bugün

gelmiş geçmiş en iyi fifa oyunudur. gerçekten futbolu bilen, futbol oynamış insanlar neden fifanın konami oyunlarından daha iyi olduğunu bilirler, anlarlar... bu dokundurmanın ardından farklılıklara geçelim..

yeniksen ve son dakiklarsa kaleciler kornerlere geliyor.
oyunun "normal speed" hali daha hızlı.
gol atmak daha zor.
kaleci leveli seçilebilir halde. ister kova, ister panter...4 seviye var.
takımların default taktikleri eklenmiş.
geçen sene hiçbirşey veremeyen (ballack, lampard, shevchenko, gattuso..vsvs) ayarı yemiş ve overalleri düşürülmüş.
fanshopa cimbom forması en pahalı formalarla birlikte koyulmuş. ~cimbomun marka olduğunun ıspatıdır.
şu an en çok uygulanan 4-5-1 doğru haliyle yerini almış.
aşırtma şutlarda kalecilerin aptallıkları yok edilmiş.
materazzi, hollanda, çek cumhuriyeti geri dönmüş. *
fifa klasiği olarak tüm toplar ve formalar orjinal gene.

not: hiçbir oyun bu kadar gerçekçi olmamıştı.
kesinlikle 06, 07'den filan daha iyi bir oyun. ama hala 2001 in tadını veremiyor. hollanda yı görünce coştum fakat oyuncuların hepsi çakma. dert etmeye gerek international selections bölümünden alıyoruz robben, makaay, seedorf, kuruyoruz portakalları hemen çeviriyoruz kupamızı.

ayrıca cimbom için 4-5 farklı tezahurat koymuşlar tadından yenmiyor. oynadıkça keşfettiklerimi paylaşmaya devam edicem.
fifa 2007'ye yama olarak da çıkabilecek oyundur. 2007 deki her frikiğin gol olması engellenmiş,2007'de her şutun kaleyi bulmasını çözmüş olanlara nanik yapmışlardır. oyunu zorlaştırmışlardır böyle yaparak bir nebze. menejerlik seçeneğinde, basit maçları "quick sim" ile geçip, zorlu maçları oynayarak her maçı kazanıp rekor kırabilirsiniz. zevki oluyor mu?
- cık.
07 den farkı bir kaç ekstra oyunculara hareketler ve tek kişiyi yönetebilme özelliği... tek kişiyi yöneterek oynamak çok zevklidir, fakat keşke görevler sunmayı yapmasalardı*
dizüstü bilgisayarımda sabahlara kadar oynamak istediğim oyun.. kardeşim burda herkes mi pes oynuyor ya bir kişi çıksa da alsam oyunu..
gamepadler için konulan titreşim özelliği çok tırt olan oyun. zira sadece çektiğiniz şut direğe çarpıp dönerse titriyor gamepad.
galatasaray da Shabani Nondanın kadroya ilave edilmediği oyun.
"hay aq 1 sene bunun için mi bekledim" dedirten oyun.
görüntü kalitesinin değişmediği, nonda ve diğer dahil edilmeyen oyuncuların trasnfer update ile ouna eklendiği, klavye ile oynanıyorsa manuel cross un kapatılması gerektiği*, kontrolü kaleciye aldığınız anda gol yeme oranınızın 2 kat arttığı, pes 2008 ile karşılaştırıldığında pes 6 vs. fifa 07 karşılaştırılmasındaki kadar dayak yemeyen, konsollara next gen gelen, menü arayüzünün değişmediği serinin 08 kodlu oyunu.
multiplayer sorunu ile kafayı yedirten oyun.

tam oyunu giriyoruz atıyor oyundan.
menajer modunda transfer yapma olayını çözemediğim oyun. ne kadar para verirsem vereyim gelmiyor adamlar. biri aydınlatsın.

not: cumingsoon saolsun hallettim olayı.
önceki fifa serilerine göre zorlaştırılmış bir sürümdür. amatör zorluk seviyesinde oynanamayacak kadar kolay olan oyun daha semi pro'da zorlaşmakta pro'da ise terleten bir hâle dönüşmektedir.

