bugün

enerji ihtiyacının %70 üzerindeki bölümünü nükleer enerjiden elde eden ülke.
aslında ne çok abartılacak kadar güzel, ne de çok abartılacak kadar kötüdür.ne çok abartılacak kadar faşist ne de başka bişeydir.güzel ülke sadece,güzelin birazcık daha üstünde.görmek lazım.ama koyu milliyetçilik duyguları besler birçoğu.her an her saniye, bu kelimenin fransızcasını öğrenmelisin, fransızca şöyle fransızca böyle diye kafada beyinde bi an olsun huzur bırakmazlar.ama yine de tatlıdırlar çok.
fabien barthez ve thierry henry'in memleketi olan ülke.
bu ülkede bir domuza napoleon ismi vermek yasaktır.
her garaj duvarına * ya da tamirhane gibi yerlerde çıplak kadın fotoğrafları asılmasının adet olduğu ülke.
üniversite eğitimi ve üniversiteleri türkiye'ye benzemekte. bizden çok fazla artıları olduğunu düşünmüyorum. kimi üni'de eğitim dili fransızca, kimisinde ingilizce. öyle ahım şahım, dünyaca tanınmış üniversitesi yoktur. he nedir, fransa'da okudum dersin, vizyon gelişir, yabancı dil, vs...

http://uluslararasiegitim...9/11/fransada-egitim.html
indirime girmiş eşyalar kadar sezonluk iklime bağlı
indirgenmiş cezalar kadar suçlu bi o kadar güçlü imiş
Şimdi bugünse aşk dedi bir gün birisi
Boş bulundum
Yine omzumdan burkuldum

Bakıştık tanıştık yattık daha ilk gece
Namussuzluk ettik yetirmedik ağladık olmadı
Güne dönmeye çalıştık olmadı gitti
Kara bir tren gibi sessizce terk ettik yine aynı garı
Mutluluk fonda kaldı
Karlı meteorlu korkulu bir dekor yarattık yok
Saat farkımız çok
Umduğumdan daha da çok
Çok
Orası istanbul a uzak kaldı
Gerçi istanbulda kozmopolit depresif yaşama sevinçliği yorgun bir tarih say
Ama yetmedi burda kalmasına yetmedi istanbul
istanbul ilk defa mağlup ayrıldı kendi sınırlarında aşktan

Aşk şehri Parismiş bir kez daha kanıtlandı
O ırak diyarlara çok büyük elçilik talihlere cevher
Astığı astık kestiği kestik dediği dedik baskın kadın
Ayrılığa ağlardi peki ne olduki
Ben ırak diyarlara büyük idealist
Tahminlere büyük mücevher
Yandığı yandık kestiği kestik dediği dedik gurur adam
Ayrı kaldık ayrılık aldık ayrılık verdik apayrı iki insandık apaçık ortada kaldık

Evel zaman içinde
Kalbur saman içinde
yalan bir aşk yaşarmış Boğaziçinde

Ben hiç bir şeyi bilemez oldum
Aramak ister arayamaz oldum
Aşktan ölür midesi kazınır dilim ekmeye öz suyunu kurutur oldum
O belliki verdiği kararın arkasında durmayı bilen o
Belki zorlanan ama iyi bilen ama neyi bilen
Boşa seviştik boşa savaştık boşa kürek çektik yanıldık hııı yine yanıldık
Çoku bölüştük yoka dönüştük ayrıldık daha ilk gece
Elimize ne geçti monalizanın üzgün tarafı
Elimize ne geçti monalizanın mutlu tarafı
Peki elimize ne geçti ağlarken gülmeyi becerebilen bir Palyaço maskesi
Peki elimize ne geçti kırık dökük anılar vongog sarı Çiçeklerini bile çizmemişki elimize ne geçti
Elimize sadece yok geçti

