaaa.
- bi bok anlamıyom amnı skym.
- geometri ölsün.
Tm bölümü öğrencileri için gereksiz ötesi ders, hangi tm bölümünde işe yarayacaktır her zaman soru işareti olarak kalmaya mahkumdur. Ayrıca görmek, bakmak işi de hikayedir zira daha önce o soruyu çözmüş olacaksın ki gördüğün zaman soruyu çözebilesin. Yani ki bu dersi lys de iyi bir şekilde yapmak istiyorsan ille de çalışacaksın Türkçe falan gibi zekayla kurtarılmıyor.
TM bölümü öğrencisini rezil ya da vezir edecek derstir efendim. Sözeli matematiği herkes yapardır lakin geometri korkulu bir rüyadır çoğu zaman. Çemberi dörtgeni katı cisimi analtiği baya bi göz korkutur. lakin çok kolay ve zevkli bir derstir. bulmaca niyetine biter geometri soru bankaları genelde. Görmeye ve istenilen istenilmeyen bütün verileri bulmaya dayanır. ve şunu unutmayın: "geometri sorularında verilen hiçbir bilgi gereksiz değildir, mutlak kullanmak gerekir çözüme gitmek için"
yapamıyorum deyince "geometri görme işidir." lafını işitmemizi sağlayan derstir.
lise yıllarımda çok çektiğim derstir. nedense matematikte süperdim, lakin geometride sınıf sonunculuğuna oynardım hep.
meslek lisesi okumam itibariyle kendisiyle tanışıklığımızın pek olmadığı bir matematik dalı.
yapamadığım için geometri'ninde görmeyle alakası olduğu için gözlerimde sorun olduğunu düşündüğüm ders ya da bakış açısında.
sene sonunda zorla iki düşürdüğüm derstir.
eğer hakkında iyi iseniz lisede fark yaratan statülerden biridir.

bendeniz lise sonda iken geometrim aşırı derecede iyiydi(eksi oy sebebi bir cümle ama gerçek böyle). sınıfta elemanın birisiyle yarışır dururduk geometri konusunda. tabi her seferinde paylardım bu kamili. aramızdaki fark ise benim kendi kendime öğrenmiş olmam, bunun ise babası tarafından özel hoca tutup öğretilmiş olması. tabi insanda sinir yapıyor haliyle.

bir gün bütün sınıf toplanmış bize bir soru sormaya karar vermişti. bizim olaydan haberimiz yok tabi. öss'ye hazırlanan herkes bilir, çözemediğin bir soru varsa sınıfta bildiğini düşündüğün birine gider soruyu sorarsın. bu modda getirip bi geometri sorusunu ikimize farklı teneffüslerde sordular. bizim eleman uğraşmış babam uğraşmış çözememiş. bana getirdiler soruyu. ben de baya bi uğraştım ama bir şekilde çözdüm soruyu. anlattım herkese. bizim kamil de aval aval dinliyor, tabi surat mosmor ve sınıfta herkes şok içinde. noldu lan diye sordum soruyu soranlardan birisine. "abi dedi bu olimpiyat sorusuydu, sizin çözemeyeceğinizi düşünüp sormuştuk" dedi. tabi bende bir göt kalkıklığı, bir gerinmeler oluştu. resmen statü atlamıştım herkesin gözünde.
neden senden hiç anlamadım.neden devamlı 3 düştün karneme .keşke sadece bi kere bile 4 düşseydin bu bile yeterliydi *sorun sende değil bende miydi gerçekten bilmiyorum çünkü çalışıyodum ama olmuyordu.hani geometri görme işi derler ya ben seni göremedim be geometri.neyse bu kadar yeter geometri .öptüm geometri.görüşürüz geometri.
sorularıyla uğraşmaktan en çok keyif alınan derstir. özlenilendir.
Yeni sistemde (ygs-lys) saglik alani isteyenler icin katsayisi sosyalden bile daha dusuk olan derstir. Geometri gibi şanlı bir derse ayip etmislerdir.
Benim bir türlü anlayamadığım derstir. Hele hele "görmek lazım" diyenlere ayrıca uyuz olmaktayım. Körmüyüz oğlum bakıyoruz şekli bir şey anlaşılmıyor işte. Beni resmen ezik ve geri zekalı hissettirmektedir, püf noktasını bir anlasam da kurtulsam şu eziklikten.
matematikle pek alakasinin oldugunu dusunmedigim matematik alani. Olene kadar geometri calisabilirim fakat 20 dakika matematik calismamak icin amuda kalkarim. Soruyu gor yeter, zaten geometrinin temeli dikdortgendir. Baska da bir sey degildir. Sagdan bakicaksin soldan bakicaksin dikdortgeni dogru gorup dogru kullanirsan yapamayacagin sorusu yok.
tam göğüs hizasında ELLE yazan bi bodyle derse giren ve o elle yazısının cuk oturdugu süper göğüslere sahip hocam sayesinde aklımdan çıkmayan ve görselliğin ön planda olduğu derstir (sadece adı aklımdan cıkmadı konular pek ilgilendirmiyodu beni)