bugün

insan vücundunun kalça kemiği ve diz kapağı arasında bulunan kırılmasının çok zor olduğu söylenen kemiğin tıp dilindeki adı.
uyluk kemiği olarak bilinen ve uzunluğu çoğu zaman vucudumuzun çeyreği olan kemik.aynı zamanda vucudumuzun en sert kemiklerinden biridir.
vücudumuzdaki en uzun kemik.
bir tane başı, iki tane trocanter'i, iki de kondili vardır.
http://academic.wsc.edu/f...lty/jatodd1/351/femur.jpg
Alttan ve üstten aldığı darbelere karşı dayanıklı olmasına rağmen yandan alacağı darbelere karşı fazlaca kırılgan olması nedeni ile 'insan gibi lan' dedirten,vücudumuzdaki en uzun kemiktir. *
latince uyluk kemiği.
elli kere tanımlanmış uyluk kemiğidir.* *
uyluk kemiği tamam.
ha illa birşey yazmak istiyorsanız çaba harcayın ;
başına caput femoris adı verilir.
conduluslarda susam kemikleri mevcuttur. patella'nın sabitlenmesi için gerekli olan ligamentler ki çapraz bağ adı verilenlerde buna dahildir, femura yapışır falan yazın yani ne bu elli kere aynı şeyi yazmak. oh be
homo sapiens'in vücudundaki en büyük kemiktir.
yerini hala bulamadığım için utandığım kemiktir. ulan uyluk başka yer değil miydi?*
(bkz: uyluk ne lan)
koç holding şeref başkanı, rahmi koç un kayak yaparken geçirdiği kaza neticesinde kırdığı kemiktir.
(bkz: femur başı)
anatomiden ne aklında kaldı diye soranlara "valla bi femur kaldı işte" deyip uyluk yerine kolun gösterildiği kemiktir.
vücudun en kalın kemiği olmasına rağmen kırıklarda en çabuk kaynayan kemiklerden biriymiş.

edit: valla doktorumdan duydum da yazıyorum ama 7 ay oldu kıtapsızda hala milim hareketlenme yok ne zaman kaynıyacak endişe içerisinde beklemekteyim.bir ameliyat daha olmak istemiyorum.
uyluk kemiğidir. tıp öğrencileri kavgalara sopa niyetine os femurlar ile girerler.
anatomiden bir kaç sene sonra : humerus,radius,ulna femur,tibia,fibula.
uzunluğu yaklaşık boy uzunluğunun 4te biridir. formülünü tam hatırlayamadım ama.
şu an kolumu tutarak '''o kadar anatomi gördüm aklımda sadece femur kaldı''' esprisini yapıyorum. ahah çok komik. tıpçılar bilir bu espriyi. yaran espri. yersen.

uyluk kemiği diyecem ben buna tanım olarak. ne diyem mamut mu diyem..
dizle kalça arasındaki kemik. uzunluğu yaklaşık olarak kişinin boyunun 4 de biri kadardır.
gebelikde ultrasonda ölçüldüğünde bebeğin yaklaşık haftasını veren kemik (femur long) (FL) dir..
görsel

Gerçek femur fotoğrafıdır. Vücudun en uzun kemiğidir. Bir zamanlar bir insanın bu kemikle kırlarda yürüdüğünü bilmek çok garip.
(bkz: uyluk kemiği)

Vücudun en uzun, en kalın, en sağlam kemiğidir.
Uzunluğu vücut uzunluğunun 1/4'ü kadardır.
Bütün uzun kemiklerde olduğu gibi, femurun da iki ucu, bir cismi vardır.
Ayakta durduğumuz zaman femurun doğrultusu yukarıdan aşağıya ve dıştan içedir.