Evel zaman içinde
Kalbur saman içinde yalan bir aşk yaşarmış Boğaziçinde

Öyle büyük ki ağrım horon tepseler ağlıyorum
inanki elimi kolumu zincirledim
inanki sustuklarımı sen izin vermedin diye boğazımda cümleledim
Artık telefon beklemiyorum
Artık telefon etmiyorum
Çünkü biz artık olduk tabakta kaldık günah olduk yazık olduk
Biz senle biz senle iki ayrı olduk
Ben seni susacak kadar ben sana susayacak kadar
Ben seni beni susduracak kadar sevdim
Öyle büyük ceza ki bu ikimize iyiliğimiz için kestiğim
Artık afrikadakiler yaşar biz ölürüz

Evel zaman içinde
Kalbur saman içinde
Yalan bir aşk yaşarmış
Boğaziçinde

Evel zaman içinde
Kalbur saman içinde
Yalan bir aşk yaşarmış
Boğaziçinde.
şarkının adı boğaziçi olsa da aşk şehrinin paris olduğunu kanıtladığı için beni fransa' dan nefret ettirir. sevmediğim ama gitmek istediğim şehir. soğuk şehir, aşk şehri değil asla. boğaziçidir aşk şehri.
afganistan, ırak, çad ve sudan'ın darfur bölgesinde haritası çıkarılmamış bölgelerin haritasını çıkarmaya yardımcı olması için helios 2 b adlı yeni bir casus uydunun fırlatıldığı ülke.
yalnızca kendileri gibi düşünen, giyinen, sıvı tüketen insanlara sınırsız özgürlükler tanıyan ironiler cenneti.
paris onun. üstüne daha ne denir ki başka.
insna hakları konusunda sürekli anlamsız zırlayan,Mali'de Cezayir'de yaptığı soykırım ve sömürgenin haddi hesabı olmadığı,bu rağmende Entellektüelist'lerin taptığı ülke. *
bu sezon ingiltere premier ligi'nde 34 futbolcusunun görev yaptığı ülke.
elektrik enerjisinin %78'ini nükleerden elde eden ülkedir.
Burkanın yasaklanması söz konusu bu ülkede.

http://www.economist.com/...;source=features_box_main
hristiyanlığın yüzlerce yıl süren katil diktasına baş kaldırışta mihenk taşıydılar.

bu misyonlarına devam ettiklerini görmek sevindirici.

islami giyinme formlarına karşı net yasaklar getirmenin ilk adımını attılar.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25093715/

ha bir de bu eylem başlangıcına karşı çıkan cenahlar varmış fransa içlerinden.

hayatlarında hiç kuran-ı kerim okumadıklarına bahse girerim.

hadi canınızı sıkayım. insanlık demirdendir. ırkı, coğrafyası, kültür farkı, dini, dili cinsiyeti yoktur.

öğrenme vaktiniz geldi.
kendilerine tarih boyunca sempati beslediğimiz, kanuni sultan döneminde, donanma gönderip yardım elini uzatarak yok olmaktan kurtardığımız millet. bitkilere aşırı zarar veren bir kurt nevine " türk " adını veren, kuyumcu, düğmeci gibi zanaatkarların, parçin yaparken altlık olarak kullandıkları kıskaca da şamar oğlanı manasına gelen " türk kafası" adını kullanarak teşekkür eden ! millet.
fransa'yı günahım kadar sevmem. ama kara çarşafı yasaklamalarında bir saygısızlık olduğunu düşünmüyorum. adamın sonuçta kendi memleketi, kendi toprağı. istediğini yasaklar, istediğini uygular hiç kimse de bu adama karışamaz. fransa zaten yeterince müslüman besliyor kendi içinde.

ha kara çarşafı yasaklıyor diye islam dinini mi yasaklıyor zannetti bazı salak vatandaşlarımız onu merak etmekteyim. biz zaten müslüman olarak kimsenin kara çarşafı, bez parçalarını kendi ülkelerinde kabul edip etmemesine karışamayız. sonuçta tüm dünya müslüman değil. saygı denen olay kara çarşaf üzerinden yapılmaz.

saygı olayı tamamen bir dinin peygamberine, dinin kendisine, dinin kitabına, dinin kitabı içerisinde yer alan dini bütün insanlara ve o dinin ibadethanelerine uygulanması gereken bir kavramdır.

