bugün

görsel
görsel
eskiden geometri anlayan kişiler farklıdır diye düşünürdüm. yine öyleyim. dünyada matematik geometri trigonometri vb. bilen ayakta kalıyor.
bunun analitik olanı da var.
matematiğin en zevkli konusu. ancak konu derinleştikçe çok iyi bir sayısalcı değilseniz zevk almanız zorlaşır.
kafası az çalışanların başarısız, kafası fazla çalışanların (ne demekse bu) başarılı olduğu ders gibi gözükse de alakası yoktur.

basittir, kenarları, köşeleri vardır.
lise müfredatındaki kısmı geometrinin sadece minik bir parçası. bulmaca gibi olan kısmı daha doğrusu. teoremleri ve birkaç kuralı bildikten sonra kaçırabileceğiniz çok az soru var. sınavda kafa rahatlatır.

mustafa kemalin yazdığı geometri kitabı vardır. zormuş diyorlar.
görsel
analitik kısmı efsanedir.
Başlangıç aşamasındayım ve zevkli görünüyor. Umarım böyle devam edersin canım.
görsel

Böyle bişey.
Hazır öğrenilmişken astronomiye de bir el atmak gerekir.
sevilen matematik dallarından biri. şekillerin dünyasında kaybolmak gibisi yok.
Özlediğimdir , bulmaca niyetine çözerdim lisede . Bildiğiniz eğlenceli geometri kitabı varsa bana yazabilirsiniz .
mandelbrot uzerine oyle gitmistirki ingiltere kiyilarinin boyunun sonsuz oldugunu soyleyip ustune birde ispatlamistir.
Uğur dersanesinde Orçun Muş adlı mükemmel bir adamdan aldığım ders.
Platonun akademisinde giriş için şart olan ders.ageometretos medeis eisito.(Geometri bilmeyen giremez)Sebep bu olup,bu dersi sevmeseniz dahi ne kadar gerekli olduğunu kavramanız;çalışmanıza anlamanıza ve sevmenize yardımcı olabilir.
(bkz: yerölçüm)
Matematik yapamazken geometriyi iyi yapmam :(
okulda görülen dersler arasında hayatta kısmi olarak işimize yarayacak derslerden biridir.

sıkıcı olabilir ancak hayatın denge kolonlarından biridir. zaten hayatımız ne kadar eğlenceli ki...
ilk bakışta zor görünen ancak mantığı ve formülleri mantığa oturtulduğu zaman bulmaca çözmek ile aynı zevki veren bir ders.
eğitim hayatımın içine sıçan derstir kendisi. 3 saattir çalışıyorum ve sonuç 0 sorularda kalem bile oynatamıyorum mal gibi soruya bakıyorum sadece. sözelden hazırlanmama rağmen geometri olmadan istediğim bölümü kazanamıyorum.
hocamız bu dersi öyle bir anlatıyor ki gelip dinleseniz biraz sonra atomu parçalayacağımızı sanarsınız. evirip çevirip zorlaştırıp önümüze atıyor ya ona ayar oluyorum.
3 bant bilardo ile ortaokul zamanımda barıştığım matematiğin bir dalıdır.

ne alaka demeyin, oynamadan bilemezsiniz.
Geldim gördüm bezdim kendisinden.