bugün

Kaş ve bıyıklarmız aynıdır.
başıma bi şey gelmeyecekse sevmiyorum ben bu ablayı. tablolarını da beğenmedim.
ama aslında çok da araştırmadım. merak etmedim gibi. öyle yani. az vurun.

edit: araştırdım. hala sevemedim.
Kaşlarımız benziyor ortası hariç neyse efenim kendisine ve aşkına özenmedim, merak edip okumadım dahi.
Fotoğrafını ve sözlerini paylaşmak marjinalliğin altın kurallarından biridir.
Frida Kahlo; ressamlık, sosyalizm, feminizm, şairlik ve yazarlığın vücut bulmuş hali. Tanım lazımsa bu olsun.
Tutkunun ve yeteneğin kadını Sanatçı kimliğiyle kendi eserleri dışında başka sanat dallarını da besledi. Hatta Birkaç tanesini izleme fırsatı bulduğum filmlere konu oldu. Kısaca Çalışmalarıyla toplumda ve sanatın her dalında iz bıraktı.
Ama bizde kezbanlığa giriş 101 şeklinde bez çanta ve Facebook kapak fotoğrafları, aforizmalar şeklinde hayatımıza girdi daha çok.
Frida’nın güçlü, çok yönlü ve hayatın getirdiği tüm olumsuzlukları kendisine yol yapıp gücüne güç katan bir hikayesi olduğunu göremeyen kadınlar yüzünden sevdiğim bir şeyden daha soğudum. Yetmedi mi bu zulüm arkadaşlar sorarım.
insan acılarında yalnızdır.
.....
Bedenim beni bırakacak. Oysa ben, hep o bedenin kurbanı olmuşumdur; biraz asi de olsa bir kurban işte. Biliyorum, aslında birbirimizi yok edeceğiz, böylece mücadele sonunda ortaya hiçbir galip çıkmayacak. Düşüncenin, sırf hasar görmemiş olmasından ötürü, tenden oluşan öteki maddeden kopabileceğini düşünmek ne hoş ve sürekli bir yanılsama....
Ah, Dona Magdelena Carmen Frida Kahlo de Rivera, topal majesteleri, kırk yedi yılın geçtiği bu kavurucu Meksika sıcağında, iliğine kadar yıpranmış, sancı her zamankinden bin beter kasıp kavururken, onarılması olanaksız bir durumdasınız işte!

ihtiyar Mictantecuhtli, Tanrım kurtar beni!
şişirilmiş bir balon.
Frida kahlo'yu kahlo yapan bedenindeki acizlik de sanatı da değil. Yaşadığı şeylere karşı dik bir duruş sergileyip hiçbir zaman yılmamış olması. Frida kahlo tek başına sanatçı kişiliğiyle değerlendirilemez.

Edit: evet, pek güzel olmayan (söyleyin söyleyin, rahatça çirkin diyebilirsiniz. Pek de güzel olmayanlar çirkin olmayı göze almıştır zaten.) kişilerden biri benim.

Edit2: Frida kahlo bir kadın olarak çirkin, değil diyen yalan söyler. Ama bir insan olarak güzeldir. Bakmakla görmek arasındaki fark.
acılarının üzerinde yaşayabilmeyi, sevmeyi ve üretmeyi başarmış, kırık dökük bir vücudun dik durabilmiş hali.
bu da komik frida kahlo.
http://www.youtube.com/watch?v=plsMUa0WQaM
Beni anlamadın demeyeceğim. Beni anladın. Zaten en dayanılmaz acı buydu. Sen beni anladın. Anladığın halde canımı yaktın.
iyi ressamdır. Çok acı çekmiştir. Yatağa mahkum yaşamıştır en güzel yıllarında ve dahası babası yaşındaki diago yu çok sevmiştir mektupları falan da güzel tamam ama, yahu kadın da kocası da evlilikleri boyunca sürekli birbirlerini aldatan iki insan. Hele diago nun fridanın babasıyla olan eşcinsel ilişkisi ne olacak.. O yüzden sanatına saygı duyuşacaksa evet ama şöyle kadındı böyle aşıktı böyle mektuplar yazardı kısmk bana biraz ironik geliyor açıkçası..
"tek bir şey için ağlanmaz. birikmiştir."

Hah işte ondan, eyvallah abla.
başına gelenlere inat hayata direnen, sadece aşk önünde eğilen, sanatla varolmayı seçmiş bir kadın. hayatı ibret verici ve bir o kadar alkışlanası.
Kendisini aldatan kocasini aldatarak bedelini ödeten kadın. Liderimiz önderimiz gururumuz.
görsel
http://www.youtube.com/watch?v=plsMUa0WQaM
bu kadın bir tek aşk önünde eğilmiş. onun dışında hayatı tam bir başkaldırı ve inadına varolma hikayesi.
kaşı, bıyığı nedeniyle bağcılar isimli güzide semtimizin güzel kezbaniçeleri tarafından kendilerine yakın görülen meksikalı ressam, şair. Geçirdiği büyük kaza ve ameliyatlardan dolayı hayatını yatarak, tavandaki aynaya bakıp kendi portrelerini çizerek geçirmiştir. He annem hepiniz frida'sınız zaten en büyük aşk sizin muhteşem aşk acıları çekiyorsunuz. O yamuk ağızlı fosforlu eşofmanlı sevgililerinizi diego olarak görmeyin bu kadarını yapmayın bari.
.....
Bedenim beni bırakacak. Oysa ben, hep o bedenin kurbanı olmuşumdur; biraz asi de olsa bir kurban işte. Biliyorum, aslında birbirimizi yok edeceğiz, böylece mücadele sonunda ortaya hiçbir galip çıkmayacak. Düşüncenin, sırf hasar görmemiş olmasından ötürü, tenden oluşan öteki maddeden kopabileceğini düşünmek ne hoş ve sürekli bir yanılsama....
Ah, Dona Magdelena Carmen Frida Kahlo de Rivera, topal majesteleri, kırk yedi yılın geçtiği bu kavurucu Meksika sıcağında, iliğine kadar yıpranmış, sancı her zamankinden bin beter kasıp kavururken, onarılması olanaksız bir durumdasınız işte!

ihtiyar Mictantecuhtli, Tanrım kurtar beni!
''have sex, take a bath.. and have sex again.'' demiştir kendileri.
Bir dağın içini ancak başka bir dağ bilebilir sözünden başka hakkında pekte bilgim olmayan kadındır.
Bir ara dirildi sandığım kadın. Bir anda herkes tişörtlerini ve ayakkabılarını giymeye; sözlerini paylaşmaya başladı. Garip.
kadın ressamlar arasında en çok tanınanlardandır.