1. 1.
  hizmet bedelini karşılamaktır. elektriği, suyu, muyu, interneti, telefonu, gazı, mazı derken skertir, insanın belini büker!
  ... vivendi
 2. 2.
  (bkz: yetkili ödeme merkezi)
  ... eurasian
 3. 3.
  fatura ödemekten ziyade antik kuntik vergi ödemek daha doğru bir tabir olacaktır zira 5 liralık telefon görüşmesine 26 lira fatura gelmektedir.
  1 -1 ... cerquanne
 4. 4.
  otomatik ödeme talimatı ile çözüm sağlanmış durum.
  1 ... cnnturk
 5. 5.
  doğmanın bedelidir...

  annenin karnından çıkmak üzeresindir. melek gelip sorar sana.

  + gerçekten çıkmak istiyor musun? bak sonra pişman olma.
  - evet.
  + peki. günah benden gider.
  konforlu, sıcak anne karnından, soğuk ve rüzgarlı dış dünyaya adımını atarsın. üşürsün, ağlarsın, doktorun biri gelir, kıçına şöyle bir vurur, daha beter ağlatır seni, ağlamalarını gülerek seyreder.
  gençliğinin faturasını sınavdan sınava savrularak ödersin, asla kendi düşünceni dile getirmene izin verilmez. sen küçüksündür, salaksındır, saygısızsındır. psikolojinden haberleri bile olmayan birkaç insan seni yönlendirir, oradan oraya atar, hayatını elinden alır seni. ağlamaya bile kalkmazsın artık.
  derken iş güç furyasına kapılıverir ruhun. yıllarının zirvesinde olmanın bedelini üç kuruş için milletin avucunun içine bakmakla ödersin. belki evlenmişsindir, mutluluğunu yaşayamadan, sorumlulukların ezer seni. şikayet bile edemezsin, kimse dinleyemez seni, herkesin derdi kendinedir, herkes kendine müslümandır ne de olsa.
  yaşlılığının faturasını unutularak ödersin. geçmişte arkandan bin türlü laf konuşup yüzüne sahte sahte sırıtanlar bile unutmuştur suretini, kimse bakmaz yüzüne, kimse görmez mavi gözlerinde saklı kalmış onlarca senenin çığlığını.

  hayatının faturasını, soğuk bir tabutta toprağa sarılıp uyuyarak ödersin. kimbilir, belki de ilk defa rahat bir uyku uyursun, ilk defa bir gülümseme kıvrılır gibi olur dudaklarında...
  1 ... otep shamaya
 6. 6.
  can yakar...
  tam maasınızı görmüşken banka hesabınızda, faturaları teker teker ödemek suretiyle o maaş uçar gider. dedim ya can yakar, can sıkıcıdır, canımıza kastı var bunların, canınız çıksın lan...
  1 ... tribalenfeksiyon
 7. 7.
  kişinin cüzdanı kapanmayacak derecedeyken*, yine kapanmayacak bir hal alır.*
  ... jokernel
 8. 8.
  hadi aldığın hizmetin bedelini ödüyorsun orası anlaşılabilen bir durumda.
  mesela; 10 milyonluk telefon faturasını... 'özel iletişim vergisi' adı altında alınan vergiyle, 10 milyon oluyor 50 milyon faturasını ödemek insana çok zor geliyor çoooook.
  1 ... tarnally
 9. 9.
  bankaya verilen otomatik ödeme talimatıyla kolayca halledilebilen işlem tabii ki hesapta faturayı karşılayacak nakit olduğu müddetçe *
  ... birdy
 10. 10.
  tatlı tatlı yemenin acı acı sıçma aşaması.
  ... sakar azrail