1. 21.
    Tarihi muhteşem yüzyıl'dan öğrenenlerin psikanalizi de bu diziden öğrenmek istediklerini görüyorum. Polisiye bir dizi olacağını bildiğim için fazla beklentiye girmedim ancak dizinin adı "freud" değil "fleur" olsa daha yerinde olurmuş. Dizinin polisiyeliği bile tartışılır, ayrı konu.

Görüntü, ses ve castingi başarılı buldum şahsen. Figürasyon dahil herkesin renkli gözlü olmasına çok bozuldum. Evet bozuldum.

Yedinci bölümün adı "katarsis" değil "bilinçaltı" olmalıydı. Zira bilinçaltı gayet açık işlenmiş. Oedipus kompleksini freud'un annesinin "hadi bitir şu işi" demesinden anlamış olmalısınız.

Sigmund freud ve fleur salome ile
    -1 ... freudgillerden sigmund
  2. 20.
    Freud’u canlandıran aktörü tanımak isterim.
    Sempatik göstermiş Freud’u. Şimdi baştan izlicem, bu sefer diziyi ama.

Hadi bay.
    ... milimlik
  3. 19.
    6. bölüme kadar geldim ve bıraktım. öyle ahım şahım bir dizi olmamış.
    gizem beklentimi karşılamadı
    1 -1 ... ekonovich
  4. 18.
    başrol aşırı yakışıklı olduğu için 1 bölümlük şans verdim 2.yi izlemedim. zamanım kıymetli.
    2 ... meftune
  5. 17.
    beklentimin altında kalmasına rağmen hazır evdeyken izlenmesi elzem dizi elbette.

birinci sezonu bitirmiş olmama rağmen freud ve kuramının özüne dair henüz bir alaka kuramadım. dizide adamakıllı bir hipnoz sahnesi bile yok henüz. üstelik başlangıçta verdikleri bölüme özel isim ve senaryosu ile nasıl bir bağlantı kuruluyor şahsen onu da çözebilmiş değilim. örneğin ''ahha tamam bu'' dediğim katarsis, bastırma, regresyon gibi havalı ismi olan bu bölümlerde ben hiçbir numara göremedim şahsen. elbette psikolog ve psikiyatri derneği üyelerine özel bir gösterim değilse şayet. o gözümüze soktukları sıkıcı aile yemeklerinin ve dini ritüellerinin bir amacı var mıydı hakikaten çok merak ettim?

şimdilik birbirinin aynı mistik polisiye temalı, bol seks ve uyuşturuculu klasik bir netflix dizisi. avusturya yapımı olması pek bir enteresanlık katmamış fikrimce. ilerleyen sezonlarında dilerim hakkını verebilirler.
    3 -3 ... fikrimin ince gulu
  6. 16.
    yanılmıyorsam 1920'lere kadar kolanın içinde bile kokain olduğunu düşününce, dizide kokain kullandığının gösterilmesine yaşadığı tarihler açısından bakınca çok da şaşırmadım. ee bu dizi de bitti, sıradaki gelsin.
    2 ... sozluk amcasi
  7. 15.
    Aç çok psikoloji bilmek lazım. Yoksa saçma der geçersin.
    -1 ... benimhalaumudumvar
  8. 14.
    fizyoloji uzmanı bir psikanalist, zamanında saygın ama klasik anlayışa mahkum, yeniliğe kapalı otoriteler tarafından şarlatan olarak görülmesi, üzerinde çalıştığı hipnoz ve histeri tedavisini yanlış kişi üzerinden yani fleur üzerinden yürütmesi ve gerçek midir bilmem kokain bağımlılığı beni üzdü açıkçası.

günümüzde bile bir kesim freud'u cinsellik üzerine çıkarımlarımdan dolayı dalyarağın teki olarak görüyor hala, ciddiye almıyor. ancak bence psikanalizin gerçek ve yenilikçi bir öncüsü, onun yaptığı çalışmalar olmasaydı belki de psikoloji alanı epeyce boş kalacaktı ve geliştirdiği tekniklerden yoksun zorlu tedavilere mahkum belki de iyileşemeyen bir yığın hasta ile dolacaktı dünya.
    ... siyah alfabe
  9. 13.
    Fena sardı. An itibariyle tek oturuşta dört bölümünü bitirdim. Ama bağlanmayacağım, bunu da iptal ederler belli olmaz.
    1 ... sozluk amcasi
  10. 12.
    Clara'nın ayak parmağının boğazından çıkmasıyla bıraktım. Yani ikinci bölümde.
    Kusura bakmayın ama sıçarım böyle diziye.
    2 -2 ... balsaclisiyim