bugün

bir cismin hareketini koruma isteği olarak tanımlanan fizik konusu.
genelde anlatmak için mesela otobüsle giderken ani fren yaparsa öne doğru istemsiz hareket edersin örneği verilen konu...
insanlarda da görülen, olaylar karşısında tepkisiz kalma şeklinde kendisini gösteren,çeşitli antidepresanlarla zenginleştirilebilir kapitalist sistem hastalığı.
newton un yasalarından birincisidir: bir cisme bir dış kuvvet (bileşke kuvvet) etki etmedikçe, cisim durgun ise durgun kalacak, hareketli ise sabit hızla doğrusal hareketine devam edecektir.
prensip meselesidir, "kardesim gidiyorsam gideyim duruyorsam durayım" ona gore hareket edelimdir*
Elini eteğini işlerden çekmek...

eylemsizim bugün
böyle pis gibi, or.sbu gibi bişey. evlerden uzak. düşman başına. kim bulmuşsa allah belasını versin. bir bakıyosun var, bir bakıyosun yok. otobüste şöför frene bastığında var, üst üste dizilmiş kitaplardan en alttakini çekerken yok. olur iş değil. eylemsizlik akıllı olsun...
(bkz: atalet)
genelde pkk ateşkes kararını açıklarken kullanır bu tanımı.
(bkz: her şeyin farkında olup hiçbir şey yapamamak)
Fnet = 0 .
en büyük eksiğimiz nedir diye sorsalar ilk cevap ve de en doğru cevap bu sözcük olmalıdır.
bizim yere çakılı olan tek şeyimiz kıçımız değil. aklımız da çakılı yere. bir yerlerde bir dürtüşme eksikliği var. bi şey bi şeyi dürtmüyo bizim toplumda. domino taşı kaçamıyo bizim içimize. cak cak'ı pek iyi biliyoruz. ayşe atıyor ali tutuyor. belki en fazla bekir hani bana diyor. ama o kadar.
kıçı kaldıran yok. kalkan derken akla gelenler bile malum. düşünmek çok kolay değil eyvallah da konuşmak çok kolay. üç beş dişe bakar. ama harekete geçmek, eyleme geçmek o yemiyor işte.
sivil toplum zaten yok. ondan geçeli çok oldu bende. ama bi hareket ya. hayat elden gidiyor. ülke, din, namus vs. onları da geçtim. hayat gidiyor buralarda. ve biz oturuyoruz.
kestiğimiz ahkamları kimse taç etmeyecek başımıza, bunu bilmiyoruz.
amiyane tabirle bir bok yapmamama durumudur. mücadelesizlik ile karıştırılmaması gerekendir. mücadelesizliğin aksine; bir yaşam biçimi değil, kolay olanı seçmektir. pasifliktir.
birçok kazaya neden olan, insanların hayatlarında "küçük aksilik" olarak tanımladıkları -bazen de sonuçları büyük olan- şey. biraz önce yorganı üstüme çekerken yorgan elimden kaydı ve çekme kuvvetini uyguladığım elim hareketini koruyup boşta kalınca gözüme girdi. sol gözümü kullanamıyorum şu an. gözyaşları akın akın, açamıyorum, acı içerisinde yazıyorum bu entryi.
Bana Moderato Cantabile eserindeki Anne karakterini hatırlatmış kelime. * Anne eylemler için gerekli tutkuyu taşıyan fakat bunu gerek anne oluşu* gerekse toplumun ona baskıladığı güdüler dolayısıyla eyleme dökemeyen bu açıdan kendi benliğinde pasif biridir. eylemsizlik onun karakterini tanımlayan başlıca kelimelerdendir.
görsel
taoizm 'de wu wei olarak geçen benzersiz haldir.
Cisimlerin hareket durumlarını koruma eğilimleridir. Burada "hareket durumu" ile anlatmak istediğim şey, cismin diğer bir cisme göre sabit hızla hareket etmesi veya durağan hâlde durmasıdır.
neymiş cisimler eylemini koruma istermiş. yanında ne istermiş acaba ? buzlu bıcı bıcı mı. cisimlerin sanki irades var aq.
arabada giderken aniden durunca öne doğru gelme durumu tarzı bir açıklama yapmıştı ortaokulda gittiğim dershanedeki fizik hocam...
Eylemsizlik kuvveti kütle ile ivmenin çarpılmasıyla bulunur o anki ivmenin tersi yönde hesaplanır cismin konumunu koruma isteği olarak açıklanır.
Kendinizi gökte bir yerlere koyarak bunu düşünmelisiniz. Eylemsizliği. Tanrının eylemsizliğini.
görsel
Hiçbir şey yapmama, atalet hali.
cismin hareketini koruma isteği, atalet. sabit duran cisme herhangi bir kuvvet ugulanmadığı müddetçe yine sabit durur. sabit hızda giden bir cisme herhangi bir kuvvet uygulanmadığı müddetçe sabit hızlı hareketini devam ettirme tandansı gösterir.
güncel Önemli Başlıklar