bugün

netflix in yeni türk dizi projesi ...

Fatma (35) sıradan bir temizlikçidir. Kocası Zafer hapisten çıktıktan bir süre sonra ortadan kaybolur. Zafer’i aramaya koyulan Fatma ise bu sırada beklenmedik bir cinayet işler. Zafer’in karanlık bağlantılarının bu cinayeti öğrenmesiyle, Fatma’nın hayatta kalmak için öldürmeye devam etmekten başka çaresi kalmaz. Bu durum, Fatma için bugüne kadar yaşadığı her şeyin intikamını alabileceği bir ritüel haline gelir. Fatma artık bir yandan koca dünyaya sığdıramadığı masum oğlunun öcünü almak isteyen bir anne, diğer yandan işlediği her cinayette kimsenin kendisinden şüphelenmediği bir “temizlikçi kadın” olarak hayata devam eder ve kocasını aramaya başlar. Başak Abacıgil tarafından hayata geçirilen Fatma, yeni ve genç yetenek  Özgür Önürme tarafından kaleme alındı.
görsel
görsel
görsel

Sıradan bir temizlikçi olan Fatma, kayıp kocası Zafer’i ararken beklenmedik bir cinayet işler. Bu olay, onu bir “temizlikçi” olarak kendisinden hiç şüphe edilmeyen görünmez bir katile dönüştürür.

Yükselen yeteneklerden Özgür Önürme’nin kaleme aldığı ve Özer Feyzioğlu ile yönetmen koltuğunu paylaştığı psikolojik drama mini dizisi Fatma’nın başrollerinde Burcu Biricik ile birlikte Uğur Yücel, Mehmet Yılmaz Ak, Hazal Türesan, Olgun Toker, Gülçin Kültür Şahin, Deniz Hamzaoğlu ve Çağdaş Onur Öztürk rol alıyor.

Fatma’nın 2021’de yayınlanması planlanıyor. 

http://www.ranini.tv/ozel...-yeni-projelerini-duyurdu
Konusunu çok beğendim. Güzel bir dizi olabilir.
görsel
görsel
görsel
görsel

Netflix in psikolojik polisiye-gerilim dizisi.

Bir temizlikçi kadının katil oluşu hikayesi.

At fava.
27 Nisan 2021 tarihinde gösterime girecek Netflix dizisidir. Mini dizi formatında olacakmış ve başrolde Burcu Biricik oynuyor.

https://www.murekkephaber...-gosterime-giriyor/11850/
Oldukça güzel dizi.
Seri katil bir kadını anlatıyor dediydiler, murat soner video yapınca izlemeye başlarım. (bkz: murat soner)
Adamlar bu ülkede kadın olmanın ne demek olduğunu göstere göstere yüzümüze çarpmış. Bir erkek olarak kendimden utandım.
yapılan olumlu yorumlar sebebiyle az önce birinci bölümünü bitirdiğim türk dizisi. genel olarak hayat karşısında aldığım beklentiyi baştan yüksek tutmamak dersi doğrultusunda ilk bölüm için yorumum fena değil, izlerseniz neden izledim demezsiniz.

edit: diziyi bitirdim fikirlerim değişmedi.
görsel
görsel

Netflix Türkiye yeni dizisi Fatma için gazeteye ilan verdi. Netflix’in gazeteye verdiği Fatma ilanı gündem olurken, ilandaki ifadeler tartışma yarattı.

https://www.gercekgundem....ma-ilani-tartisma-yaratti
Başrolünü Burcu Biricik' in oynadığı dizi.

Bir süre bu kadını izlemek istemiyorum, yoksa sanırım kusucam!
Başarılıdır, severim ama yetti gari!
Biraz görüşmeyelim şekerim..
Insanin icini bogan travmalardan uzak durmak icin izlemeyi biraktigim dizidir.
netflix özelinde konuşacak olursam hakan muhafız, atiye yahut aşk 101 faciaları kadar kötü olmayan ama bir başkadır kadar da beni içine çekememiş dizi.

konu güzel ama daha güçlü bir senaryo ile çok daha güzel bir iş çıkabilirmiş ortaya.
türk polisini saf gibi gösteren mantıktan zerre nasibini almamış dizi. senaristler ilkokul 4. sınıfa gitmiyorsa özellikle böyle yapılmıştır.

--spoiler--

fatma polisin elinden 2-3 kez yürüyerek kaçıyor. bir ekip aracından, bir karakoldan... neymiş fatma mantolu, eşarplı tipinden ötürü pek görünmezmiş. fatma'yı oynayan da yörük güzeli burcu biricik. evet görünmez.

--spoiler--
izledik, 5. Bölümde bitse daha iyiydi. Burcu güzel kız
yeni netfilik dizisi. ismine büyük mesai harcanmış çok belli.
güzel bir kurgusu var, oyunculuk çok güzel fakat,

--spoiler--
fatma nın burcu biricik olduğu halde görünmez olması, her gün aynı kıyafetleri giymesi, her bölümde mutlaka az çok demeden boş geçmeden birini öldürmesi, polisin sürekli ortalarda olması ama tamamen işe yaramaz bir rol üstlenmesi, üstüne bir de tesadüfler silsilesi sinir bozucu bir hal alıyor.
--spoiler--

duygu sömürüsüyle içimi dışıma çıkardı, biraz yordu ama beğendim.
Bir oturuşta 6 bölümü birden izlediğim, Burcu hanım’ın böyle başarılı bir oyunculuğu olduğunu görmemi ve şaşkınlıklara sürüklenmemi sağlamış olan dizi. Bana kalırsa şu an netflix’teki en iyi Türk yapım.
çok yüksek mantıksızlıklar var. tek tek yazsam ömrüme yazık.
Birkaç saatte izleyip bitirdim bugün diziyi. Tek sezon ve 6 bölümcük bir şey zaten.

