bugün

2010 yılında codemasters tarafından xbox 360, ps3 ve pc için çıkartılacak f1 oyunu. race driver grid ve colin mcrae dirt teki ego engine kullanılacak.
2010 yılında hala bilgisayardan oyun oynamaya çalışan insanlara tokadı f1 2009'un ardından vuracak oyundur.

hayır yani ver 3 bin lira alayım prey steyşın. ne yapalım şimdi?
bu sene birçok değişiklik olan f1'i trt 1 vermekte. Formula 1'de 1993'ten beri devam eden yakıt ikmali, bu sezon kaldırılacak. Araçlar piste yalnızca lastik değişikliği için girecek. 2009 ile gelen KERS, bu sezon olmayacak. 6 yeni aracın gelmesi ile birlikte, sıralama kuralları da değiştirildi. 1. ve 2. elemede, 8'er araç elemeye veda edecek. Son elemede, 10 araç pole pozisyonu mücadelesi verecek. Puanlama sistemi değiştirildi. Artık puanlar şu şekilde verilecek : Birinciye 25, ikinciye 20, üçüncüye 15, dördüncüye 10, daha sonra 8, 6, 5, 3, 2 ve 1 puan onuncuya kadar verilecek.

F1 2010 takvimi
1-Gulf Air Bahreyn Grand Prix Bahreyn GP Bahrain International Circuit, Sakhir, Manama 14 Mart
2- Avustralya Grand Prix Australya GP Melbourne Grand Prix Circuit, Melbourne 28 Mart
3- Petronas Malezya Grand Prix Malezya GP Sepang International Circuit, Kuala Lumpur 4 Nisan
4- Çin Grand Prix Çin GP Shanghai International Circuit 18 Nisan
5- Gran Premio de España Telefónica ispanya GP Circuit de Catalunya, Barcelona 9 Mayıs
6- Grand Prix de Monaco Monako GP Circuit de Monaco, Monte Carlo 16 Mayıs
7- Türkiye Grand Prix Türkiye GP Istanbul Park 30 Mayıs
8- Grand Prix du Canada Kanada GP Circuit Gilles Villeneuve, Montreal 13 Haziran
9- Telefónica Grand Prix of Europe Avrupa GP Valencia Street Circuit 27 Haziran
10- Santander British Grand Prix ingiltere GP Silverstone Circuit 11 Temmuz
11- Großer Preis Santander von Deutschland Almanya GP Hockenheimring 25 Temmuz
12- Magyar Nagydíj Macaristan GP Hungaroring, Budapeşte 1 Ağustos
13- Belçika Grand Prix Belçika GP Circuit de Spa-Francorchamps, Spa 29 Ağustos
14- Gran Premio Santander d'Italia italya GP Autodromo Nazionale Monza, Monza 12 Eylül
15- SingTel Singapur Grand Prix Singapur GP Marina Bay Street Circuit 26 Eylül
16- Fuji Television Japonya Grand Prix Japonya GP Suzuka Circuit, Suzuka 10 Ekim
17- Kore Grand Prix Kore GP Korean International Circuit, Yeongam 24 Ekim
18- Grande Prêmio Petrobras do Brasil Brezilya GP Autódromo José Carlos Pace, São Paulo 7 Kasım
19- Etihad Airways Abu Dhabi Grand Prix Abu Dhabi GP Yas Marina Circuit 14 kasım
Piyasaya sürülmesine 20 gün kalan bilgisayar kullanıcılarının(elinde oyun konsolu bulunmayan gariplerin)yıllardır beklediği oyundur.

Codemasters şirketinin ralli oyunlarını beğenmekle beraber f1 2010 oyunu için beklentimin çok yukarılarda olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır herhalde.
http://www.formula1-game.com/en_gb/index.php

videosunu buradan izleyebileceğiniz 24 eylül'de çıkacak oyun.
http://www.gametrailers.c...eo/e3-2010-f1-2010/700509

gel 24 eylül, gel..
http://www.gametrailers.c...eo/e3-2010-f1-2010/700509

görüntüleriyle heyecanlandıran oyun. umarım sürüşte gerçeklik ön planda tutulmuştur. eğer öyleyse uzun zamandır beklenen formula 1 oyununu bulmuş olacağız.

24 eylül heyecanla bekleniyor.
(bkz: 24 eylüüll)
kopya iddialarının ortaya çıktığı başka bir sınav.

dur lan dur bildiğimiz f1'miş.
türkiye'de 19 ile 23 eylül arası satışı başlayacak oyun.

bir formula 1 hastası olarak büyük merakla bekliyorum.
19 eylül pazar günü nihayet oynayabileceğimiz oyun.

formula 1'den zevk alan birisi için bundan daha güzel bir ps3 oyunu olamaz herhalde.
gördüğüm kadarıyla güzel grafiklere sahip oyundur. racegrid zaten grafik ve performans olarak dengeli bir oyundu. aynı sekilde bu oyunundanda aynı şeyler beklenmektedir.
kesinlikle oynanabilecek en iyi formula 1 oyunu. *
Harika bir kariyer moduna sahip olan oynar oynamaz tam not verdiğim oyundur.

