bugün

Artık burnumuzdan gelen durumdur. Zaten bu ülkenin gençleri yıllarca, siz erkenden emekli olup evinizde yatasınız diye daha faza çalışacaklar. Zaten saçma bir seçim politikası ile hatalı bir karar sonrası kazanılmış bir karardı ve iptal edilmesi gerekiyordu. Zaten yıllardır adına haklı mücadele dediğiniz şey, aslında sizin dışınızdakilerin haklarına alenen tecavüzdü, zaten normal şarlarda sizin böyle bir ayrıcalığınızın olmaması gerekiyordu. zaten siz 5-10 yıl daha az çalışın diye ülkenin ekonomisinin çarkları yerinden oynayacak. Bunlara rağmen, hatalı da olsa sizlere verilmiş bir haktı ve size hakkınız teslim edilmesi gerekiyordu. tüm ülke bu nedenle yanınızda durdu. Yıllarca direndiniz, mücadele ettiniz, ısrar ettiniz, size verilmiş hakların geri alınmamasını sağlamaya çalıştınız, helal olsun sonunda emekliliğe hak kazandınız. Mücadeleyi siz kazandınız. Ama yeter ya. Artık bir kaybolun ülkenin gündeminden. Sosyal Medya'da her yerde sizi görmek zorundamıyız biz? Depremde bir sürü can kaybettik. içimiz kabuk bağladı. Twitter'ı bir açıyoruz "EYT Hemen Şimdi" "Eyt daha neyi bekliyorsunuz" "Eyt cart" "Eyt curt" sürekli bir gündem yaratma çabasındasınız. Ama allah aşkına yeter artık ya. Biz sizinle hiç ilgilimiz olmadığı halde, hayatımızın bir köşesinde sizi barındırmak zorunda mıyız? Hakkınızı da aldınız. Helali hoş olsun, ama artık bi düşü yakamızdan, bi bitin artık ya.
beyefendiler, hanımefendiler 30'lu yaşlarda emeklilik keyfi yaşayacak diye biz mezara kadar çalışmak zorunda kalacağız.
hak aranmasına ne kadar tahammülsüz olduğunuz ile doğru orantılı olan işgaldir. sen bir eyt yi 3 aydır meclisten geçirmiyorsan illa ki birileri ses çıkartacak. depremi saymıyorum hadi o doğal afet yapacak bir şey yok. peki ya öncesinde neden ayak süründü yıllarca..

--spoiler--

Zaten bu ülkenin gençleri yıllarca, siz erkenden emekli olup evinizde yatasınız diye daha faza çalışacaklar. Zaten saçma bir seçim politikası ile hatalı bir karar sonrası kazanılmış bir karardı ve iptal edilmesi gerekiyordu

--spoiler--

bu ülkenin gençleri daha ete kemiğe bürünememiş "sıvı halde" babaları ile beraber yolculuk ederlerken bu insanlar çalışıyordu. ulan verilecek maaş adam başı 5500 lira sanki adam başı 1500 er dolar maaş alacaklar her ay. koparılan yaygaraya, edilen isyanlara bak. 21 senedir ülkeyi sömürenlere kalkıp 2 çift laf etmezler ama 25 senedir çalışan insanlara çemkirirler. bu tüm eyt lilerin ölene kadar alacakları maaşı toplasan 21 senedir yolsuzluklarla yok edilen paraların 1000 de 1 i etmez. onlara gelince ses yok ama işçiye, emekçiye gelince "koson sosonozo rohotsoz oloyoroz" diye bağırın.

bunu ( eyt ve eyt liler ) eleştirenlerin çoğu hala babasından harçlık alan ergenler. "benim vergilerim ile maaş ödenecek" diyordu bir tanesi. onun vergisi ile.. okula giden velet söylüyor bunu daha bir işyerine girip 1 saat mesai yapmışlığı yok. ne vergisi veriyorsa amk..
hangi tarafı dinlesem hak verdiğim yerler var. Çok acaip bir konu gerçekten.
Sma resesif genini taşıyan ebevenylerinde işgal etmesi örnek verilebilir. Twitterda alakasız alakasız taglerde yardım kampanyaları görmek canımı sıkmaya başladı.
tüm akp yönetimi, akp medyası mayıs ayından beri her gün, her gün milyonlarca insana "hadi yine iyisiniz köftehorlar, yılbaşına kadar emeklilik işiniz tamam!", "önümüzdeki ay maaşlar hesapta!" (her ay da bir sonraki aya öteleniyor), "eyt'lilere 10 müjde birden!" hikayesi anlatıyor. şu an yasanın ertelemesinin ertelemesinin ertelemesinin ertelemesi aşamasındayız. 40 yaşlarında, 50 yaşlarında insanların onuruyla, izzeti nefsiyle oynamaktan zevk alıyorlar. yaptıkları köpeği ağaca zincirleyip bir hafta aç bırakıp tam zincirin bittiği yere dikilip koyun butu sallayıp delirtme işkencesine döndü, ben de eyt'liyim. işin başında eyt'lilerin o bulundukları yaşlarda emekli olma beklentisine girmeye hakları yoktuysa dahi bu kadar işkenceden sonra zaten hakettiler.
yapmasalardı mevzunun şu aşamaya da gelemeyeceği durum. siz galiba bu tür kanunlar hep iktidarların aklına gelip lütfediyorlar da çıkıyor veya haklar tepeden öylece iniveriyor sanıyorsunuz. kaldı ki, anketler canlarını çok üzmese bu aşamaya bile getirmezlerdi, hatta hala geciktirebildikleri kadar geciktirmeye bakıyorlar. o yüzden hiiiç bundan şikayet etmeyin. bu konuya gelene kadar sosyal medyayı meşgul eden o kadar lafı güzaf var ki... bırakın da insanlar haklarını aramaya devam edebilsin.
Eytnin yıllık maliyeti 13 milyar dolar.
Depremde yıkılan tüm evleri inşa etmeye bir yıllık maliyeti yeterli.

