bugün

cezanın yerli plakasından rock sentezli parçası. şarkının girişi 10 numara.

fark var seninle iyi arasında büyük bir, fark var benimle senin aranda kocaman bir,
fark var kötüyle benim aramda irice bir, fark var iyiyle kötü arasında duran...

maymunlar cehennemindeyim, hiç kimse duymamış, sordum hiç kimse görmemiş ve hiç kimse konuşmamış,
korkular dolup taşınca komşularda kalmamış, yalancı şahitler çoğalmış, ordularda saf almış, sanki herkes zan altında, pozisyon sert penaltı,
yeraltından çıktım ben çoktan fareydim çok yol aldım, korktum bazen bende herkes gibi umudum kalmadı,
fakat sabrımsa aramızdaki en büyük farktır, gönlüm kavga etmek istemez bıktım da zaten, çelimsizlerle uğraşıp, şaşırmışa laf anlatmak,
beyinsizlerle sohbetler, gereksizlere öğütler, bakışlardan bellidir kim ne ister, niyetse nedir, orda kimse yok mu hadi biraz ses ver,
burada ben sıkıldım yaklaş bana el ver, eninde sonunda görüşeceğiz elbet, şimdilik benden bu kadar iyi bu mesafe...

iyice havaya gir havaya gir iyice, ben yorulmam kondisyonum top ta dj, sahnede büyülerim tam bir buçuk saat,
seyirciyle birleşir bir bütün oluruz o an, gözünü kapat ve dinle bence en azından, yüzde yüz gerçek ve canlı çokta rahatız burada,
gönlünü sen hoş tut, olacaksın hoşnut, boşluklar dolar yavrum biz boşuna mı koştuk, ayrılmış birbirinden millet, hep uzak blok blok,
sallandıkça kendinden geçmiş sınıflar hep tok, yeni moda glock, bizde ise barış stok, yanlış söyler horoskop ve vakitsiz ötmüş horoz,
festivaller özgürlük, barış demekti n'oldu, insanoğlu istanbul'da bu kuralı bozdu, neyse bizim işimiz çok dinlemek ve eğlenmek,
dinletmek ve eğlemek gerek beklerler çünkü bizde...

nakarat

uzaklaştıkça uzaklaşır insanlar yabancılaştı, ortamlar yabanileşti, kelamlar acayipleşti, saygıysa çölde bir yerde her dilde bir aşk şarkısı, kördüğümle düğümlenen yollarda arkadaşlıklar, eğlenmekte şart biraz, kafa dağılmadan oynanmaz,
her gün bayram olmaz ancak arada bir coşmak farz, kuruntulardan kurtulmak, kırıntılarla kalmamak,
yosun tutan bir kimse değil de ışığı parlayan olmak, sen sıkma canını ben buradayım her daim, coşturmak için hazır gönüllerde yer varsa, geldiğim yerdeyim, elimde kağıt kalemim, elimde açık kartlarım ve elimde ki mikrofonla...
ceza'nın iyice sapıttığına kanaat getirdiğim parça.
cezanın "festivaller özgürlük, barış demekti n'oldu, insanoğlu istanbul'da bu kuralı bozdu" sözleriyle rock'n cokeu hedef aldığı parçadır.
ayrıca bu parçaya körfez pistinde kıyak bir klip çekilmiştir.
an itibariyla klibini izleyip, kusmama neden olan şarkı...

bu ne lan? arabalar, yarışlar, hatunlar... **
her cümlesi ile ayrı ayar veren şarkı.

"gönlüm kavga etmek istemez bıktım da zaten, çelimsizlerle uğraşıp, şaşırmışa laf anlatmak,beyinsizlerle sohbetler, gereksizlere öğütler, bakışlardan bellidir kim ne ister, niyetse nedir..."

