bugün

geçmiş de bahçeli evlerin hemen hepsinde biraz da fareye karşı bir çeşit korunma amaçlı beslenmiştir evcil bir hayvandır kedi.
hatta eski evlerde kedinin altından geçebilmesi için ona özel kapı dizayan edilmiş, adına tekir denmiş, sarman denmiş evin şımarık bir üyesi kabul edilmiştir.
bugün apartmanlarda beslenmesi hem özgürlüğünü çok seven kedi, hem de besleyen için zor olsa da, evde beslenmeye devam edilen bir hayvandır.
bir kedisi olmayan onun varlığını ne kadar başka bir şey olduğunu sadece tahmin edebilir.
bazı zorluklarına katlanılırsa güzel bir olaydır bir süre sonra kedide sizin ailenizin bir üyesi olur.
her taraf tüy dolu olur. iğrençtir.
evde iğrenç bir kokuya sebep olacaktır. Kılı tüyü de cabası.
. şu anda kucağımda sereserpe uyuyan afacanın sayesinde;
kısaca (bkz: hayata renk katmak)tır.
dünyanın en güzel duygusudur. evde kedi beslemiyorum. bir kediyle aynı evi paylaşıyorum. karşılıklı birbirimize bakıyoruz. o istemediği sürece o küçük şirin şeyin sahibi olamam. aile bireylerinden birinin alerjisi yüzünden ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. o bu evden giderse bende gideceğim. bir varlığı ne kadar seversen olumsuzlukları o kadar az görürsün. kokusundan kılı tüyüne kadar herşeyiyle seviyorum. o sıradan bir kedi değil. yaşamadan anlaşılamayacak kadar derin bir duygu bu. seni çok seviyorum küçük beyaz kedim.
bir görselle ifade etmek gerekirse, an itibariyle şöyle bir şeydir efendim;
görsel

durdurabilene aşkolsun...
dünyanın en harika hareketidir evde kedi beslemek.
evet kılı var ama elektrikli süpürge denen bir şey de vardır. ev hergün elektrikli süpürgeyle süpürüldüğünde tüy filan olmayacaktır, ayrıca kokuyor diyen entryler de hayretle okunmuştur, zira evimde iki kedi olmasına rağmen evim misler gibi çiçek parfümleri kokmaktadır.
birazda huysuz bir kediyse bu, keyfinize diyecek yoktur.
evde kedi beslenmez ki, doğrusu evde bir kediyle yaşamak olmalı. ayrıca bir kedinin de asla sahibi olamazsınız isterse o sizi sahiplenir, isterse tabi.
evde bir hayvan beslemek yerine bir küçük çocuğu evlat edinirseniz ve iyi yetiştirirseniz, büyüdüğünde hayır duasını almış ve birçok sevap işlemiş olabilirsiniz.
yalnız yaşayan insanlara önerilendir.
mayıs ayından beri ailecek yaptığımız şeydir. ama biz beslemiyoruz. onunla yaşıyoruz. iyiki de gelmiş evimize. canım mısırım neşe getirdi hepimize. hepimizin ihtiyacı varmış mısır gibi bir kediye.
evde kedi beslenmez, evde kediyle beraber yaşanır.
kedi, evde beslenen diğer hayvanlardan farklıdır.
-sırnaşık bir hayvan değildir, kendi istemediği sürece kimseye kendini sevdirmez.
-stres topu gibidir, bütün günün yorgunluğunu stresinizi bir anda alır.
-zekidir. yemeğini sizden gördüğü gibi yiyebilir. inanmazsan linki tıkla ve mırmırı izle. http://www.dailymotion.co...e-izlemeyen-kalma_animals
-eğer bir kedi alacacaksanız yok ev tüy olur, kokar falan derlerse inanmayın. elektrik süpürgesi tüyleri almak için yeterlidir. koku olayı ise safsatadır.
-ve en önemlisi kedi sadece kedi değildir. görsel görsel
(bkz: genç köpekseverler rahatsız)
kedi özgür bir hayvandır. dışarı çıkamak gezmek istiyecektir bu yüzden; bahçeli evler kedi için uygundur. çiftleşme ayında dışarı çıkamazsa koltukları mafeder tırmık izi yapabilir.
sorumluluktur.

bir tabak dolusu yemek verip akşama kadar yesin diyemezsiniz. yemez bunlar öyle. asil hayvanlardır. hep taze ister yemeğini suyunu.

