1. 1.
  1856-1915 yılları arasında yaşamış bilimsel yönetimin kurucusu, amerikalı mühendis. taylor' un görüşleri literatürde taylorizm olarak adlandırılmaktadır. klasik yönetim anlayışı, sanayi devrimi ülkelerinde çok yaygınlaşmış ve uzun yıllar kabul görmüştür.
  ... jjaks
 2. 2.
  1911 yılında yazdığı bilimsel yönetimin ilkeleri isimli kitabında kamu yönetimi alanında yaptığı tesbitler,iş yerleri gözlemleri günümüz türkiyesindeki çarpıklıkları gözler önüne sermektedir ..
  ... bohemian rhapsody
 3. 3.
  bu günkü yönetim ve organızasyon şekillerinin fikir babası olan mühendis ve sosyolog.
  ... dusunenadam
 4. 4.
  kendi çabalarıyla kendini geliştiren başarılı bir mühendis olarak, çalıştığı yerdeki iş verimliğini artırmak adına iş merkezini yeniden dizayn etmek gerektiğini fark etmiştir.

  bilimsel yönetim prensipleri isimli bir kitap yazmıştır. bu kitaba göre bilimsel yönetim prensipleri:
  1. pratik bilgiden ziyade bilim
  2. bilimsel seçme ve eğitme
  3. bireysellikten ziyade birliktelik
  4. yönetim ve üretim için eşit ağırlıkta iştir.

  kendisi ayrıca işçilerin ara vermelerinin gereğini ilk ortaya sunan kişidir. mola veren işçilerin performansında 12.5 ten 47.0 a kadar bir artış olmuştur. bu sayede iş verimi artmış, çalışanlar daha çok gelir almaya başlamış ve ürünün fiyatı düşmüştür. daha yüksek verimin daha az çalışanla sağlanabileceği gerçeğiyle karşılaşan patronlar, işçilerinin bir kısmını işten çıkarmıştır. işsizliğe sebep olmakla suçlanır frederick w. taylor. ardından da1. dünya savaşı patlak verir.
  ... peride3
 5. 5.
  endüstri mühendisliğinin babası olarak bilinir.
  klasik organizasyon yapısını oluşturmuştur.
  yaptığı verimlilik çalışmalarında temel olarak makine verimliliğini ele almıştır insan faktörünü gözardı etmiştir.
  ... yav napcan adimi
 6. 6.
  abd nin michigan eyaletinde bir sehir. *
  ... morgece
 7. 7.
  o olmasaydı insanlık yönetimin bilimsel ilkelerine kavuşmak için epey beklemek zorunda kalacaktı diyebileceğimiz amerikalı makine mühendisi.
  ... causalpost
 8. 8.
  işletme yönetiminde babadan görme işletme uygulamalarından artık vazgeçilmesi gerektiğini belirten, işçileri makinenin bir parçası haline getiren makine mühendisidir.
  joseph juran taylor için "taylor'un uygulamaları hünerli işçiliğe indirilmiş en büyük darbedir" demiştir.
  1 -1 ... causalpost
 9. 9.
  scientific management'ın babasıdır işletmede ilk çalışma prensiplerini iler süren kişidir. kendisi mühendis olduğu için şirketleride makine dolayısıyla insanlarıda makine gibi gördüğü için olayın sosyal yönünü gözden kaçırmıştır. scientific management'ın tam uygulandığı modern times'daki charlie chaplin'in şirketi anlatır. hergün vida sıkınca psikolojisi bozulabiliyor insanın doğal olarak.

  edit: olayın sosyal, beşeri yönünü gözden kaçırmasının nedeni o dönemin koşullarında böyle bir kavramın bile olmamasıdır motivasyon kavramı işletmelerde taylor sayesinde çıkmıştır bu bağlamda ilktir.
  -1 ... basketbol asigi
 10. 10.
  sanılanın aksine çalışanları makine olarak görmeyen bilim adamıdır. başka bir entryde de belirtildiği gibi işçilerin mola vermeleri gerektiğini ayrıca çalışma koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini söylemiştir. zaten kendisi de mühendislik diplomasını almadan önce işçi olarak çalışmıştır. bazı kesimlerce iblim adamı olarak kabul edilmemesine rağmen hiç şüphesiz tarihe damgasını vurmuş sayılı bilimadamlarındandır, toprağı bol olsundur.

  edit: sosyal ilişkilerden daha geniş anlamda çevreden bahsetmemesinin sebebi, döneminde daha o kavramın farkında olunmamasıydı, yani olmayan bir şeyi gözardı edemezsiniz.
  2 ... turcoman