Evet, söylendiği gibi bir ton mantık hatası var.
Zaten dizi de emmy ödülü alsın diye çekilmemiş belli ki.
Ve Evet, burcu biricik iyi bir oyuncu.
Oyunculuğu gayet geçti bana.
Ama özellikle çocuklu kısımlar için maymunlar cehennemi'ndeki yavru maymunla anne maymuna da empati yapabilecek düzeyde olduğum için ben bir ölçüt değilim.

Evde karantinada iken izlenip geçilecek bir dizi olmuş bana göre.
Puanım:10/6,5
Entry’m ektedir.

https://m.uludagsozluk.com/e/44678173/
Güzel mi değil mi karar veremedim bu inceleme videosu spoiler vermeden güzel detaylara sahip
https://youtu.be/BaFrWMcaq7c

örneğin istasyondaki tren yorumu güzel
görsel

Netflix'in Türkiye yapımı dizilerinden Fatma'nın 2. sezonu için yeşil ışık yandı.

Dizinin başrol oyuncusu Burcu Biricik, kadrosunda yer aldığı "insanlar ikiye Ayrılır" filminin gösterimi nedeniyle bulunduğu Ayvalık Film Festivali'nde verdiği bir röportaj sırasında ikinci sezonun geleceğinden de bahsetti. Muhabirin gelecek projeleriyle ilgili sorusunu cevaplayan Biricik, "Dizi var. Daha Fatma'nın 2. sezonu var," dedi.

Uğur Yücel, Mehmet Yılmaz Ak, Hazal Türesan ve Olgun Toker gibi isimlerin de rol aldığı dizi, 6 bölümlük sezonuyla 27 Nisan'da ekrana gelmişti. idea Film'in yapımını üstlendiği Fatma, ortalıkta olmayan kocasını ararken ilk cinayetini işleyen, ardından hayatta kalmak için "temizliğe" devam eden bir kadının hikayesini konu alıyor.

http://www.ranini.tv/habe...onu-icin-yesil-isik-yandi
Öncelikle entry spoiler içerir.

Herkes dizide mantık hatası var demiş. Sebebi de Fatma'nın çat çat adam öldürüp kesinlikle yakalanmaması. Tamam da, bu ülkede bu Fatma'nın adaşı olan bir kadın öz kardeşini sevgilisiyle öldürüp, müge anlı'nın programında zerre kadar utanmadan "çiçek gibi suladık" demedi mi? Bu kadın elini kolunu sallayarak aramızda gezmeye devam ediyor. Karısı Güldane Biçer'i 10 yıl önce katleden kocası anca bu yıl cezaevine tıkılabildi. Dizideki Fatma'nın yakalanmamasında şaşılacak bir şey yok. O kadının seri katil olabileceğine kimse ihtimal vermez çünkü.

Gelelim asıl konuya. Otizm konusunda farkındalık yaratması bakımından çok anlamlı bir dizi. Minik Oğuz'un monoton sesler çıkararak bağırması bir süre sonra gerçekten rahatsız ediyor. Çocuk annesine muhtaç, okuldaki çocuklara şiddet uyguladığı için istenmiyor, çocuğu öz babası bile istemiyor. Fatma'nın oğlunu arabaya doğru itmesinin bilinçli bir kötülük olduğunu düşünmüyorum. Kadın telefonda konuşurken Oğuz'un huysuzlanması nedeniyle sabrı taşıyor ve bir anlık refleksle çocuğu itiyor. işte tam da bu noktada evlat sevgisi ve etik konularını sorgulatıyor. Fatma evladını mutlaka çok seviyor fakat problemi olan bir çocukla uğraşmanın bezginliği ve yorgunluğunu da yaşıyor. Oğuz masum, kesinlikle ölümü hak etmedi. Melek çünkü. Ancak Fatma bu konuda suçlu mu? Bu kararı senarist bize bırakıyor. Annelik daima koşulsuz sevmeye dayalı mıdır diye de düşündürüyor. Sonra minik Oğuz'un gelecekte yaşayabileceği pek çok sorundan kurtulmuş olduğunu düşünüyoruz ama bu noktada da vicdan azabı yüklüyor. Dizide en ilginç kısım buydu. Tam anlamıyla vicdan muhasebesi yapmaya neden oluyor.

Dizide çocuk istismarı konusunda hassasiyet gösterilmesi çok iyi olmuş. Bu açıdan şahsiyet adlı diziye benziyor. Fakat Fatma'nın kocası Zafer'in, karısının hiçbir suçu olmadığı halde "seni bakire olmadığın halde aldım" minvalinde konuşması iğrençti. Küçük Bir kız çocuğunun tecavüze uğraması değil, bakire olmamasının konuşulduğu rezil bir köylü zihniyeti var. Ülkenin kanayan yaralarından biri de bu. Köy denen yerlerin Anadolu'nun kanser hücreleri olduğunu çok güzel izah etmiş.

Ayrıca Fatma'nın kira ödeyemediği ve güzel bir kadın olduğu için ev sahibi olan akrabasının tacizine uğraması ve ev sahibinin karısının içten pazarlıklı, kötü kalpli biri olması da ilginç ve gerçekçi bir detay olmuş.
Gayet güzel ve doğru tespitler içeren bir dizi.
müthiş bir dizi ya.

bugüne nasipmiş izleme fırsatı.

hem fatma'nın alt üst olmuş psikolojisi hem de suç hikayesi ekrana güzel yansıtılmış.

işlediği bazı cinayetleri de haklı buldum. kimse kusura bakmasın... kadın, resmen gerçek adaleti sağladı öldürmekle...

2.sezon da gelecekmiş. merakımdan izlerim yeni sezonunu...