bugün

önümüzdeki 12 Ağustos gecesi gökyüzünde yaşanması beklenen yıldız şölenidir. perseid yıldız yağmuru bu gecede yoğun bir şekilde yaşanacaktır. ayrıca Çanakkale' deki Ulupınar Gözlemevi halka açılacaktır. güneş battıktan sonra saat 22:00' ye kadar 100 civarında ve de saniyedeki hızları 50-60 kilometre olan kayan yıldızlar görülebilecektir. güneş ile beraber bu cisimler 20:58 civarında battıktan sonra gökyüzü yavaş yavaş kararacak, yıldızlar ve samanyolu tüm ihtişamıyla görünmeye başlarken kayan yıldızlar da kendini göstermeye başlayacaktır. yetkililere göre bunlardan bazıları çok parlak olabileceği gibi yere düşen göktaşı bile bulunabilirmiş.uzmanların yaptığı açıklamaya göre bir sonraki perseid yıldız yağmurunun geçişi ancak 14 Ağutos 2126 tarihinde olacağını belirtiyorlar.
24 ağustos 2007 tarihine kadar devam edecek olan perseid yıldızları normalde, Swift-Tuttle Kuyruklu Yıldızı'nın parçalarıdır.
(bkz: perseid meteor yağmuru)
an itibari ile yaşanması beklenen hadisedir. en yoğun yağışın 12 ağustos gecesinde yaşandığı söyleniyor. teleskobumu hazırladım bekliyorum.

http://tr.wikipedia.org/w...teor_ya%C4%9Fmurlar%C4%B1
temmuz sonu ağustos başı gözlemlenen ve her sene tekrar eden gök olayı.
(bkz: perseid yildiz yagmuru)
gökyüzünün ne kadar sessiz olduğunu gösteren yağmur. tabii bi bok göremedim lan, bakın dediniz baktık bissürü buluttan başka bi bok yok. ama hüzün verici bişey. gökyüzü öyledir ibneler.
şimdi aklıma geldi, doğa olaylarının depremleri etkilediği düşünüldüğünden beklenen istanbul depremini tetikleyebilecek olan yağmur. geçenki 99 marmara depreminin öncesinde güneş tutulması olmuştu hatırlarsanız. yine öyle bişeyler olabilir. hatırlatıp biraz korkutuyum sizi dedim. böööööövvv. korktunuz dimi?
Yaz gecelerine denk düşen bu göktaşı yağmuru, göktaşı yağmurlarının en tanınanıdır. Gökyüzü tutkunları gözlem programlarını göktaşı yağmurunu görebilmek için bu tarihler arasına denk getirmeye calışırlar. Amatör gökyüzü gözlemcilerinin heyecanla bekledikleri 10. Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği de, 17-19 Ağustos tarihleri arasında, Bursa-Uludağ'da yapılacak. Gezegenimiz 17 Temmuz - 24 Ağustos tarihleri arasında, Güneş çevresinde 130 yılda bir tur atan Swift-Tuttle kuyrukluyıldızının yörüngesinde bıraktığı kalıntıların içinden geçer. Bu yıl gerçekleşecek göktaşı yağmuru sırasında olağanüstü bir artış beklenmemektedir. Göktaşı sağanağının en yoğun olacağı gecelerin 11-12 ve 12-13 Ağustos geceleri olması beklenmekte.

--spoiler--
http://www.koeri.boun.edu...ronomy/buay/perseids.html
--spoiler--
109P/Swift-Tuttle kuyruklu yildizinin birakmis oldugu parcalardan kaynaklanir. 12 agustos´da dünyamiz bu kuyruklu yildizin birakmis oldugu toz izlerinin (toz bulutunun) icinden gecer. Parcalarda cok hizli bir sekilde atmosfere girmeye calisirlar ve hava moleküllerinin isiklanmasini saglar. Kisaca gördügümüz isiklanma olayi, toz parcaciklarinin kendisi degil, sacede sicak havadir.
Meteorlarin sayisinin artmasi sadece dünyanin kuyruklu yildizin gecmis oldugu bölgeye dogru yaklasmasiyla beraber artar. 1992 yilinda oldugu gibi. Iste o zaman saatte maksimal 110 meteorun kaydigi gözlemlene bilir. Bilim arastirmalarina göre 2028 yilinda da bu olayin tekrar gerceklesebilecegi söylenir.

2009 yilindaki gözlemleme en güzel olarak, ay´in isiginin biraz daha az olacagindan dolayi, 12 agustos´un aksamidir.
3-4 yıl önce yine bu zamanlar memlekette bizim evin terasında uzanmış gökyüzünü seyrediyorduk ailece, o gece onlarca yıldız kaydı... sonradan ögrendim ki agustosun 12 sinden itibaren geçmişte ordan geçen bir kuyruklu yıldızın geride bıraktığı kuyruktan geçiyormuş dünyamız.Herkeze tavsiye ediyorum , değişik bir gece oluyor...
çocukken kardeşimle birlikte evimizin terasına sırtüstü yatarak seyrettiğimiz, gerçekten mükemmel görsel şölen.
ölmeden önce mutlaka izlenmesi tavsiye olunandır. insanı direkt olarak hayat ne garip vapurlar filan moduna sokar. *
çocuk aklımızla dilek tutmaktan telef olmuştuk. *
(bkz: hey gidi günler hey)
ferdi tayfur gene haklı çıktı.
(bkz: yıldızlar da kayar)
(bkz: perseid yıldız yağmuru)
düğün salonlarından atılan havai fişekler ve uçak trafiğinin gölgesinde kalmış muhteşem doğa olayı.*
12-14 ağustos arası yaşanması beklenen hadise.

tanımı geçip aynen olaya geliyorum! *! *!
bir nane gözükmeyen atmasyonik doğa olayı.
sabaha kadar çatıda durdum. yalnız komşular söyledi, ben çatıdayken televizyonlar daha bi netleşmiş. yarın gene çık falan dediler. kararsızım sözlük. uykum var.
ışık kirliliğinden dolayı çoğu yerden görülemeyen olaydır.
hadiseyi kaçırıp şuan çok üzüldüğüm olay :(
bu yıl 11-14 ağustos arası gerçekleşmesi beklenen gök olayıdır.12 ağustosu 13 ağustosa bağlayan gece zirve yapacaktır. bu gece saatte 80 ile 100 arası meteor izlenebilecektir.
12-13 Ağustos 2013 gecesi en yoğun dönemine ulaşacak olan meteor yağmuru.

An itibariyle boyun tutulması riskine karşın merakla beklenendir.

edit-ül düdüt: şehir dışında değilseniz izlemeniz biraz zor olabilir. Alternatif olarak Nasa'nın canlı kameralarından takip edebilirsiniz. http://www.youtube.com/watch?v=TmuhFdeBBMs
nasa'nın canlı yayınından çatur çutur izlenen olay.

http://www.youtube.com/watch?v=tmuhfdebbms

ayrıca (bkz: nickim)

edit : link ekledim, link varmış zaten. allah allah kafam karıştı.
gece yağan yıldızlardır.

benim üstüme angelina jolie, nicole kidman ve ashton kutcher düştü mesela. ashton piyasanın .mına kodu tabi. karılar bana bakmıyo bile.
şu an izlediğim yıldız yağmurudur. aldım lattemi izliyorum keşke yanımda da bi adet hatun olaydı...
Arkadaş ben neden izleyemiorum şehir dışı net gökyüzü ortamına rağmen diye sitem ettiğim durumdur.
mukemmel goruntuler var, insan arada korksada izlemesi bit hayli zevkli.