eğer suyunu doldurmazsanız günü gününe, lavabodan içer. cidden yapıyorlar bunu. benim kedi içiyor. insan gibi lan. kaç yıldır besliyorum hala şaşıyorum hareketlerine.

rahatına düşkündür bunlar. öyle bir yer vereyim hep orda otursun diye bir şey yok. o evin kralıdır. öyle muamele ister. vallahi gelir yatağının ortasına oturur. hiç acımaz. koltuğun en güzel yerine yayılır. elleyemezsin de. kızar çünkü. zorla kaldırırsan trip atar. kediden bahsediyorum, evet. trip atıyor ya. vallahi beni şaşırtıyor bu kedi.

sevilmek istediği zaman okşamalısınız. bir sabah uyurken gelir kafanın dibine oturur. uyanmanı bekler. bi kaç miyav der uyan diye. uyanmazsan patileriyle döver sizi. bana mısın demiyor çat çat vuruyor lan. sinirleniyor ilgi göstermedim diye. bu durumda hemen uyanırım aman efendim hoşgeldin der döve döve severim keratayı. çok tatlı oluyorlar ya. normalde tırmalar ama okşanmak istediği için vura vura sevebiliyorum. hırıldıyor, hoşuna gidiyor sıpanın.

çok güzel uyurlar. allah öyle güzel yaratmış ki. kediler başka güzel yahu.
evimde beslediğim kedi bir süre sonra dışarıyı istedi. camdan bakardı hep korktum dışarda yaşayamaz. araba çarpar diye. gönlüm razı olmadı doğasından uzak kalmasına ve 1 aydır kayıp. üzülüyorum ama kedi ölüceğini anladığı zaman sahibinden uzaklaşır dediler. öldüğünü görmek istemezdim.
kaynana beslemekten iyidir ve hayırlıdır.
özenle ütüleyip, giymek üzere yatağın üzerine koyduğunuz giysilerinizin üzerine kalkmamak üzere yatması riskini göze almak demektir.
Evde üç harflilerin olduğuna kesin inanmaktır. Ortada olmayan şeylere bakar, pati atar, garip yerlere saldırır, tıslar hatta mırıl mırıl size anlatmaya çalışır,

evelallah sürekli izleseniz kafayı yersiniz ya da benim kedi exorcist filminde oynayanların neslinden bilemedim.
sabahın köründe uyan diye patileriyle seni dövmesine katlanmaktır. öyle tatlı ki. allahım iyi var bunlar.
arkadaşımın yazlığına gittiğimde beni şaşırtmış olaydır.

bir evde 30 kedi besleyen bir insanı ilk defa gördüm ve o muhteşem kaka kokusunu hissettim.

hayvan beslemek her ne kadar güzel bir olay olsa da insanı sorumluluk sahibi yapar, abartmamak gerekir.

sonradan öğrendiğim kadarıyla o adam kedilerin kaka kokusu yüzünden komşularıyla tartışmış ve kokunun dışarı çıkmaması için bu sıcak yaz günlerinde kapıyı pencereyi kapatmıştır.

kedidir, tüylüdür, bu sıcakta yapılan en büyük eziyetlerden biridir. unutmayın onlarda can taşıyor.
yapılamayan eylemdir. insanlar evinde kedi beslemez, o kedinin evinde insan beslemesidir. istemeseniz de birkaç ay içinde bu raddeye gelirsiniz.
gece uyurken babasının asfaltıymışçasına üzerinizde yürümesi demektir. kurban olurum ben oğluma. canım bebeğim. patilerini yediğim. *
bu başlık altındaki entryleri ağzının suyu aka aka okumak demektir. *
Bos işler boş belesler dir efendim. Ne işi var kılın tuyun evde salın çayıra mevlam kayira.
gece patır patır koşuşturma sesleriyle uyanmaktır.
yorganı üzerinize çektiğiniz an tırnakları açılmış iki patinin ayaklarınıza doğru saldırıya geçmesidir.
her an balkondan, pencereden kaçabilme riski olduğu için hava ne kadar sıcak olursa olsun, pencereleri, kapıları kapalı tutmaktır.
boş eve girdiğinizde bile sizi kapıda karşılayan biri olmasıdır.
ağzınızda bir tüy yumağı ile uyumaktır.
tüm kıyafetlerinizin üzerinde parça parça kedi tüyleri olmasıdır.
uzun süre kumunu temizlemediğinizde size trip atmasıdır.
dünyanın en huzur verici eylemidir.
görsel