yüksek zorluk seviyesi ciddi anlamda futbol maçlarını andırmakta. rakip takım hâlinde kapanıyor, takım hâlinde atağa kalkıyor. adam adama markajı sık uyguluyorlar. topu aynı adamımla dolaştırıp tüm saham boyunca markajcımı koşturduğumu bilirim, geriye dönene kadar peşimi bırakmadı, gölgeden farksız.

kontra atak oynamak çok zor. 3 4 3 oynasanız bile beklediğiniz bir hücum gücünü elde edemiyorsunuz. orta alanda kaptığınız topla nereye gideceğinizi şaşırıyor, ileri koşan her adamınızın bok varmış gibi boş alanlara değil defansa doğru koştuğunu görüp kanser oluyorsunuz.

rahat çalım olayı da mümkünsüz gibi. zirâ pes'de yaptığımız üzerimize gelen adam tam basacakken depara kalkıp yön değiştirerek atılan şık vücut çalımını fifa'da yemiyorlar. adamlar ayağını sokunca illa bozuluyor topunuz.

liverpool'da gerrard her freekick'i 90'a tıkıyor. ceza sahası çevresinde faul yapmak çok riskli. sinan engin'in dediği gibi "acımıyorlar".

tüm bunlara rağmen oynaması çok güzel. gol atınca gerçekten çok seviniyor, yiyince kahroluyorsunuz.

ne yapmalı da?

gerçek bir futbol maçındaki gibi oyunda hazırlık pasları yapın. bir gözünüz radarda olsun. rakip bir oyuncusunu gereğinden fazla ileri çıkarınca aşırtma pas ile kaçan oyuncunuza topu ulaştırın. evet zor. ama sihir a tuşunda. bu sayede kaleciyle karşı karşıya kalabilme şansı elde ediyorsunuz. şut çekerken sakın deparda olmayın, topu tribünlere nişanlıyorsunuz.

kanatlar çok önemli. topu çizgide taşıyın, rakip dalınca ya faul oluyor ya da lehinize taç. ceza sahasına köşeden girince "lan 30 dereceden kaleye şut çekilir mi" demeyin, çok güzel goller oluyor dar açılardan.

ara paslara güvenmeyin, sürekli istemediğniz yerlere gidiyor top. daha çok kontraya kalkan kanat oyuncunuzun önüne yuvarlamakta kullanın.

bol şut çekin. şut barı ceza sahası dışında iseniz, yarıyı biraz geçsin. kalenin tam karşısında değil de hafif sağında solunda olsun. felaket 90'lar yapabilirsiniz.

"çalım atıcam lan ben" diye inat yapmayın, ayağa pas, tek top ve boşa kaçma. oyunun özü bu, dedim ya bildiğin gerçek futbol. oynayın, oynattırın -subjektif son-.
multiplayer oynayabilmek için hiçbir yamayı yükleyemediğim ve bu yüzden bozulduğum oyun.
kısaca fifa 2007nin yerini asla alamayacak oyun olarak özetlenebilecek bilgisayar oyunu.
1280x1024 cozunurlukte yuksek detaya getirince oyun baslarken ekranda katlanmalar ve bozulmalar olan futbol simulasyonu. updateler, patchler ise yaramiyor efenim, buradan tek bir sey soylemek istiyorum, bu konfigurasyon crysis calistirdi ulan sana noluyor be fifa? hem de kardessiniz be, bu kadar mi kiskanclik olur..

oyun icine gelince, tezahuratlar mukemmel. fenerbahce ile oynandiginda "sami yen'de fenere koymadan" marsini soyluyorlar yani o derece..

