bugün

görsel

Netflix'in Avusturya'daki ilk dizisi Freud yayınlandı.

Ülkedeki ORF kanalının da yayınlayacağı dizinin sezonu sekiz bölüm sürecek. Freud, ismini aldığı psikanalizin ünlü kurucusu Sigmund Freud'un merkezinde olduğu bir suç draması. Başrolde Robert Finster yer alıyor. Kadroda Ella Rumpf, Georg Friedrich, Christoph F. Krutzler ve Brigitte Kren de bulunuyor.

1800'lü yıllarda geçecek projede genç Freud, bir medyum ve bir polisle iş birliği yaparak Viyana'da terör estiren bir seri katilin peşine düşecek. Dili Almanca olan dramayı Marvin Kren yönetti. Kren, Stefan Brunner ve Benjamin Hessler senaryosunu kaleme aldı.  

https://youtu.be/VQfcZ9Ak2nU
Bugün başladım bu diziye.

Freud diyince beklenti farklı oluyor ama düşündüğüm gibi başlamadı.
Biraz daha polisiyemsi gibi duruyor.
1 sezonu yayınlanmış. 8 bölüm.
Evde otururken çıkar aradan.
ne avrupa ne de amerika'da dizi yapacak konu kalmadı. yapım şirketleri artık tarihin ilginç karakterlerini kurcalamaya başladı.
seri katil konulu olduğu için izlemeye başladığım dizi.
Üçüncü bölümde bıraktığım dizidir. Devam edemedim.
şimdilik iyi giden dizi.

bakalım ne olacak.
görsel
4. Ve 5. Bölümlerinde bir düşüş yaşadıktan sonra son 2 bölümde iyi toparlayıp sezonu bitiren dizi.

izlenir mi?
Bence hazır evdeyken gayet de güzel izlenir.

---spoiler---
Freud'dan ziyade fleur üzerinden ilerledi dizi büyük ölçüde.
Ayrıca, hipnoz böyle bir şey olmasa gerek.
Neyse özetle, Freud iyi de çevresi kötü.
---spoiler---
Clara'nın ayak parmağının boğazından çıkmasıyla bıraktım. Yani ikinci bölümde.
Kusura bakmayın ama sıçarım böyle diziye.
Aç çok psikoloji bilmek lazım. Yoksa saçma der geçersin.
beklentimin altında kalmasına rağmen hazır evdeyken izlenmesi elzem dizi elbette.

birinci sezonu bitirmiş olmama rağmen freud ve kuramının özüne dair henüz bir alaka kuramadım. dizide adamakıllı bir hipnoz sahnesi bile yok henüz. üstelik başlangıçta verdikleri bölüme özel isim ve senaryosu ile nasıl bir bağlantı kuruluyor şahsen onu da çözebilmiş değilim. örneğin ''ahha tamam bu'' dediğim katarsis, bastırma, regresyon gibi havalı ismi olan bu bölümlerde ben hiçbir numara göremedim şahsen. elbette psikolog ve psikiyatri derneği üyelerine özel bir gösterim değilse şayet. o gözümüze soktukları sıkıcı aile yemeklerinin ve dini ritüellerinin bir amacı var mıydı hakikaten çok merak ettim?

şimdilik birbirinin aynı mistik polisiye temalı, bol seks ve uyuşturuculu klasik bir netflix dizisi. avusturya yapımı olması pek bir enteresanlık katmamış fikrimce. ilerleyen sezonlarında dilerim hakkını verebilirler.
6. bölüme kadar geldim ve bıraktım. öyle ahım şahım bir dizi olmamış.
gizem beklentimi karşılamadı
Freud’u canlandıran aktörü tanımak isterim.
Sempatik göstermiş Freud’u. Şimdi baştan izlicem, bu sefer diziyi ama.

Hadi bay.
Tarihi muhteşem yüzyıl'dan öğrenenlerin psikanalizi de bu diziden öğrenmek istediklerini görüyorum. Polisiye bir dizi olacağını bildiğim için fazla beklentiye girmedim ancak dizinin adı "freud" değil "fleur" olsa daha yerinde olurmuş. Dizinin polisiyeliği bile tartışılır, ayrı konu.

Görüntü, ses ve castingi başarılı buldum şahsen. Figürasyon dahil herkesin renkli gözlü olmasına çok bozuldum. Evet bozuldum.

Yedinci bölümün adı "katarsis" değil "bilinçaltı" olmalıydı. Zira bilinçaltı gayet açık işlenmiş. Oedipus kompleksini freud'un annesinin "hadi bitir şu işi" demesinden anlamış olmalısınız.

Sigmund freud ve fleur salome ile
güncel Önemli Başlıklar