sen burada gidip kliseye molotof kokteyli atarsan, hz isa'ya veyahut diğer yabancı peygamberlere kötü sözler sarfedersen, o insanların dinine saygısızlık etmiş olursun. onlarda karikatür yaparak, ibadethaneleri istemeyerek müslümanlığa saygısızlık etmiş olurlar.

ayrıca fransa'da müslümanlığa yapılan saldırılar kadar türkiye'de saldırılar yapılıyor merak etmeyin. şimdilik göt korkusundan dolayı bu saldırılar sadece internetten gelişiyor. gerçek yaşamda gerçekleştiği an birilerinin götünün kesileceği belli. yani bu yüzden kimse türkiye'de boşuna heyecanlanmasın. burası fransa gibi bir memleket asla olmayacaktır.
nefret edilen ülkeler sıralamasında rahatlıkla ilk 5'e girebilir. sadece kendilerini düşünen ve zaman zaman faşizme kayan bir politikaları vardır ülke olarak. bu siyasetten futbola kadar geçerlidir. son olarak yine euro 2016 için çevirdikleri oyunlar ile bunu birkez daha kanıtladılar. önce ülke olarak büyük haksızlıklarla dünya kupasına gittiler şimdide binbir oyun çevirerek euro 2016'yı aldılar.
çarşaf ve peçenin kamusal alanda yasaklanması için hazırlanan tasarının, parlamentoda oy birliğiyle kabul edildiği ülke.
an itibariyle Meksika'dan 2 yemiş takımdır. henry'dir ama bunu teknik direktörü bilmez.
türkiye'de insanlar kavonoza sıkı$mı$ böcekler gibi yaşadığından, insanların birbirine olan tahammülü, saygısı en az seviyeye indiğinden kadir kıymetini anladığım, uzun bir süre kaldığım ülke.

fransa'da her şey yerli yerinde. belediye otobüsleri, taksiler size yol veriyor. şehir içinde korno çalmak yasak. zaten herkes bu bilinçle hareket ediyor. bankaya, postaneye, belediyeye gittiğinizde arada bir mesafe olsa da fransız sizi dikkate alıyor ve elinden geldiğince size yardımcı olmaya çalışıyor. bir disiplin hakim.

türkiye'deki internetten daha internet ağları ve hızı mümkün. şehir içinde wi-fi sistemleri var. ayrıca orada türkiye'deki gibi başını alıp giden bir internet çılgınlığı yok. herkes işini bitirir, gider kütüphanesine ya da odasına barkına.

pazar günleri bütün avmler, marketler kapalı. tütünler tabac'larda satılıyor. avm'den alırım diyorsanız, avucunuzu yalarsınız. ayrıca avm'ler cumartesi de saat 12.00'ye kadar açık. (en azından benim kaldığım bölgede öyleydi) croissant'ları çok güzel. ayrıca. hehe.

bankalarından en fazla haftada 300 euro çekebiliyorsunuz. bnp paribas, credit agricole gibi bankalar sistemlerini oturtmu$lar.

üzülerek söylüyorum ki bizler onlar kadar çalışmıyoruz.

(bkz: gare de clermont ferrand/@la paz)
(bkz: euroairport/@la paz)
hepsi ingilizce bilmesine rağmen ülkeye gelen turistlere fransızca cevap verirler.Ayrıca tuvalet anlayışları yoktur ellerini yıkamazlar kokuyu gidermek için parfüm kullanırlar...
sınırları içerisinde kara çarşaf giyilmesini yasaklayan faşist piçlerin hüküm sürdüğü ibne ülke.
(bkz: maldanadam)
(bkz: universite lille 1)
(bkz: universite lille 2)
(bkz: universite lille 3)
(bkz: universite de nantes)
(bkz: universite d auvergne)
(bkz: universite blaise pascal)
(bkz: universite de picardie jules verne)
(bkz: universite de rennes 1)
(bkz: universite du havre)
(bkz: universite de la polynesie française)
(bkz: universite des antilles et de la guyane)

(bkz: clermont-ferrand/@la paz)