tehlikelidir.
zira saçlarımın uzun olması ve sallanması esnasında kafamı siper alıp, saçlarıma daldığı doğrudur, bakmayın bu masumca uyuyor ayaklarına.
kışın ayaklarınızı karnın altına sokup ısıtırsınız. kitap okursunuz öyle...
görsel

pusulara karşı hazırlıklı olmanızı gerektirir. *
çok güzel birşeydir ama:
dişi kediniz varsa ve kısırlaştırmadınızsa, birkaç yılda kayda değer bir kedi çiftliğiniz olabilir.
kısırlaştırdınızsa hayvana biraz yazık oluyor, çünkü dişinin annelik duygusunu tatması gerekir.
kediniz erkekse mart ayında karı kız peşinde koşarken kaybolup sizi çok üzebilir.
nankörlükte üstüne olmayan bir hayvanla sürekli birlikte yaşamaktır.
dün bağ evimin bahçesinde bulduğum bir yavru kedi ile artık bende bu kervana dahil oldum. hayvancağızı bahçeye bırakmışlar galiba. şimdi evin neşe kaynağı oldu.
sabah gözünü açar açmaz ona mama vermek ve kumunu temizlemek demektir, ilgi istiyor yavrucaklar.
ağustosun ortasında üşüyebilir, bunu nasıl başarır anlamazsınız.

http://galeri.uludagsozlu...vde-kedi-beslemek-311315/
Anlatılamayacak kadar güzel bir duygudur. özellikle moraliniz bozukken sanki sizi anlıyormuş gibi, canınızın yandıgını biliyormuş gibi sürekli sizin etrafınızda dolaşıp neşelendirmeye çalışır. mırıl mırıl çıkarttıgı ses dünyadaki en güzel sakinleştiricidir.
lokumdur tüy döksede mart ayıda dahil tüm aylarda koluna bacağana sarkar ama çok tatlıdır moralin bozuk olduğunda mırıldanarak gelir sırnaşır öpersin üstün kıl kılçık olsa dahi seversin onu kedi sevgisi ayrıdır kısacası .
görsel
betül...
insanı depresyona sokup ileride potasiyel intihar adayı yapan olay.
gayet güzel ve tavsiye edilen eylemdir. sinir stres alır.
ona küçük tatlı sürprizler yaptığınızda, mesela durup dururken bir çay tabağına süt koyup önüne getirdiğinizde ya da başını nazikçe okşamaya çalışıp ona şefkatinizin en güzel örneklerini sergileme çabası içine girmişken bile boku kadar değer vermeyen bir asilzadeyi beslemektir. bokunu bile yarım saat saat kapatmaya çalışıyorsun, bırak da seveyim hayvan; ne ısırıyon?
görsel
sabah yatakta sağa doğru elinizi atmanızla "maauuuvvv" diye sesle uyanmanıza sebep olacak olaydır.
Bütün günün stresini kucağınıza yatarak alan sadık bir dosttur.

--spoiler--
Nankör değildir.
--spoiler--
Gece mırr mırr sesleriyle uykundan uyanmak kötü ama Sabah uyandığınızda ise o tatlı kedinin güzel görüntüsü sayesinde mutlu olmak güzel birşey.
nerede bakıldığı önemlidir.

sokak da çok güzel kedilere bakarım ama gözümle.
Güzeldir ama zordur. Özellikle kediniz kuduruksa daha da zorlaşır. Etrafta atlar zıplar arada eşyaları kırar, tüylerini döker, koltuk kenarlarını tırmalar, kollarınızı çizik içinde bırakır, aşılara kuma vs para harcatır. Ancak bunların hepsine değer onu uyurken izlemek, o küçük canlının etrafta dolanması, patilerini yalarken gırlaması.
sürekli kontrol etmek gerekiyor,zor ama inanılmaz zevkli, depresyondan kedilerim sayesinde kurtuldum gibi bişey.

aşılarını aksatmamak gerek, yada iyi bakmak gerek ki aşıya gerek kalmasın.

sanılanın aksine çok hassas hayvanlar, duygusal ve halden anlıyorlar.

asla nankör değiller, kızgın olduğum zamanlarda gelip kucağıma oturması terapi gibi.
mart ayında kapıları pencereleri kilitlemek.