Anladınız mı eytnin nasıl boktan bir şey olduğunu. Dayılar kavede goygoy yapıp bedavadan maaş alsınlar diye yeni nesillerin ebesi sikilsin di mi.

Eytyi savunmak Hak aramak değil bok yemektir.
--spoiler--

Eytnin yıllık maliyeti 13 milyar dolar

--spoiler--

hacı lira olmasın o ? 13 milyar dolar için adam başı 5500 lira değil 5500 dolar falan alması lazım eyt lilerin...

aylık maliyetleri 13 milyar lira ise hiçbir şey demektir. sen misal bir büyük şehir belediyesinin bir ayda topladığı parayı biliyor musun ? harcadığı parayı biliyor musun ? türkiye cumhuriyeti değil bak sadece bir büyük şehir belediye. aylık 13 milyar lira çerez parası bile değil ortada yolsuzluk olmasın bu para devede kulak. sen 25 sene ve üzeri çalışmış her ay prim ödemiş 2.5 milyon insandan 25 senede kaç para toplandı onu da bir hesapla ama lira ile doları karıştırma gene.
2,5 milyon kişi yararlanacak diyorlar.
Calculator aç hesapla.
Ortalama 10binden aylık 25 milyar tl.
seçim olmasa iptal edebilirlerdi ama bu saatten sonra edemezler.
Troller doluşmuş yine. Tuzları kuru herhalde bu insanların.
Bir deprem ile ellerinden alınan hak bugün bir depremle daha da uzatılıyor. Sonra eytliler suçlanıyor. Büyük ihtimal de yine deprem bahane edilecek. O kadar "bağış" topladılar. Uyanın.
--spoiler--

2,5 milyon kişi yararlanacak diyorlar.
Calculator aç hesapla.

--spoiler--

hesaplayalım kardeşim. 2.5 milyon kişi x 5500 lira = 13,75 milyar lira. 13,75 milyar x 12 ay = 165 milyar lira. gene senin 13 milyar dolara yaklaşamadı pek..

peki bu kadar matematik seviyorsun madem 2.5 milyon kişiden 25 sene boyunca kesilen ssk primlerini de sen bir hesapla bakalım ne kadar çıkacak.
şuna ses etmeyenler şimdi "ama bütçemiz mahvolur", "ama depremden evsiz kalmış vatandaşlarımız nolcek" goygoyu yapıyorlar.
görsel

o suriyelilerin bu ülkeye bir katkısı olmadı, üstüne katmerli zararlı oldu, oluyor, olacak. şu da 28 yıldır benim çalışma günüm ve benim emekliliğim için devletin benim maaşımdan kestiği prim. sgk kendi hesaplayıp çıkarıyor.
görsel
5500 değil ortalama 10bin.
20bin tl maaş alacaklar tanıyorum. 13 milyarı hesaplayanlar uzmanlar, ben değilim.

15 sene prim ödemiş olmak yeterli ayrıca. 15 sene çalışıp 35 sene emekli maaşı almayı hak görenlere diyecek bir şeyim yok.
10 bin lira maaş alacak kimse yok kardeşim. eyt den yararlanacak 4 tane tanıdığım var hepsi maaşlarını hesaplatıyor kimisine 4400 lira kimisine 5000 lira çıkıyor. düzenleme ile asgari ücret ödenen ( eyt lilerin yüzde 95 i asgari ücretten yatırılmış hep ) birisi 5500 lira maaş alacak.

ben 98 den beri çalışıyorum. eyt kapsamına teknik bir şey yüzünden giremiyorum. buna rağmen eyt den yararlanacaklara hakkım helali hoş olsun. siz kaç senedir çalışıyorsunuz kaç senedir sgk ödeniyor adınıza ve sgk ödendiği için maaşınız olması gerekenden daha az ? ben ve benim gibiler ses etmez iken hiçbir işte çalışmamış veya 3-4 senedir iş hayatında olanların sürekli isyan etmesi saçma değil mi..