Lotus ile q3'e kaldım lan sözlük*
bana ps3 ve direksiyon kombosu yaptıracak oyun.
kariyer modu'nda türkiye'yi asya ülkesi olarak gösteren oyun. kızabilir miyiz? kızamayız aslında.

bu arada oyun gerçekten olmuş, tavsiye ederim. hele bir de oynamak için adam gibi bir direksiyon alırsanız tadından yenmez.
kesinlikle şu ana kadar çıkmış en iyi formula 1 oyunudur. şiddetle tavsiye ederim.
oldukça güzel oyundur. sürekli diskalifiye olarak devam ederken istanbul park 1. liğim ile yükselişe geçen kariyer... güzel olaylar dönüyor oyunun içinde. çekişme sürekli var.
formula 1 psikopatları için biraz kolay olmuş olan oyun. doğru ayarları yaptığınız takdirde expert seviyede bmw sauber ile yarış kazanabiliyorsunuz ya da kazanabiliyorum bilmiyorum.16 yıllık tecrübeden olsa gerek.

yalnız downforce olayını aşmışlar ha hacı. oynayın eğlenin.
aslında oyun gayet zevkli. oynanış olsun, grafikler olsun çok güzel. hatta oyuna başlarken profil bilgilerini bir röportaj yaparak alması nefis. ancak bir süre oynayıp (mesela 1 sezon) eksikliği hissedilmeyen, gözlerin aramadığı şeyler de yok değil.

yarışta güzel bir performans göstermişsin ve birinci olmuşsun diyelim. takım telsizindeki adam bir bayram havasında kutluyor sizi. eee..? sonra..? sonra doğrudan yarış sonu basın toplantısına... şimdi bu iki mekan arasında bir şeyler eksik değil mi sizce de? mesela: görsel ya da: görsel

hadi bunu geçtim. sezon bitiyor, muazzam bir şampiyonluk ve fonda yine aynı arkadaşın haykırması ile bir kutlama... sonra..? sonra yine basın toplantısı... kusura bakmayın ama ben o kupayı öpmeden hiçbir yere gitmem arkadaş! görsel şampiyon olduysan o kupayı öpeceksin!

ayrıca dikkatlerden kaçmayan bir detay da kazalar... özellikle denemek için psikopat bir maymuna dönmüş olmama rağmen arabam şu hale gelmedi asla: görsel

olsa da olur olmasa da olur diyebileceğimiz, ama olsaydı oyuna güzel bir hava katacağına inandığım bir şey de şudur: görsel ben o güvenlik aracına hasta olmamış bir f1 izleyicisi görmedim şimdiye kadar.

sonuç olarak oynaması zevkli ama bazı detayları atlamış bir oyundur.
ilk sezon lotus sonra hrt ve 3. sezonda toro ile yarıştığım oyun. başarılıdır. denendi onaylandı , tavsiye edilir.
expert modda ilk sezon bmw sauber ikinci sezon mclaren üçüncü sezonda 15 yıldır desteklediğim ferrari direksiyonuna geçtiğim oyun.

ilk sezon sıralamada 4.cü 2. sene mclaren ile ilk şampiyonluğumu kazandım. şimdi üçüncü senem , ferrari ile ilk 6 yarışın 5 ini kazandım. artık sanırım formula 1 zevk vermemeye başladı. wrc ya da nascar a geçip heyecan yaşamak istiyorum. *
Burada yazılan birçok noktaya katılmamak elde değil. Arkadaşların eleştirilerine ek olarak şunu ekleyebilirim ki corner cutting olaylarından nefret etmekteyim. Ben tekerimi o köşeden geçirerek çoğunda zaman kaybediyorum ama özellikle sıralama turlarında turumu geçersiz saymasından bıktım. Onun dışında cadde pistlerinden de nefret eder duruma geldim. iki sezondur Monaco'daki en iyi sonucum 9.luk maalesef. Bu arada kers kullanımından bahsediyorlardı ama ben şimdiye kadar görmedim.
tek merak ettiğim noktanın kaydetmenin nasıl olduğu mükemmel ötesi oyun. tabi podyum seramonisi eksikliği dışında.
virgin cosworth'le başlayıp bahreyn'e alıştıktan sonra melbourne o kadar zor geldi ki, iki aydır oynamıyorum. ha oyun muazzam olmuş orası ayrı.