bugün

1.Giysi dolabı.
2.Bir kişinin sahip olduğu bütün giysileri, giysi takımları. *
(bkz: gardırop)
doğru yazılışının pek bilinmediği kelime..örn. gardolap diyenler çoğunluktadır...
(bkz: gardolap mi gardrop mu sorunsali)
fransızcadan dilimize girmiş bir kelimedir.

(bkz: garde robe)
çoğumuzun çocukken kardolap sandığı giysi dolabı.
bandırmadaki kız arkadaşımı ve kız arkadaşımın yakın arkadaşını, benim yakın arkadaşımla beraber ziyarete gittiğimizde malum mevzu üzerinde çalışmalar sürerken anne baskınına karşın gizlendiğimiz nacizane barınak.
esasında o ana kadar sadece cem yılmaz'ın gösterisinde anlattığı hikayelerden biri olarak düşündüğüm olay öbeği beni de bulmuştu.
arkadaş eşrafına anlatılmasından sonra şaka sanan çok kişinin, olayın diğer kahramanını da dinlemesinden sonra inandıkları olay.
(bkz: gardrop fuat)
fransızca orijinali "garde de robe" (elbise koruyucu) olan fransızca dan dilimize geçmiş olan bu kelime, dilimizde çok ender doğru kullanılan, hakkında ihtilaflara düşülen, adeta polemik yaratan bir ithal kelimedir. yer yer kardolap, gardolap ve hatta kar dolabı şeklinde mantık yürütülerek isimlendirilmeye çalışılsa da okunuşu üzerinden yola çıkılarak en doğru şeklinin "gardrop" olduğu üzerinde icma ile sabitleşmiş bir bilirkişi hemfikirliği vardır efendim....
kar dolabı diyenleri duydukça kendimi tutamadığım, güldüğüm sözcük. hayır insan hiç mi düşünmez yahu 'kar dolabı' diyorlar buna ne alaka diye..
gardrop. gardolap ne lan.
garde de robe
ingilizcesi wardrobe, fransızcası ise garde robe olan kıyafetlerimizi sakladığımız dolap. kadıköy'deki bir mağazada almıştım. uzun süredir kullanıyorum.
edit: soran arkadaşlar için https://www.miraydolap.com/
halk arasında gardolap olarak da bilinir.