1. 1.
  türkçe'ye çevirdiğimizde elize için olduğuna göre elize adındaki bir hatun kişi için yazıldığı apaçık ortadadır.
  ayrıca beethoven'ın bilinmeyen bagatellerinden en bilinenidir.
  3 ... shyer
 2. 2.
  (bkz: four seasons)*
  1 ... arude50
 3. 3.
  buradan dinlenebilir :

  https://video.uludagsozluk.com/v/für-elise-5743/

  1 ... delgado
 4. 4.
  otisabi'nin bahsettiği therese, beethoven'ın doktorunun ufak kızıdır. bir gün beethoven, 40 yaşında (1810'da bestelenmiştir eserimiz), bir reçete yazması için doktoruna gider, tam o sırada therese elinde hatıra defteriyle ortama damlar, bir şeyler yaz diye tutturur beethoven'a. beethoven'ın aklına yazacak bir şey gelmez tabii, alışık değildir böyle laubaliliklere. ama tüm sevecenliğiyle "ben sana bunun yerine en iyisi bir beste yapayım" der ve aynı akşam eve döndüğünde çabuk tarafından bu parçayı besteler, ertesi gün de bir ulakla doktorun evine yollar. üzerinde "für therese" yazmaktadır.judas priest de bi vakitler kendi yorumunu katmıştır bu şarkıya.piano çalmayı öğrenen insanların ki özel ders ise methodtan gitmedikleri için hocanın ilk tavsiye edici parçalarındandır polifonidir,sonları kastırır,hoştur.
  3 -2 ... latenovember
 5. 5.
  müzikle fazla ilgilenmemiş bir kişi için ''tenefüse çıkma eylemini başlatan bir melodi'' olarak bilinse de bundan daha fazlasını hakkeden bir beethoven eseridir.

  https://video.uludagsozluk.com/v/galatasaray-arsenal-uefa-finali-nde-çalan-müzik-7887/

  5 ... hendrix
 6. 6.
  beethoven'ın en başarılı eserlerinden biridir.beethoven tüm besteciler arasından en öngörülü olanıdır ve besteleri günümüzde dahi klasik müzik denilince akla ilk gelenler arasındadır.fur elise de bunlardan biridir.okul zillerinden telefon bekletme melodilerine kapı zillerinden müzik kutularına en çok dinlenen klasik müziktir.sadelikle şatafat arasında sıkışmış akan bir bir parçadır.
  2 ... vileda
 7. 7.
  galatasaray arsenal uefa finali nde calan muzik'tir.

  (bkz: 17 mayıs 2000 galatasaray arsenal maçı)
  3 -2 ... minik mavi balina
 8. 8.
  beethoven in en populer ve guzel eserlerindendir. benim bildigim kadariyla beethoven therese le tanisir. therese de ona beethoven a ne kadar hayran oldugundan bahsetmeye baslar, daha sonra beethoven ondan hayalindeki beethoven i anlatmasini ister, kiz da ona cok yakisikli birini hayal ettiginden bahseder, halbuki beethoven cok cirkindir. kizin hayallerini bozmamak icin beethoven kimligini gizler ve sonrasinda ona bu besteyi yapar ve yollar.
  3 ... queenofthenight
 9. 9.
  ürpertici bir güzelliği vardır; tekin olmayan, uğursuz bir güzellik. ışıl ışıl ışıldar bütün notalar aslında, ama bildiğiniz o diğer parıltılarla ilgisi yoktur bunun. ne mutluluk ne hüzün verir, tüyleri tiken tiken eden yanı da budur. capcanlı gibi duran bir ölü gibi, güzelce cilalanmış, yüzyıllara meydan okumuş; ama şu anda ve gelecekte bile donuk güzelliğinden hiç bir şey kaybetmemiş ve kaybetmeyecek bir eser.
  4 ... karin
 10. 10.
  geniş çapta bir ayrılığın yaşanmasına günler kala, sıcak bir ağustos günü, dirsekleri pencere pervazına dayalı vaziyette esinti çıkmasını bekleyen hüzünlü bir kızın hem gözlerini doldurabilen, hem de gülümsetebilen yegane şeydir.

  o gün, o saatte, o kız orada otururken piyanosunun basına gecip bunu calan, ve kız bu eseri her duydugunda o ana ısınlanmasına sebep olan kisiye de ayrıca tesekkürler..

  pervazda minik bir hercai menekşe vardı, saksısını kırdılar..

  bu ne güzel bir.. bir.. şey. tanımlayacak sözcük bulamıyorum..
  2 ... janie jones