bugün

cengelli igne.
insan ve hayvanlarda bulunan,2 bacak kemiğinden daha ince olanı.
ilk kez frigler tarafından bulunan çengelli iğne.
(bkz: kamış kemiği)
tibia'nın yan komşusu. türkçe deyimi ile kaval kemiğinin hemen yanında bulunan ince kemik.
(bkz: nebula)
tunçtan yapılmış , elbise ya da kemer tutturmaya yarayan çengelli iğne. şimdilerde kullanılan süs iğneleri yani. fibula sanıldığı gibi bir phryg (frig) buluşu değil. ama bu modayı anadolu'ya phriygler'in yerleştirdiği biliniyor.
anatomik pozisyona bir katkı sağlamayan bacak kemiklerinden biridir. bir nevi yedek kemik olarak kullanılmaktadır.
baldır kasının bağlı olduğu kemiktir. kırılması durumunda bacağın dizden aşağı kısmı geriye doğlu katlanırken bıçak saplanıyormuş hissi verir. kişi dikey dururken vücut ağırlığını taşımaz ancak kişinin çömelmesi durumunda üzerine yük biner. zıplama esnasında bir miktar esner. aşırı kilolu insanlarda ve kısa boylu sporcularda zamanla açısı genişleyerek esneme yeteneği azalır ve kronik baldır ağrılarına neden olur.
(bkz: sol ayak fibula kemiği)
(bkz: sağ ayak fibula kemiği)
(bkz: parçalı kırık)
baldır kemiği.
deivid'in eline aldığı kemiğidir. iiyileşmiş sanırım.
Bacak kemiği.
ben wallace da kırmıştır bu kemiği en sonunda.
görsel
Antik çağlarda giysileri kopçalamaya yarayan çengelli iğne ya da metal kopça.
martin palermo kardeşimiz villarreal'de oynarken gol sevinci sırasında kırmıştı bu kemiğini.*
şimdiye kadarki tıp eğitimimden aklımda kalan nadir ögelerdendir ve her söylendiğinde aklıma holosko gelir.
tibia nın kardeşi gibi. yanıbaşında. incecik ve uzun.
kaval kemiğimizin arkasındaki ikinci kemik, yani baldır kemiği.
fıt fıt merdivenlerden yuvarlanmam sonucu kendisini çıt diye kırdıktan sonra adını öğrendiğim ince narin nazenin kemik. tibianın yanında bulunur ayakta dururken üzerine fazla yük binmez, bu yüzden benim gibi ağrımıyo ki bu yeaaa diyerek kırık olduğu halde üstüne basmayınız. aptallık etmeyiniz.
görsel
Ayak burkulmasi sonucu kirilan ince kemik. Cidden ustune basinca hic acimiyor. Lakin kendisi ince oldugu icin ustune yuk binince kaynamiyormus.

Pavyonda sari tutku ile karsilikle gobek atarken alkolun verdigi etki ile kirdim.

Ah sari tutku ah. Yaktin yiktin beni.
güncel Önemli Başlıklar