1. 1.
  ışık hızında büyük miktarda bilgi iletme yeteneğindeki veri iletim ortamı.
  2 -1 ... atipik
 2. 2.
  megabitler seviyesinde değil gigabitler seviyesinde iletim yapılmasına yarayan teknoloji şaheseri,ışık içinde yol alırken asla dışarı kaçmaz,kıvrımlı yerlerde dahi yoluna devam eder,am çok fazla bükmek kablonun kırılmasına yolaçarki dikkat edilmelidir(çok bilimsel olmadı ama gerçek)
  öte yandan sakın ola veri iletimi esnasında kablonun uç kısmını(filvaki açıksa) asla ve kat'a bakılmamalıdır,çok güçlü olan ışık gözü köredebilir,allah korusun.
  ... azorka
 3. 3.
  fiziksel etmenlerden en az etkilenen kablo cinsi
  ... lefter
 4. 4.
  tek modlu,çok modlu,gradyan indisli gibi türlerede dallanabilen,elektriği ışığa çevirip ışık ile iletim yaptığımız,çok yüksek hızda iletim yapabilen bi icat,nimet,külfet v.s
  ... emperor
 5. 5.
  türkiye ile alakası bulunanları cenabet olan yeni yüzyılın bilgi iletişim teknolojisi. cenabet olsalar gerek ki balıklar falan gider kemirir bunları* koparırlar ya da okyanusun ortasında geçen gemiler falan takılmayı başarır bahçe hortumu misali. ha şimdi bana mesaj atıp "o kablolar suyun içinde lan günde 340984090234 saat senden daha abdestliler hölölölö" demeyin. önemli olan iç cenabetliği.
  1 ... diyosun
 6. 6.
  an itibari ile kullandığımız tt kablolarından daha etkili süper iletken kablolardır. tt alt yapısında kullandığı anda bağlantı hızımızın en düşük 5mbps olacaktır. şuan japonyada en yüksek bağlantı hızı 80mbps.
  ... armyy
 7. 7.
  bizzat montajında bulunduğum son derece hassas bi o kadar kompleks ve pahalı bir kablo türü,bağlantısı ince işçilik ister ve zordur.
  1 ... cnnturk
 8. 8.
  bir dönüştrücü sayesinde binary sayıları (I,O) ile kodlanmış bilgiler ışığa çevirilir ve esneme payı yüksek olab bir cam tele iletilir. bu cam tel fiber optik kablodur. fiber optik kablo aldığı bu ışığı, ışık hızı ile diğer dönüştürücüye iletir. o dönüştürücü tekrar ışık kodlarını çözüp binary kodlarına çevirir. böylece iletim sağlanır. çok hızlı ve sağlam bir iletim sistemidir. kablo kırılmadıkça yıllarca birşey olmaz ve bozulmaz. manyetik alandan etkilenmez. bildiğim kadarı ile de tek bir cam kablodan 2000 adet telefon görüşmesi yapılmaktadır.
  1 ... move!rat
 9. 9.
  marmara denizi'nin altında bolca bulunan kablo. arada kopar adsl yurt dışı çıkışlarında sıçma olur.
  1 ... kirmizi baslikli istasyon sefi
 10. 10.
  fiber kabloyu ilk defa john tyndall kullanmıştır. (1850)
  1 ... beyazyelkenli