edit: sorun cozuldu, dx9-4.09.00 ve nvidia 169.21 ile sorunsuz calismaktadir.
başarıyı hala futbolcu, takım, lig, kupa vs. lisanslarını almakta aramaktan bıkmayan futbol oyunu. aslında 2007 den sonra nedendir bilinmez ama 2008 için umutlarım çok fazlaydı, fakat bekleyişim yine hüsranla son buldu. sanırım artık birilerinin ea sportsa bir futbol oyununda önemli olanın oynanabilirlik ve grafikler olduğunu bıkmadan ve usanmadan anlatması gerekli.
oyunun pc ve ps versiyonları başlı başına birbirinden ayrı yapımlar sanki.
ahada burada herkesin huzurunda soyluyorum hayatımda gordugum en aptal fifa oyunu. yeminlen bak. hacı eskiden 98 falan var salonda oynaydık onunla aman ne zevkliydi be. oynadıgın takım oyuncularıyla senın aranda eski mahalle ortamları gibi bir samimiyet efendime soyleyeyim bir hosgoru vardı. ama şimdi ne oldu ea sports oyunu geliştirecem efektleri fazlalastıracam diye ne bileyim gercekci goruntu saglayacam diye kıcını basını kasmıs efsanenin de içine etmis. sınavlardan falan anca vakit bulup yukledim dedim ki oynayayım. arkadaslar da bılırler oyle harıka olmasa da ıdare edecek kadar oynarım gavuru. ama o da nesi, bir haftadır omrumden sekiz ay goturdu dinime yahu. neyse bu kadar serzenis yeter. bız buyuuduk ve kırlendı dunya vesselam.
daha iyisi için : (bkz: i can football)
pro evolotion soccer'da yenilince rakibi davet ettiğim arena.
pc versiyonu çok berbat olan oyun. ea şu topu yapamadı halen şaşıyorum ya...top sahada değil abi..yok yok değil.. "top çok güzel" diyenlere sözüm:
siz ya hiç pes oynamamışsınız ya da hiç dayak yememişsiniz.
2006'daki gibi yıldız oyuncuların * sıfır diye tabir edilen yerden gol atamadıkları, 2007'deki gibi kaka ceza sahasına yaklaşırken ronaldo'yle gilardino capraz kosu yapınca defansınızın kabak çiçeği gibi acılıp kaka'ya "buyur gec yigenim" demediği, kalecilerin seviyesini en üste getirdiğiniz takdirde kolay kolay gol yemeyip atamayacagınız bagımlılık yaratan oyun.
yapay zekanın yerlerde süründüğü bir oyun. öyle ki bomboş pozisyonda gole giderken son adam tarafından yaka paça indirildiğiniz vakit, rakibe çoğu zaman kart çıkmıyor bazen de ayıp olmasın diye sarı kart çıkıyor (biliyorsunuz ki bu tür bir faulun gerçek hayattaki karşılığı tereddütsüz kırmızı karttır). xbox 360 versiyonunu oynamadım ama sanıyorum pc versiyonu ile arasında bayağı bir fark var. ayrıca şunu da görüyorum ki, tamamen yeni bir motorun kullanıldığı fifa 2003'ten beri grafik namına kayda değer bir değişiklik yok. 5 sene içinde o forma grafikleri, yazılar, numaralar, karton seyirciler... hepsi mi aynı kalır be? ea sports yetkililerine yuh diyorum buradan...
Manager Mode'u tamamen yerin dibine girmelik bir oyun.

1-) Menejerliğe küçük bir takımla başlasanız bile sadece quick sim ile ya şampiyon oluyorsunuz.(zaten ortalam bir takım aldıysanız kesin)

2-) Aynı şey diğer liglerinde başına geliyor ve seney şampiyonlar ligine gitcem diye sevinirken bir de bakıyorsunuz grubunuzda köy takımları var ve doğal olarak oyunun tadı kaçıyor birden.(Bir iki takım süpriz oldu diyelim ee koskoca şampiyonlar liginde milan,liverpool,man utd,r.madrid,inter,chelsea,juventus aynı anda mı olmaz.)

3-) Bi de bu yetmezmiş gibi rakiplerinizden (fikstür sonunda ) 2 ya da 3 maç az yapıyorsunuz.(Bi de bu yüzden şampiyonluğun kaçtığını ilave edin)

4-)Oyuna renk katacaz diye o özel hareketleri yapmaya hiç kalkışmayın boşuna, o hareketleri bazen bilgisayar yapıyor o da bomboş alanda çok saçma bir şekilde cereyan attiği için gereksiz gülme krizlerine giriyorsunuz.
word class seviyesinde oynayıp da hala gol yollarındaki sorunumu çözemediğim oyun.