bugün

Yapımı kolay mı diye merak ettiğim durum.
denendi ve muvaffak olunamadı cevabına sahip sorudur. dışarıdaki gibi olmuyor bir türlü tütünü sermesi falan tutturamıyorsunuz o ayarı el aşinalığınız yoksa.
Nargile kömürünü ocakta kısık ateşte kor hale getirin.

O sırada tütünün fazla nemini peçete ile alın, nargile başlığına doldurun.

Folyoyu üstüne kaplayın kürdan ile milyon delik açın.

Yerine yerleştirin.

Su haznesine suyu doldurun.

Kor halindeki kömürleri başlığın ortasına denk gelmeyecek şekilde üstüne yerleştirin. 3 tane yeterli olacaktır.

Afiyet olsun.
Yapımı kolay ama sıkıcı.uğraşmaya değmez.
Gerekli malzemeler varsa kolaydır.

Öyle fazla bi pisliği olmuyor hatta hiç olmuyor diyebilirim. Gidip de halının üstünde yapmıcaksın. Dışarıda milletin her gün saatlerce içtiği pis nargileyi içip üstüne bir de para vereceğime evde max. 15 dk uğraşır mis gibi tertemiz içerim.
99 senesinde hediye gelen bir nargile olmuştu. Sistem degismediyse hazır kömürü ucundan cakmakla yakarak ilk hareketi verip kör halini almasını izliyordum.

Elmalı Tütünü vardı o da birbirine yapismis olduğu için dokulmezdi.

Tombeki durumlarını bilmiyorum ben zaten sigarayı da bıraktıktan sonra yerini bile hatırlamıyorum.
Sürekli yaptigimdir. Gelin size de yapayım.
aklıma neyi getirdi bak

görsel
sanıldığı kadar zor olmayan aktivite.

öncelikle nargileniz ve tütününüzün kaliteli olması lazım. merdiven altı sikik sokuk tütünler ve internetten ucuza alınan nargile setleri ile randıman alamazsınız.

ben sıkıştırılmış hindistancevizi kabuğundan imal edilmiş mangal kömürü ve elektrikli köz cihazı aldım. fişe takıp üzerine kömürü koyuyosun 5 dakikada közler hazır.

nargileyi de şöyle hazırlıyorum, mesela kendi tütün haznesini asla kullanmıyorum. yeşil elmalı nargile seviyorum. lüle kısmına da yeşil bir elmayı ortadan kesip içini oyup lüle şekli verip, seramik lüleyi çıkarıp yerine elmayı yerleştiriyorum. elmanın oyuk kısmına yeterli miktarda nargile tütününü doldurup üzerini folfolayıp, yeterli miktarda delik açıyorum. ben bunları yaparken de zaten közler hazır oluyor.

şimdi dikkat etmeniz gereken hususlar, közlerin tütünü yakmaması. tütün yanarsa duman öksürtür. bu nedenle közleri tam ortaya değil önce hafif yan kısımlara yerleştirip ağır ağır tavına getirmek gerekiyor. közü koyar koymaz hayvan gibi duman çıkarmak için kasmayın. nargile tavına gelince de zaten keyfini almaya başlayacaksınız. Bir de bir nargile yapayım 3 saat içeyim amacı gütmeyin. 1 saat yeterli ve ideal bir süredir. Fazlasına gerek yok, 1 saat takılıp söndürün.

işbu bilgiler benim şahsi tecrübelerimdir, kişiden kişiye değişebilir, hiçbiri kural niteliğinde değildir, tavsiye niteliğindedir. nargile sağlığa oldukça zararlıdır. içmemek en iyisidir.