1. 1.
  1797'de dogmus avusturyali besteci. hayati boyunca bollugu gormeyi birakin hep fakirlik icinde yasamis bir bestecidir. olumunden sonra degerlenmis midir abi? evet. cok huzunlu besteleri vardir. dinlerken huzunlendirir, hatta urpertir ama korku babinda degil, sanki bir sert bir ruzgar esmiscesine. sefalet icinde yasadiktan sonra 1828'de, 33 yasinda olur, en verimli caginda.

  bir gun cok aciktigi bir zaman cebinde parasi olmamasina ragmen bir restauranta girer ve yiyecek bir seyler ismarlar. bu sirada masada duran bir dergide bir siir gorur ve cok hosuna gider. hemen oracikta onu besteler ve garsona verir. garson bundan ziyadesiyle memnun olur cunku schubert'i tanimaktadir. bu yuzden ondan para almaz. schubert'de bir guzel karnini doyurur. oohh. olumunden yaklasik otuz yil sonra bu bestesi bir muzayedede o zamanin parasiyla yaklasik 40000 (kirkbin) marka satilir schubert'in meshur wiegenlied'i. ah vefa ah, anca bir semt adisin.
  7 ... laz pacino
 2. 2.
  önce babasından keman dersi aldı. sesi güzeldi; müziğe karşı büyük istidadı vardı. saray korosuna yazıldı ve papaz okuluna girdi. öğretmeni tarafından besteciliğe yöneltildi. on beş yaşında sesi bozuldu. geçimini müzik dersi vererek ve operalar, liedler besteleyerek sağlamaya çalıştı. her zaman para sıkıntısı çekti. eserlerinin yer aldığı bir konser düzenlenebildi. otuz bir yaşında tifüsten öldü. altı yüzden çok lied, dokuz senfoni, yirmi kadar sonat, yirmi iki opera ve daha başka türde eserler besteledi. yoksul olduğundan bütün eserlerini nota kağıdı üzerine yazamadı. bu yüzden birçoğu kayboldu. başlıca eserleri; bitmemiş senfoni, ave maria, ölüm ve genç kız.
  2 ... pokezat
 3. 3.
  melankolik bir insan olup, akıl hastanesinde hayatının son anlarını geçiren, 10 eserinden ancak 1'inin günümüze kaldığı tahmin edilen besteci. intahar etmek isteyenlere dinlenmesi şiddetle tavsiye edilesi kişi.
  4 -1 ... amadeus
 4. 4.
  yaşadığı süre başına en çok eser vermiş bestecidir (mozart 2.).
  ave maria (ellens gesang iii, d.839), serenade (schwanengesang, d 957, no.4) ve beethoven 5. senfoni etkileri görülen unfinished smyphony'si ( symphony no.8 (i) allegro moderato) en bilinen eserleridir. beethoven symphony no.9'un lirik kısmının schiller'den alınması gibi schubert de ave maria için sir walter scott'un the lady of the lake eserinden esinlenmiş, sopranoyla sözlere hayat vermiştir. romantik çağın en önemli bestecilerinden biridir.
  2 ... electro
 5. 5.
  erken döneminde koro, olgun dönemlerinde orkestra eserleri vermiş, 31 yıllık kısacık hayatına bir sürü beste sığdırmış avusturyalı besteci.
  2 ... legend of the stranger
 6. 6.
  Beethoven'ın cenazesindeki 38 meşale taşıyıcısından biriydi. cenaze çıkışında arkadaşlarıyla bir meyhaneye giderler ve adam başı iki kadeh şarap içerler. birincisi beethoven'ın şerefinedir. ikinci ise o büyük insandan sonra ölecek ilk kişinin şerefine. ve bu kişi franz schubert'tir. 1828'in kasım ayında hayata gözlerini yumdu, ölümünden önce şerefine kadeh kaldıran bir besteci olarak.
  5 ... rasomon
 7. 7.
  31 Ocak 1797'de, Viyana yakınlarında, Çek asıllı bir babayla Polonyalı bir annenin oğlu olarak dünyaya geldi. Babasından keman dersleri aldı. Biraz büyüyünce de yöre kilisesinin orgcusundan org ve müzik kuramı dersleri... Genç yaşında imparatorluk şapeli korosuna alındı. 1815-17 yılları arasında pek çok besteye imzasını attı: Beş yaylı çalgılar dörtlüsü, üç missa, üç senfoni gibi... 1818 ilkbaharında "Do Majör 6. Senfoni"sini besteledikten sonra Kont Esterhazy'nin iki kızına müzik dersi vermek üzere Macaristan'a gitti. Bir yıl sonra Viyana'ya dönüşünde "Die Zvillinsbrüder" (ikiz Kardeşler) operetini besteledi. Operet, ancak 1820'de sahnelenebildi, bunu "Die Zauberhaffe" (Sihirli Arp) izledi. 1827'de "Winterrise" (Kış yolculuğu) dizisinin 12 liedini yazdı. Bir yıl sonra da piyano ikililerinin en büyüğü olan "Mi Minör Fantezi"yi besteledi ve yaşamı boyunca verdiği tek konserine çıktı. 19 Kasım 1828'de öldü. Viyana Merkez Mezarlığı'nda, Beethoven'in yanına gömüldü
  2 ... rick blaine
 8. 8.
  'wanderer' başlıklı liedin ilk 8 ölçüsünün dönüşümlü olarak işlendiği "wanderer fantasie", schubert'in piyano eserleri arasında, virtioz derecesinde yüksek bir yapıtıdır.

  oda müziği edebiyatına kazandırdığı en güzel eserlerden, yaşamının son zamanlarında bestelediği 3 yaylı çalgılar dörtlüsü tam adı franz peter schubert olan besteciyi haydn, mozart ve beethoven gibi ustaların arasına yerleştirmiştir.
  1 ... diablerie
 9. 9.
  1828'de sonlanan 31 yıllık yaşamına birçok başarılı beste sığdırmış romantik besteci.

  --spoiler--
  eserlerini ilginç yerlere koyan schubert'in bazı eserleri bulunamamış olabilir. örneğin 9. senfonisi kardeşinin tuvaletinde bulunmuştu. unfinished symphony’nin ( 8. senfoni) yanında birçok yaylı çalgılar dörtlüsü ve sonatı da tamamlamamıştır.
  --spoiler--
  2 ... nickimsist
 10. 10.
  trio in e flat eserine hayran kaldığımı söylemeliyim. Bu adam klasik müzik adına çok iyi şeyler yapmış, geliştirmiştir.

  Bu yazdığım eseri ise beni gerçekten etkilemiştir adeta bağımlı olduğumu söyleyeceğim. Günde bir defa dinlemeden geçmiyorum..
  4 ... soytari papyonu