bugün

alçak ve altı düz bir gemi türü.
anadolu'nun bazı yerlerinde kullanılan bir kelime. "artık" manasına gelir.

ör: -hadi artık.
-artık bu kadarıda fazla.
'gari'nin bir değişik versiyonudur. kutahyaca' dır.
(bkz: kutahya)
amanın gali aboo.
gali demiyem emi gali.
ünlü bir çiftten bahsederken uzun uzun iki kişinin ismini zikretmektense ikisinin isimlerinin karışımını kullanma modası gereği, salvador dali ile büyük aşkı gala'nın isimlerinin karışımı. bu modanın en bilinen örneği için (bkz: brangelina)**.

edit: böyle bir moda var da dali+gala=gali kısmını ben uydurdum. ama brangelina diye bir şey var, evet.
- le emoglu?

+ he söle cafer.

- ben düsündüm dasindim garar aldim gali.

+ neymis le o?

- bizim burlari satcez satcez diyoz ya le?

+ he, muzaffer emminin yiyeni dediydi, hasbam askere gitmeden önce,son kez sürdüydü tarlalari, bizim sogucakli hesna halanin gayini deli alilen riza dayi gizini veseydi, aha su tarlala da onun olceydi.

- he isde le ben de onu diyom, eyer veseledi satmaya luzum galmeceydi gali, emme velasil burlada dutunamacez. bilirsin garsi köyden kecicilen hüsnü´yü, aha o talip tarlalara, ona verem diyom sen ne diyon?

+ kecicilen hüsnü mü? o boynu devrilecisiye günami vemem le ben. de gostur ona haber sal, ne tarla veriyoz ne de bisi. meyminetsiz deli alilen rizanin suratini görmek bile o deyyus hüsnü ´nün yüzünü görmekden daha eyidir.

- ne diyon emoglu?

+ ne durusun, de gostur hadi gali.

ayrica kütahya spor taraftarlarinin sloganinda yer alir;

acik mavi
goyu mavi
hadi gali
al bu ligi

edit: bazi arkadaslar eksiyi basip uyarmis. "gali degil, asli garidir" diye. kütahya sivesinde "gali" derler.
muhteliftir kullanilabilirlik alani yer yer değişiklik gösterebilir, yoğun olarak ege bölgesinde * kullanılır, kütahyada gali olarak literatürdeki yerini almişken kütahya/simav/samat köyünde gala olarak yerini almiştir,

--spoiler--
kütahya
gel gali sensiz tadi çıkmıyo buralan
kütahya/simav/samat köyü
gelive gala uvan sensiz tadi duzu yok buralan
--spoiler-- **
(bkz: galli)
sınırlı olarak tanınan Abhazya'nın bir rayonudur. Aynı addaki Gürcistan ilçesinın sınırlarından Abhaz otoriteleri tarafından ayrılmış Tkuarçal rayonundan dolayı alanı küçülmüştür. Başkenti Gali'dir. 2003 nüfus sayımına göre rayonun nüfusu 29,287 olup bunun %98.7'si Gürcülerden oluşuyordu.[1] Rayon 1998 yılında Gürcistan - Abhazya sorununda çatışmalara ev sahipliği yapmıştır. Batısında Karadeniz, kuzeyinde Oçamçıra ile Tkuarçal rayonları ve güneyi ile doğusunda Gürcistan bulunur.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Gali_(rayon)