(bkz: daha ne olsun)
(bkz: helal olsun)
atv'nin yeni dizisi duvar'da bir ara çalan ceza şarkısı.
izlemek icin;
http://www.youtube.com/watch?v=JwKvKeRKvS4
klibinde meral kaplan oynar.
ceza'nın "fark var" derken aslında demek istediği "fuck war" olan şarkı.
Ceza'nın Yerli Plaka'sında bulunan parça. Dinledikçe beğenilebilecek şarkı. *
içinde tokat gibi bir söz barındıran parça.

fark var seninle iyi arasında büyük bir, fark var benimle senin aranda kocaman bir,
fark var kötüyle benim aramda irice bir, fark var iyiyle kötü arasında duran.
atv'nin yeni dizisi adanalı'da çalıp duran güzel bir ceza şarkısı. konuyla paralel sözlere sahip ondan kelli heralde.
giriş bölümü insanı şiddete yönlendiriyor şarkısı...
ceza nın suan hemen herkesin telefonunda calan sarkıdır.herkes ayıla bayıla dinliyor bu sarkıyı.ben fanı olarak sunu söylemek isterimki albümün en kötü parcasıdır bence.
peugeot marka aracına direkt hava filtresi, venturi eksoz takarak ve amortisörleri de alçaltarak yarış arabasına sahip olduğunu sanan yurdum insanı zihniyetini yansıtması açısından ironide bulunan video klibe sahip bir ceza parçası.
japon tipi başarı anlayışında değil de amerikan tipi başarı anlayışında yürüdüğümüzü gösterir bu şarkı. çünkü japon tipinde insanlar arasında bir fark vardır elbette ama bunun altı çizilip insanlar yarıştırılmaz. amerikan stilinde insanların arasındaki farklar üzerine bir sistem kurulmuştur. yıldızlaştırma ve yıldızın üzerinden başarı elde etme anlayışı vardır. japonlar hep birlikte bir şeyi başarmaya meyilli iken ve başarılarının topyekün bir kazanç olduğunu görmekte iken amerikalıların şahsi başarıları vardır. japonların gelenekçiliğinin bir göstergesi olan bu durum sebebiyle amerikanların bencil yaşam tarzı aslında kırılmıştır. batının yalnız kapitalizm kültürü yerine doğunun kollektif kapitalizm kültürü kapitalizme bir nefes vermiştir. fakat bu nefesi biz anlayamadık ve sentezleşmiş doğu kapitalizmini göremedik. bence bu bir yanlış. çünkü biraz iddialı belki ama kollektivist sayılabilecek bir kapitalizm daha çok insancıl idi. sonuç olarak kollektivist olan kapitalizm de başarılıdır. bunu japonya'dan görebiliyoruz.
not: kollektivist kapitalizm sadece japonların farkını belirtmek için söylenmiştir. kapitalizmin kollektivisti olmaz elbette.
şu sıralar "adanalı" dizisinde kavga vb. akraksiyon içeren sahnelerde çalınan, bir ceza klasiği.
an itibariyle adanalı'da çalmaktadır. maraz ali ve bir avuç çakal kavga etmektedir; maraz ali'nin dağılın ulannn! bakışı atmasını sabırsızlıkla beklemekteyim.
cezanın klibi ile kendisini 50 cent yoluna adadığı şarkıdır.
adanalı diziside çalmasa yitip giden şarkılardan biri olucaktı. ama şimdi herkesin elinde fark var çalıyor.

(bkz: yitip giden şarkılar)
onu sattı, bunu sattı sataşmalarına en iyi cevaptır.
(bkz: rap budur gerisi sudur)
(bkz: el ver)
türk rapıın yüzakı parça. kitlelere maloldu. dedem bile söylüyor.
dün otobüste bizim mahallenin müezzininin "seninle benim aramda fark var" demesiyle topluma mal olduğunu anladığım cümle.
akp nin telif hakkini odeyerek satin aldigi ceza parçasıdır. ayriyeten saadet partisinin de belediye seçim propagandalarinda kullandigi iki kelimeden oluşan söylemdir.
artık her yerde, her kanalda, her bişeyde duyduğumuz ve gına getiren şarkı. çok çabuk tüketiyoruz bu şarkıyı da...