bugün

entry'ler (72)

cangama

telaffuzu ile anlamı çok uyumlu olan kelime. akdeniz yöresine aittir. gürültü, yaygara, ağız kavgası anlamına gelir.

mahmut nedim hazar

"valla helal olsun" tepkisi verilen yazılarıyla tanıdığımız aynı zamanda çok iyi bir sinema eleştirmeni olan köşe yazarı. turuncu hüznün kokusu kitabıyla benden bol alkış alan edebiyat insanı.

yoğun istek üzerine yapılan şeyler

bir beklenti oluşmuş da mecburen yapılmış havası oluşturulan faaliyetlerdir. "yapmazdım yapmazdım daaa ah sizin o talepkar bakışlarınız yok mu!" cümlesinin oluşturduğu durmak bilmeyen enerjiyle sahnedeki yerini alma durumunun genel adıdır.

mac gunu sozluge giren yazar

izlediği bir maçın etkisiyle edebi anlayışına meşin yuvarlar dokunmuş olan yazar türüdür. işi gücü bırakır futbolla ilgili cümleler kurar. *

bir frikik ustasi olarak sabri

gün itibariyle izlemiş olduğum maçta "bu adam nasıl futbolcu olmuş arkadaş yaa" dememe sebep olan akıl dolu vuruşlarıyla taraftarı ayağa kaldıran usta ayak. işin hazin yanı ibrahim üzülmez ve selçuk şahin gibi benzerleri de türk futboluna renk katmaktadır. *

anarya

kurtuluş savaşı yıllarında fransız işgaline maruz kalan çukurova yöresinde halkın diline geçen fransızca kelimedir. fransızcada "arka" anlamına gelen bu söz o acı yıllardan kalan bir hatıra olarak bugün kullanınca gülümsetmekte ve hatta "o ne lan" tepkisini oluşturmaktadır.

akp nin birinci parti olmasi

"dağdaki çobanlar, bidon kafalılar ve göbeğini kaşıyanlar oy kullanma hakkına sahip olursa tabii birinci parti de olur tek başına iktidara da gelir. yaa acaba ülkede yaşayanları mı değiştirsek, dışarıdan halk mı ihraç etsek yok yok bu demokrasi denen şey yüzünden oluyor bunlar ben anladım..." üstüne ergenekon sosu dökülmüş sahte demokratın içinden geçen cümlelerdir yer yer dışarıya da yansır. doğal karşılamak gerekir sonuçta düşünce özgürlüğü var di mi a dostlar!

ingilizce ye çevrilemeyecek türkçe sözler

gadasını aldığım.
dertler dutasıca.

yemis kadar olmak

önceden haber vermeden gidilen ve yemek esnasında dahil olunan bir mekanda karnınız aç olsa bile mecburen geçen karşılıklı konuşma şeklidir.

- afiyet olsun
- buyrun gelin beraber olsun
- yok sağolun biz yemiş kadar olduk

cehennemi tercih etme gerekceleri

düşüncesi bile düşüncesizlik olacak olumsuz varsayım. *

dua etmekle yetinmeyin yardim edin

diyanet işleri başkanı ali bardakoğlu'nun gazze için ne yapılmasını söylerken kullandığı cümledir. çok da haklıdır.

hala ergenekon yok diyen insan

kafasını pudinge sokup kimse beni görmüyor sanan girift kişiliktir. kulaklarını kapatıp bağıran sonra da beni duyuyor musunuz diyen küçük çocukların davranışı daha realisttir.

samanyolu tv

birçok arkadaşın iddia ettiği gibi şirin babayı cuma namazına gitmiş gibi göstermeyen ve daha da önemlisi şirinler çizgi filmini hiç yayınlamamış olan mütevazı televizyon kanalı. * türk televizyonculuğunun yaşadığı tüm sorunları yaşar bu kanalımız ki herkesin kabulüdür televizyonculukta ne kadar ileride(!) olduğumuz.

bir şey yapamıyorsak filistin e dua edelim çağrısı

ağlayın su yükselsin
belki kurtulur gemi
anne seccaden gelsin
bize dua et e mi!

n.f.k.

dualarla ulke kurtarmak

iki çeşit dua olduğu söylenir. biri fiili dua diğeri kavli dua. elinden gelen her şeyi yaparsın, görevini eksiksiz yerine getirirsin buna fiili dua deniyor. sonra da işin neticesini allaha havale edersin buna da kavli dua deniyor. başka bir tabirle de tevekkül. elbette hiçbir gayret göstermeden dua etmek son derece kolaycılık ve basiretsizliktir. allah emek sarfedene başarıyı verir. e o zaman önce çalışalım sonra dua edelim.

allah mühlet verir ihmal etmez!

ordu görevinde

federasyon istifa, yönetim istifa, hükümet istifa örneklerinin aksine ha bire davetkar cümleler kurma girişiminin meydanlardaki vasıfsız gürültüsüdür. oysa ordu görev başındadır hem de yüzyıllardır. ya da bizim ordu kelimesinden anladığımızla bandrolsüz vatan sevdalılarının(!) anladığı çok farklıdır. belki de ordu içinden onların sesine kulak verip yardımlarına koşacak birileri vardı da ergenekon filminde artist oldular. kimbilir...

genelkurmayin ergenekon konusundaki tavri

herhangi bir tavır almaması gereken durumdur. ordunun görevi bu ülkeyi korumak ve düşmalarımız için caydırıcı bir güç olmaktır. demokratik, laik, sosyal bir "hukuk" devletinde davalara mahkemeler bakar. her dava hakkında; bu nasıl bir tavır alacak, şu ne diyecek olursak bu tencerenin dibi tutar.

ergenekon davasinin iyice suyu cikti

saltanatı sallanmaya başlayan sallapati atatürkçülerin ve bandrolsüz ulusalcıların, yıllardır anasını ağlattıkları bu milletin yapılanlardan hesap sorması ihtimali belirince sahneye koydukları kıvırma sanatının sözlükteki yansımasıdır. suyu da çıksın huyu da... merak ve heyecanla takip ediyoruz...

ben zaten biliyordum diyen bilge kisi

herhangi bir meselede görüş beyan etse de etmese de netice ortaya çıkınca duruma göre şekil alıp o sihirli cümleyi kuran şahıstır. çok sevilmemek, ortamlardan dışlanmak gibi karakteristik özellikleri bulunan bu şahıs çeşitleri işler sarpa sarınca ortalıktan kaybolmalarıyla ünlüdürler.

kemal guruz

ergenekon orkestrasına dahil edilmesine asla şaşırmadığım şahs-ı na lüzum. verilmesi muhtemel her cezanın içimin yağlarının erimesine çok ciddi katkı sağlayacağı kesin olan insancık. sayısını tahmin bile edemeyeceğim öğrenciye, ailelerine, geleceklerine ve dolayısıyla bu ülkenin istikbaline katran döken adamcık.