1. 1.
  genel bilgi taraması olarak açılımı yapılan, halk arasında sabıka kaydı diye de adlandırılan hede.
  5 ... trablus
 2. 2.
  gecenin bir vakti soz konusu sokakta sadece siz varsiniz diye tabi tutulabileceginiz uygulama. genelde "hayirdir genc, bu saatte?..." diye baslayan sirin diyalogun devaminda kimlik istenir, numaraniz sorgulanir, sokakta gordugunuz belediye tarafindan siniflandirilip, kupe takilan bir kopek kadar ozgur oldugunuz hatirlatilir vs.
  5 ... philemon
 3. 3.
  bir kafede otururken n.c ler toplanır. sonra geri verirken memur arkadaş yüksek sesle şöyle bağırır;

  - mahkemen varmış.ne mahkemesi bu?

  - iyi de mahkeme açılmış zaten.polislik bir durum kalmamış.

  - al şunu.bi da gözüm görmesin seni.

  - ????
  ... a la folie
 4. 4.
  insanlar arası rekabete dönüşmüştür. marifet sayılıp, artistlik malzemesi olarak kullanılır fakat kişi sadece kendini küçük düşürür.

  + senin gbt kaydın var mı lan?
  - yoo.
  + benim var işte. ona göre.

  diyalogları gençler arasında rehabette. şahit oldum ordan biliyorum. yazık çok yazık.
  5 ... bizkitch
 5. 5.
  genel bilgi toplama'nın kısaltılmış ve yaygın olarak kullanılan hali. polisin kafasına göre yapabildiği *, çoğu zaman keyfiyet sınırlarını dahi aşabilen, bazı hallerde insanları gözüne kestirip rahatsız etmek, kimi zamansa belli etnik kimlikten olduğunu düşündükleri insanları tahrik etmek amaçlı olarak yapageldiği kimlik tarama yöntemi.
  2 -2 ... pierreoxus
 6. 6.
  Emniyet genel müdürlüğü' ne bağlı; Genel bilgi toplama; emniyette kişilerin kaydının bulunduğu büro amirliği. suç dosyaları, vukuatlar ve bir çok bilgilerin toparlandığı birim.
  ... linka
 7. 7.
  artık her vatanımın köşesinde stajer polislerin arama yaptığı 2 dakikalık kısa ve güzel olay.
  -2 ... karanlik lord
 8. 8.
  fırsat buldukça polisin sorgusuz, sualsiz yaptığı uygulama. genellikle telsizle, telefonla merkezi arayarak yapılan rutin çalışmadır.
  ... onurkul
 9. 9.
  polisin olayları öyleyici olan görevini bırakarak sadece keyfi olarak uyguladıgı olaydır.
  kardeşim en azından parkta efendi efendi oturan gençlere soracagına az ileride bali çeken tiplere müdahale etmesi daha dogru degilmidir?
  1 -1 ... castro
 10. 10.
  gerçek midir yoksa tabi tuttukları insanlara "biz de emir kuluyuz" ayağı çekmek için mi öyle söylerler bilmiyorum ama bu uygulamanın doldurulması gereken bir kotası olduğu söylenir. keyfi bir uygulamadır o ayrı. güvenlik sağlamakla falan alakası yoktur. kıl olduğun, tipini beğenmediğin insanlara kaba ve provokatif üslupla kimlik sorarak asayiş sağlayamazsın. amacın da o değil zaten; maksat insanları baskı altına sokarak kontrol altında tutmak ve varlığını ve işleyişini meşru kılmak için suçu yoketmeyip gereken dozda kontrol altında tutmak. otoriteyi seven ve sorgulamayan insanlara yutturabilirsin bu palavraları.
  3 ... dedirten durum