bugün

vestel in sobee yazılımla ortaklaşa sürdürdüğü çalışmalar sonucu ortaya çıkan, dünyanın ilk, internet üstünden 11x11 futbol maçı yapma imkanı veren oyunu. DirectX 9.0c ve .NET Framework 2.0 isteyen oyun(35 mb) sitesinden indirilebilir. şu an beta versiyonunda çalışan oyunda, 11 oyuncu olmanıza gerek yok. dilerseniz boş kalan yerlere com atayabiliyorsunuz.
şimdilik çok zevkli olan oyun. keşke yetenek geliştirme de olsa o zaman ciddi bir oyundan farkı kalmayacak. oyuna bir kez girdim bilgisayar sağ beke koydu beni. oldukça eğlenceli, ileri çıkın ben çakılı oynucam dedikten sonra işin o kadar kolay olmadığını da anladım ama herkesin gerçek olması, yaptığın hareketlere bir sorumluluk yüklüyor. neyse 55. dakikada dahil olduğum oyunda 3 güzel top çaldım ve iki tane güzel atak başlatan pas attım.
oyuncuların birer aslan forvet kesilip gol atmaya çalıştığı, herkesin rakip kalenin önünde beklediği, bir maçta en az 75 ofsaytın olduğu oyun.
deliler gibi saran oyun.
su anda server problemleri yaşamakta fakat öyle sarıyor ki yerinizden kalkamıyorsunuz. 1 maçta 50 ofsayt olayı bile sizi oyundan caydıramıyor.
maçın ortasında çıkan oyuncuların yerine atanan bilgisayarın, baki mercimek'ten farkı yoktur.
yine de sarar.
sadece sohbet için bile girilebilecek bir oyun aslında oyun değil 20 kişinin aynı anda tam saha pres yapıp ve fast break'e kalktığı futboldan çok 20 kişilik basketbol oyunumsu.
buglımı? buglı, eğlendiriyormu? acayip...
henüz beta aşamasındadır ve inşallah çok güzel olacaktır. benim nacizane isteğim istatistik ve puan konulması. ama sadece gole yüksek puan verilirse bu defa herkes rakip kalede bekler. top çalma ve isabetli pasa da yüksek puan verilse ne güzel olur.
şu anda böyle zevk verdiğini görünce geliştirilmiş halinin nasıl olacağını merak ettiğim,klan futbol takımları kurulup herkes kendi işini yaptıktan sonra halı sahaları iflasın eşiğine sürükleyebilecek oyun.
serverları bir çöküp bir gelen oyun. bir de bazı lamer lar bastı oyunu. ofsatyı bozuyor ya da kendi kalelerine gol atmaya çalııyorlar, aman ha. bu arada söylemeden edemeyeceğim, kaleci harici botlara bir lafımız yok ama şu kaleci ai sini düzeltseler çok daha güzel olacak. millet bulmuş taktiği, frikikten paso gol atıyor.
dün akşamdan beri serverları kapalı oyun. oyuncuların arada bir kopması ve serverların da 2-3 saatte bir çökmesi sonucu böyle bir bakıma girdiklerini düşünüyorum.
serverlarında hala sorunları eksik olmayan oyun. ama seviyoruz ve en kısa zamanda kulüp olayının çıkmasını bekliyoruz. ayrıca oyunculara enerji barları konulursa; topla beraber koşma olayından kurtulacağımızı düşünüyorum.
2 günlük aradan sonra tekrar oynayayım diye girdiğimde, faul yaptığımda birader efendi ol, adam gibi oyna niye sert giriyorsun diye çıkışanlarla karşılaştım.
ufaktan küfürleşmeler, niye pas atmadın diye kavga çıkarmalar, hata yapana sövmeler de başladı.
bir de 8 numara(ileri uç) iken 4 numaraya(stoper) sen defansın geride bekle dediğimde (adam benim önümde koşuyordu devamlı), yok ya, akıllıya bak, ben forvet olacam sen git defansa diyebiliyor.
düşünce güzel, oyun eh, zevkli olacak diye düşündük ama türk oyuncuların egosunu hesaba katmamıştık.
football ismini fiil olarak kullanmıştır benzer bir örnek için

(bkz: you can canon)
uludağ sözlükte bol bol zirvesi düzenlenmesi gereken oyun.
(bkz: 31 $ubat 2012 uludağ sözlük i can football zirvesi)
halı saha zirvesi düzenlemek yerine evden zirve düzenleyebilmemizi sağlayacak oyun. kayıt yaptıran yazarlar için bir gün ve saat belirtip maç ayarlanabilir.
beta olması nedeniyle verdiği hata sayısındaki çokluk insanı tilt edicek düzeyde olduğu için, esas sürümü çıkana kadar beklenmesi gereken oyun. an itibariyle maç yapılamamakta.
defans oynamanın daha zevkli olduğu oyun.
işini bilen 2 defans oyuncusu, takımının gol yemesine rahatlıkla engel olur.
ha üçlünün biri avarel bi ofsayt bozucuysa bilemem.

bu arada; ekinox silva. * *
(bkz: i can you can what can you do)
(bkz: thats the football)
sırf bugün 2 update gelmesine rağmen serverlar gene göçmüştür.

(bkz: i cannot football)
az önce günün 3. update i gelmiştir fakat oynanabirlilikte veyahut server aksamalarında hiç bir geliştirme şahsım tarafından gözlenememiştir.

(bkz: merakla bekliyoruz)
1 saat bekleyip ancak 5 dakika oynayabildiğim futbol oyunu.

olumsuz yanları;

kimse sırt numarasının gerektirdiği mevkide oynamıyor.

ortalık çoluk çocuk kaynıyor.

sadece 2 masada oynanabiliyor.

düzeltilirse tadından yenmez yoksa koskoca bir nesil vestel'den soğuyacak.
oyuncuları, "sobee vestel" nicki aldıktan sonra lobi'de, vestel'in desteğini çektiğini söyleyerek galeyana getirdiğim oyun. admin sandılar, yaklaşık 60 kişi "bundan sonra vestel ürünleri almıyoruz arkadaşlar!!" diye gaza geldiler. *
(bkz: sözlükçülerin i can football isimleri)