bugün

Bu gece olacak meteor yağmuru.

Tüm dünya net şekilde görebilecek.

https://www.ntv.com.tr/ga...ak,h4ijM215dUSzd2_wuuruQw
Bu gece tüm dünyadan izlenebilecek olan ışık gösterisi.
yilin en kuvvetli meteor yagmurudur.
ismini latince gemini olan ikizler veya gemini takimyilzindan alir. dünya meteor parcaciklarinin icine dogru gireken; meteorlar sanki gemini yildizlarindan geliyormus gibi göründügü icin geminid ismini almistir.

her sene daha fazla oldugu gözlemlenmistir. 2014 ve 2015 yillarinda yapilan ölcümlerde agustos´ta gerceklesen perseid yıldız yağmurunda saatte 30-60 adet yildiz kaydigi gözlemlenmistir.
2013 yilinda geminid yildiz yagmuru esnasinda saatte 140 adet 2014 yilinda da saatte 130 adet oldugu tespit edilmistir.

geminidler aslinda günesin etrafinda turlayan toz bulutundan baska bir sey degildir. 3200 Phaethon isimli bir gök cisminin birakmis oldugu toz parcaciklaridir.
izleyelim görelim yağmuru.
iki tane taş geçiyor diye insan niye heyecanlanır anlamak zor. Evet.
fotoğraflayabilen olursa bana ulaşmasını istediğim güzel bir olay. gökyüzü şöleni.
şehir ışıkları, hava kirliliği ve ince bulut nedeniyle çok umutlu değilim.
Görebilmeyi dilediğimiz yağmur türü.
Ulan çocuk gibi mutluyum şu an. Antalyadayım merkeze uzak ışık kirliliğinden uzak bir yerdeyim. Ne biliyim bu tarz şeylere hevesi olanlar ve sakin yerde yaşayanlar çıksın dışarı. Her zaman izleyen biriyim ama ilk defa bu kadar sık Aralıklarla Yıldız kaydığını görüyorum. 3 dk da ben 5 tane sayabildim. Müthiş bir şey günlerdir ilk defa böyle mutluyum böyle şeylere ilgi duyan biri olarak.

Not olarak gözünüzü biraz karanlığa alıştırın böylelikle gökyüzünü daha derin görebiliyorsunuz.

Mutlulukla gelen edit: saat 00.20’den 01.30 a kadar 62 tane sayabildim. Bu kadar mutlu edeceğini bilmiyordum. ilk kez bu kadar uzun süre bakıyorum ve ilk kez bu kadar net görüyorum. Bazıları vardı ki 3 saniye sürdüğü oldu süzüle süzüle gitti. Kaçırdığım vardır, bu süre içinde sürekli olarak 360 derece yukarı bakamadım ama bu kadarı bana bu güzelliği görmek için yetti. Abarttığımı sanmıyorum gerçekten ama gerçekten müthiş bir görüntüydü. O bazılarında sesli bir şekilde istemsiz olarak “hasssiktir” dediğimi hatırlıyorum. UmArım siz de yaşarsınız çünkü basit bir şey olmasına rağmen beni bile bu kadar mutlu edebildi *
Muhteşem görüntüler var su an makina elimde uzun pozlama ile güzel şeyler yakalamaya çalışacağım.
izlemek için balkona çıktım hava buz gibi saniyesinde geri girdim.
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel

Yılın son meteor yağmuru, Geminid bugün ve yarın gözlenebilecek. Yetkililer, saatte ortalama 20'ye yakın yıldız kayması görülebileceğini belirtiyor. 

GEMiNiD METEOR YAĞMURU NEDiR? "Meteor yağmurlarının kralı" olarak bilinen Geminid, 3200 Phaethon adlı sönük bir kuyrukluyıldızın, Güneş etrafındaki yörüngesinde dönerken arkasında bıraktığı kaya parçaları sonucunda oluşuyor.

Kaynak: ntv.
umarım bu yağmur dünyaya büyük zarar verir. hatta yok eder. yağsın amk. deli gibi yağsın. yok etsin.
güncel Önemli Başlıklar