1. 1.
    son dönemin önemli öykü, deneme,roman, şiir türlerinde yapıtlar vermiş yazarı.1936 yılında istanbul'da doğdu.
    "Bir gemide"1979 sait faik hikaye armağanını
    "ders notları"1979 türk dil kurumu deneme ödülünü,
    "eylülün gölgesinde bir yazdı"1988 sedat simavi vakfı edebiyat ödülünü aldı.
    diĞER KiTAPLARI :

*DOĞU ÖYKÜLERi
    * YAZMAK EYLEMi
    *SEYiR SÖZCÜKLERi
    *av
    * çığlık
    *bir gemide
    *işte o deniz maria
    *KiMSE
    * O/ HAKKARi'DE BiR MEVSiM (BAŞARILI BiR SiNEMA FiLMi OLARAK UYARLANMIŞTI)
    2 ... kiraze
  2. 2.
    resim için yazdığı denemeler okunmaya değerdir. gerisi ukalalık gösterisi.
    1 -3 ... dede korkut
  3. 3.
    (bkz: sümer ezgü)*
    -1 ... arude50
  4. 4.
    Ferit Edgü, tarihin en büyük dansçılarından biri olarak bilinen Nijinski'nin
    akıl hastalığıyla mücadele ederken tuttuğu günlüklerden
    bir öykü kitabı yarattı: 'Nijinski Öyküleri'.
    Edgü, Nijinski gibi sanatçılara duyduğu ilgiyi şöyle açıklıyor:
    Aklın bu dünya için çok da iyi bir şey olduğuna inanmıyorum.
    Akla karşı mutlak bir panzehir gerek. Bunun adı da delilik.
    Bugüne değin, ortam çok uygun olduğu halde delirmediğim için de,
    doğrusunu isterseniz, çok üzülüyorum.**
    1 ... meister writer
  5. 5.
    "o" veya diğer adıyla "hakkari'de bir mevsim" adlı eseri okunduktan sonra portakala eski gözle bakılamaz. çok güzel ve akıcı bir üslupla yazar.
    2 ... nukleermalkav
  6. 6.
    resim eğitimi almış önemli bir kolleksiyoncudur. usta öykücüdür.
    1 -1 ... uyuz
  7. 7.
    Fakir Baykurt'la katıldığı bir programda, Fakir Baykurt'un "Siz hep zengin ve mutlu insanların yaşamını anlatıyorsunuz romanlarınızda." şeklindeki tezini "Zengin oldukları doğru ama mutlu oldukları tartışılır." şeklinde karşılayan yazardır.
    1 ... heathcliff
  8. 8.
    geçtiğimiz ay yaralı zaman, buluşmalar ve paraboller adında üç kitabı sel yayıncılık tarafıdan yayımlanan yazar.

yaralı zaman, hakkaride bir mevsim'in anlattığı mekanları, zamanları ve benzer olayları konu ediniyor. ama bu sefer daha yalın, daha gerçekçi. buluşmalar, ferit edgü'nün çeşitli yazarlar, ressamlar üzerine yazdığı metinleri bir araya getiriyor. paraboller ise elli yıl önce tutulmuş daha sonra kaybolmuş, geçen yıl bulunmasıyla basılmasına karar verimiş bir defter.
    1 ... ıslak mayolu adam
  9. 9.
    minimal öykü anlayışının türkiyedeki en iyi temsilcisi. şöyle der bir de kendisi:

"ben, minimal öykülerimde, her şeyden önce 'olay'ı önemsiyorum. ama benim 'olay'larım, gözümün gördüğü olaylar değil. çünkü ben, kendini bir tanık yazar görenlerden değilim. olayları, gözümü kapattığımda daha iyi görüyorum. yıllar önce söylediğim gibi, düş ile gerçek koşut gidiyor yazdıklarımda. peki niçin minimal diye sorulacak olursa, yalınlığa, daha çok yalınlığa, artık hiçbir fazlalığı içinde barındırmayan yapıya ulaşmak için diyebilirim..."
    ... ıslak mayolu adam
  10. 10.
    minimal öykünün ne olduğunu taa ergenken ondan öğrenmiş biri olarak söyleyebilirim ki, belli bir süre sonra bayan yazılar yazıyor. ama kapılınca ve anlamak isteyince güzel durabiliyor.
    2 ... brunglace