bugün

fars soyundan gelen, farsça konuşan, günümüzde yoğun olarak iran, tacikistan ve afganistan'da yaşayan soydan gelen kimseler.

(bkz: farsi/#11310834)
kürtlerinde mensubu olduğu milletin adıdır.
iran'da nüfusun çoğunluğunu oluşturan, antik pers ve med kavimlerinin günümüzdeki torunlarıdırlar. aynı zamanda tacik ve afganlar da farsların bir koludurlar, şive ve mezhep farkından dolayı kendilerini farslardan ayrı görürler.
kültürlü ve muhabbetleri hoş insanlar olup erkeklerinin türk kızlarına zaafiyetleri vardır. yine de kızlar siz siz olun, bazı şeyleri sağlama almadan adım atmayın. sonunda iran gibi bir yere gitmek zorunda kalabilirsiniz. çünkü iranlılar, hadi bir kısmı diyelim, rahat yalan söyleyebilirler.
(bkz: kızım olmadan asla)
ırkçılık yapmam fakat bunlar nefret edilecek gibi değil.

hem müslümanlara hem Türklere zulüm etmişlerdir ihanet etmişlerdir.
Etimolojik olarak Pars (Pers) kelimesinden gelmektedir. Pars kelimesi Arapçanın etkisiyle Fars haline gelmiştir; Arapça'da bulunmayan P harfi F ile ikame edilmiştir.
köklü bir kültüre sahiptir lakin sanıldığının aksine köklü bir devlet geleneğine sahip değildir.

farsların yani acem diyarının islamiyete geçişiyle birlikte son büyük fars devleti olan sasani imparatorluğu, islam devleti tarafından yıkılmıştır.

islam devleti'nin ardından ise acem diyarı yani fars coğrafyası türk göçüne maruz kalmış ve bölge kesin türk egemenliğine girmiştir.

doğu beluci farslarının bulunduğu bölge gazneli devleti, batı günümüz iran farslarının bulunduğu bölge ise büyük selçuklu devleti egemenliğine girmiştir.

günümüz iran coğrafyasında 900'lerden itibaren 1925 yılına dek (kaçar hanedanlığının sonu) güçlü egemen bir fars devleti kurulmamıştır.

biraz olsun araştırırsanız hemen her platformda farsların bu 1000 yıllık devletsizliğin getirdiği eziklik psikolojisi sonucu yaptıkları şovenizmi kör dahi olsanız görebilirsiniz.

objektif dünya kaynaklarının tamamına yakını (konu ile alakalı kaynakların %70-75'ine tekabül eder) bölgede kurulan devletleri türk devleti sayar iken farslar selçuklu gibi devletleri önce tamamen fars devleti diyerek sahiplenmeye çalışmışlar ancak türk düşmanı avrupa tarih dünyası tarafınca dahi alay konusu olunca ''Turko-Persian state'' diye bir kavram üreterek ortak olmaya çalışmışlardır. ancak bu tezde tarihçilerin büyük çoğunluğunca kabul görmemiştir.
Semitik elamlar bunların kökenini oluşturur elamlar Hindistan dan aryan ırkını iran a getirmiştir sonrası malum.
ilk tokadı büyük iskender ikinci tong yabgu üçüncü hz Ömer bence.
Bir çok islam alimi çıkmış millettir. Bilinen islam alimlerinin %75 i farsdır.
Hadislerde bu milletten bahsedilmiştir
iman, süreyya yıldızına çıksa, Fars oğullarından biri elbette alıp getirir (Buhari Tefsir 62 )
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.