bugün

öbür türkiye. televizyonlarda gördüğümde burası kesin arabistan ve ya iran dediğim yer. herkes sakallı, çarşaflı, cüppeli, sarıklı...çocukların kafalarında takkeler ellerinde oyuncak silahlar allah için savaşa...türban bile transparan kalıyor yani orda. nakşibendilerin de kalesiymiş ayrıca bu mahalle. ne diyelim yazık... bu çağda bu ortaçağ hayatını yaşamak da zordur heralde ama onlara allah ın yardımcı olacağı kesin.ama ne mutlu ki bu denli yobazların sayısı ,kalesi bir mahalleyi geçmiyor.

(bkz: nasıl ülke lan burası)
istanbul'un eski ve tarihi bir semtidir. ancak, süleymancı lar, mahmut hoca cılar istila ettiler ve bir takım tarikatlerin kalesi oldu. ismail ağa camii nin orada olmasının bunda çok büyük bir payı var. yine de fener , balat , haydar , patrikhane, fener rum lisesi, kırmızı kilise vs favori semtlerdir. *
(bkz: ortaçağ karanlığı)
bi seferinde çarşambada yürüyorum , bi giyinmişim ki üstümde che guevara sviti , altimda pantolun üsümde parka , saclarım uzun millet bana gavurmuşum gibi bir baktı burada hic unutmam o bakışları .. böyle bir anıdır işte bendeki..
ağır top atışına tutularak yerle bir edilmesi gereken, full-time cehalet mekanı...
fevzipaşa caddesinde, fatih karakolunun hemen yanındaki yokustan içeri girilerek ulasabilecek mahalledir. naksibendi tarikatının kalesidir. Anlatıldığı kadar ürkünç bir yer değildir. ilk defa girdiğinizde yolunuzu şaşırıp irana geldiğinizi falan düşünebilirsiniz. bunun sebebi sadece orada yaşayan insanlar değildir. mahallenin mimarisi de etkendir. Süper mini etekli bir hanım, türkiyede gelir ve eğitim seviyesi düşük herhangi bir mahallede edileceğinden daha fazla taciz edilmez. Hatta erkekler tarafından değil kadınlar tarafından taciz edilir. Bekar evlerinden nefret edilmez. Sadece müzik sesi falan fazla acılırsa kibar sayılabilecek bir dille uyarılırsınız. Fakat kadabayılık etmeniz tavsiye edilmez. Hemen her insan hayatından cok taviz vermeden burada yaşayabilir. Hemen altı ise fener rum patrikhanesidir. yani ortodoksluğun kabesidir. Türkiyedeki kültür çeşitliliğinin gözlemlenmesi açısından önemli bir örnektir.
ingilterede bir dönem kalmıştım, orada da bir mahalle sırf malezyalı , bir mahalle afgan, alışveriş merkezerinde sürüyle çarşaflı, adamlar aşmış artık kılık kıyafeti, bence türkiyenin de böyle olması lazım, gösterin bana bir tane üniversitelerimizin başarısını yok olamazda biz giyime kuşama takılırız.
çarşambada da bir süre bulundum bir güzellik var, oradaki adamlar en azından taksimdeki gibi kadınları taciz etmiyorlar gözleriyle dahi, türkiyenin bir mozaiyidir orası.
o sarıklıların içinde çokta tanıdığım var adamların tek derdi islamiyet, doğru yada yanlış o tartışılır, ne devlet yıkmak ne ihtilal yapmak gibi bir arzuları var araştırılırsa meydana çıkar zaten.
300 bin lira değerindeki dairemi hak ettiği paraya satabilirsem taşınacağım semttir.
Sağım sakallı - cübbeli, solum çarşaflı bayan dolu olacak.
Tüm türkiye böyle olsa keşke.
*
http://www.habername.com/images/news/20303.jpg
gitmek için vize gerekiyor mu acaba diye merak içinde olduğum yer, zira bildiğin iran orası. bir gün gidip görmek, keşfe çıkmak istiyorum ama çıkışım olur mu bilmiyorum. zira edindiğim bilgilere göre gerçek insanlara hiç hoş gözle bakılmıyormuş oralarda.
Bağcıları muhafazakar gibi gören şahsıma "bağcılar muhafazakarsa burası ne?" diye sordurtan Fatih semti. Atmosferi cidden çok farklı. Yolda yürürken görülen sarıklı abiler amcalar yada çarşafa bürünmüş ablalar bir an "ben nereye geldim?" demenize neden oluyor. Istanbuldan çok uzakta alışagelmişin dışında hissettiriyor kişiyi. Keşfedilmesi gereken yerlerden biri vesselam.
Arada sırada sırf sosyal yaşam nasıl cereyan ediyor diye gidip, gezdiğim yer.
Sarıklı ve cübbeli olmayana yan yan bakarlar bir de aşina geldiyseniz eğer tehlikeli bir yer olabilir.
Sanıldığının aksini dine tam bir bağlılık yoktur gözlemlerime göre. Kadın pazarlıkları, hap satıcaları,Eski şarapçılar bir karış sakal bırakınca ve cübbe takınca kamufle olduklarını sanıyorlar.
bir gün hacı amcanın biri;
-kadın lazım mı diye yaklaşınca ürpermiştim.
Helal sikiş var zannediyorlar sanırım. Kaçar adımlarla uzaklaştım fakat sonraki hafta bu konuyu derinlemesine inceledim.
Sakalı ve cübbesi olmayan kimseden mal alıp, onlara mal satmazlar.
Kendi cemaatleri içindeki insanları bilirler, ot partileri yapılır.
-'Ot'dur günahı yoktur'
Cümlesini duymuşluğum var.

Her sakallıyı hacı hoca sanmayın.
Nasıl ki modern görünen geri kafalılar var ise;
Geri kafalı 'görünen' çok daha modernler vardır.
Ehli Sünnetin kalesidir. Laikci kafirlere dert olur.
Manevî duyguların atar damarı.

Feyz al...
istanbul'un merkezi Fatih'in güzide mahallesi.
Yakında "Fatih-Harbiye" gibi romanı yazılabilecek bir yer.
Rakka sokakları gibi.
yıllardır öyle parayı bulan dinciler gitti Beykoz taraflarına kalanlar ise neyse aq banane.
güncel Önemli Başlıklar