bugün

kişinin beğenisine, görüşüne göre değişen sanatçılardır.

(bkz: sezen aksu)
(bkz: ahmet kaya)
(bkz: murat yılmazyıldırım)
(bkz: sagopa kajmer)

ve aklıma gelmyen nicesi.

edit: kişisel görüşü taşlamaya çalışan mandalar, bir olgudan bahsetmiyoruz.
(bkz: barış manço)
(bkz: zeki müren)
(bkz: cem karaca)
(bkz: şener şen)
(bkz: kemal sunal)
(bkz: fikret kuşkan)
günümüzde yaşamayan sanatçılardır. hepsinin mekanı cennet olsun.
bilgin özçalkan, şu an için listenin en başını çeker. bu arada, sagopa kajmer diyen zevkinizi sikeyim.
(bkz: worldwide choppers)
aynı zamanda bilgin özçalkan, resmi kayıtlara göre yurt dışında en çok konser veren türk sanatçıdır. mtv avrupa müzik ödüllerinde türkiyeyi birinci olarak temsil etmiştir. nice başarıları vardır. aynı zamanda sezan aksu gibi önemli ve efsanevi bir kişiyle mükemmel bir düeti vardır.
edit: mutlu oldum yahu. şu sözlükte cidden müzikten anlayan insanlar var. artı aldıkça cezanın adına bende gururlanıyorum. sevgi dolu herkese sevgiler!
türk santçıları adı altında açılan başlığığa ahmet kaya entry si giren kardeşim. öpücükler gönderiyorum.
(bkz: ahmet adnan saygun)
(bkz: mehmet akif ersoy)
(bkz: ömer seyfettin)
(bkz: yakup kadri karaosmanoğlu)
ve daha niceleri...
müzisyen olarak orhan gencebaydır efenim. komplikelik bakımından muadili yoktur hudutlar içersinde.

edit: fazıl say burda amk. yeminle lan.
(bkz: zeki müren)
(bkz: barış manço)
(bkz: cem karaca)
(bkz: erkin koray)
(bkz: kemal sunal)
ve unuttuğumuz niceleri.
fikret kızılok
can yücel
sezen aksu
teoman
cem karaca...
aşık veysel
kemal sunal
kazım koyuncu
aşık mahzuni şerif.
saygıyla anıyoruz...
fazıl say. dünyaca aranan bir isim. 100 yıl önce gelse türkiyede de herkes tanırdı.

not: burda 100 yıl dünyada sanata verilen önemin o zamanlar daha iyi olduğunu vurgulamak adına söylenmiştir. savaş durumları osmanlının durumları göz önüne alınmamış, sembolik bir sayı olmuştur.
kemal sunal
şener şen
orhan gencebay
sezen aksu
müzeyyen senar.
sokak sanatçıları...
sanatçı genel bir durumdur, branşını belirlemek lazım gelir.
Konu edebiyatsa Aziz Nesin diyebilirim mesela.
(bkz: şener şen)
(bkz: mimar sinan)
bi çok kişi en sevdiği sanatçıları yazmış. güzellik görecelidir ancak iyileri herkes bilir pek değişmez.
şener şen
kemal sunal
nejat uygur
zeki müren
sezen aksu
tarkan

aklıma gelenler
muzisyen olarak (bkz: yavuz çetin)imiz, (bkz: barış manço)muz, (bkz: şebnem ferah)ımız var. Her biri kendi alanlarında en iyileri. (bkz: mimar sinan) gibi asırlık dehalarımız da sanat icra ediyor. Hatta (bkz: ajdar) gibilerimiz de var; gelmis gecmis en cok ilgi ceken katiksiz mal. Bu kadarina sanat derim ben, istesen olamazsin mesela onun gibi.
Kemal sunal, baris manco, cem karaca ilk anda akla gelenler. Ayrica kendisini hic dinlemesemde, cok genis bir hayran kitlesi olmasi sebebiyle sezen aksu'yuda dahil edebilirim.
sanatçıları da ayırmak lazım.

şairler: edip cansever,can yücel,turgut uyar,cemal süreya,nazım hikmet,necip fazıl,orhan veli,fazıl hüsnü...
yönetmenler: ömer lütfi akad,zeki demirkubuz,yavuz turgul,nuri bilge ceylan,halit refiğ,metin erksan,atıf yılmaz...
oyuncular: şener şen,kemal sunal,yılmaz güney,cüneyt arkın,adile naşit,fatma girik,hülya koçyiğit,tarık akan,türkan şoray...
yazarlar: yaşar kemal,orhan pamuk,elif şafak,sevim burak,yusuf atılgan,ahmet hamdi tanpınar,oğuz atay,bilge karasu,adalet ağaoğlu...
müziyenler: zeki müren,erkin koray,barış manço,tanju okan,yıldırım gürses,erol büyükburç,cem karaca,orhan gencebay,mazhar alanson,bülent ortaçgil,fikret kızılok,sezen aksu,tarkan,teoman...
ressamlar: abidin dino,komet,fikret mualla,burhan doğançay,bedri baykam,ömer uluç,ahmet güneştekin,mustafa ata,zekai ormancı...
tiyatroda Kemal sunal, şener şen, müzikte aşık veysel, neşet ertaş, erkan oğur, pentagram... Şiirde necip fazıl kısakürek.
yazmakla bitmeyecek kadar çoktur. birini yazmayı unutsam üzülürüm.
rte'dir.10 seneden beri ülkenin ebesini belleyip de yine de iktidarda kalabilmek büyük bir usta işidir hiç kuşkusuz.
Ruhi su
selda bagcan.

Kac yildir solistim boyle sesler gormedim.