bu kadar yaygarayı yolsuzluklarda kaybolan yüz milyarlarca dolarda, suriyelilere harcanan 100 milyar dolarda, deprem sigortası diye toplanıp kaybolan bilmem kaç milyar dolarda da koparsaydınız keşke. siyasetçilere gelince diliniz kitleniyor ama işçiye memura vatandaşa gelince hepiniz adaletin yılmaz savunucusu oluyorsunuz..
birilerinin eyt'liler sanki hiç çalışmadan etmeden kahvede yatmayı talep ediyorlarmış gibi lanse ettiği durum. aklınız anca hükümetin verdiği gazla hesap yapmaya çalışıyor değil mi? ama eyt'lilerin örneğin 10000 prim günü devirenlerinden kesilen sgk primlerinin kahveci mehmet emmi'ye değil, kendileri hastaneye gittiği zamanki muayene , tahlil, görüntüleme masraflarına, yazılan reçetedeki ilaç alım masraflarının % 80'ine kanalize olduğunu hesap etmeyecekler tabii ki... ya da 18 yaşında sigortalı olup 30 yıl taş taşıyan işçinin, kot taşlama işinde , kimya sektöründe vs yıllarca çalışanın vs ne kadar yıprandığını tahayyül etmeye de tenezzül etmeyecekler . varsa yoksa birilerinin doldurmasıyla, gazlamasıyla "kahvede yan yatacak dayı" propagandası. oldu, ölene kadar çalışsınlar madem siz mutlu olun diye. ama zinhar deprem sigortası paralarıyla neden "yol yabıldığını" , o paraların niye yerine yönlendirilmediğini falan düşünmeyin. hamuduyla götürenleri hiiiç devlete yük oluyor diye düşünmeyin. emekçiye yüklenmek en kolayı ne de olsa...

eyt çıkmalı, akabinde de (hatta hemen) eyt kapsamına girmeyenlerin uçuk yaşlarda emekli olabilmesi mevcut durumuna karşı etkin bir mücadele başlamalı. "sosyal medyayı biraz da bunlar işgal etmeli."
Mel kardeşim silik hesabım spooky prodigy.
Git bak siyasilere bol bol küfür görebilirsin.

Kim olduğumu bilmeden kaç senedir çalıştığımı bilmeden Beni suçlaman çok garip ve eytnin haksızlık olduğu gerçeğini örtmez.
şahsına bir şey yazmıyorum kardeşim genel olarak eleştirenlere yazıyorum.

ülkede isyan edilecek birçok şey varken işçinin emekçinin zaten hak ettiği bir şeyi almasını eleştirmek bana mantıksız geliyor. dediğim gibi normalde benimde eyt ye girebiliyor olmam lazımken giremiyorum ama ben giremiyorum diye bu 2.5 milyon insanda hakkını alamasın demem.

sürekli diyorlar ki "yurt dışında emeklilik yaşı 65 ve üstü bizde neden 65 değil" tamamda kardeşim yurt dışında yaşayan adam her şey normal seyrinde giderse 80 yaş ve üzerine kadar yaşıyor. sen bu ülkede bu şartlarda o yaşları görebileceğine gerçekten inanıyor musun ? hollandalı adam zaten 65 yaşına gelene kadar birkaç kez dünyayı gezmiş, birikimini fazlası ile yapmış, ev bark sahibi ve iyi beslenmiş oluyor. sen 55 yaşına gelince kafanda saç ağzında diş kalmıyor kalp hastalıkların tansiyonun vs oluyor. o adamlarla bizim şartlarımız bir değil. sen burada zerre işgüvenliği olmadan kötü ortamlarda çalışıyorsun her günün her saatin sinir stres o adamların çoğu oralarda kurumsal yapılarda çalışıyor. yani ak ile karayı ayırt etmek çok basit aslında..
Şubat ortası gibi yasa meclise geliyordu. Ne oldu o muhabbet ? Deprem nedeniyle ertelendi her halde.
Pazartesi ile beraber EYT konusu iyice gündeme gelecektir.
işgallerini geçtim çoğu da fanatik reisçi bunların. olmayacak duaya amin diyorlar yazık lan kimin yaşa takılanıysa.
(bkz: Kuvayicilerin ülkeyi işgal etmesi).
40-41 yaşlarındaki bazı arkadaşlarım eyt bekliyordu. dedikleri de oldu. şimdi bu adamlar genç yaşta emekliliğin sefasını sürecek. tabi çoğu yine çalışmaya devam edecek. yani çift maaş alacak. bunlara ödenecek maaş ise senin, benim, onun emeğinden kesilerek verilecek. bu vebal hem buna sebep olan iktidarın hemde o maaşları cebe indirecek kişilerin boynundadır. eyt ilk başta bir hak arama mücadelesi idi. sonradan tamamen fırsatçılağa, erken emeklilik kapma yarışına döndü. akp üç beş oy fazla almak için bu vebale ortak oldu.
tamam lan vaz geçtik. 54 e kadar çalışırız artık, sizin s.kiniz sağ olsun genşşşler.