bugün

o seni besler sen onu değil. buna alışacaksın...
Beslenmek konusunda çok seçici davranan bir kedim olduğu doğru (bkz: british shorthair).
doğrusu evde insan beslemek olarak değiştirilmesi gereken durum.
Evet ne yazıkki öyledir kul köle olursunuz küçücük götü boklu hayvana. Canı isterse oyun oynar isterse kendini sevdirir isterse ortalığı dağıtır isterse duvarları kazır hatta ileri gidip buzdolabı kapağını açıp ortalığı birbirine kattığı bile görülmüştür. Çocuk kilidi kullanmak zorunda kalabilirsiniz.
Neyse efendim işin esprisini bırakalım. eğer cins kedi alıyorum ya ben diyorsanız güzelliğine göre değil bakım kriterlerine göre seçin kedinizi ama benim gibi sokak kedilerine bakıyorsanız ya sarman ankara tekir kırmasıdır ya da başka saf ırk karmasıdır.
Yemek düzenini iyi tutturmanız gerekiyor yoksa obez bir kediciğiniz olabilir düzenli şekilde tırnak kesimi ve tüylerini taramanız lazım. Eğer tüy döküntü sıkıntınız varsa en basit çözümü veterinere götürüp tüylerini kazıtmaktır. Size her konuda yardımcı olacak.
En fazla 15 günde bir banyo yaptırmanız ve 3günde bir ayaklarını silmeniz lazım evde ne kadar tozlu pis yer varsa oraya giriyorlar ve çok seviyorlar.
Kedi kumu olayından ve kokudan bıktıysanız ve evinizde ikinci bir yer tuvaleti varsa oraya kaka yapmasını öğretebilirsiniz tabi bu tuvalet sadece kedi tarafından kullanılmalı. Zamanla deliği bile tutturuyorlar. Ne koku ne de pislik kalıyor tabi ayaklar yıkanmalı bu aktiviteden sonra illaki
15 seneyi aşkın bir süredir yaptığım eylem.
Zorlukları oldukça fazla ancak gerçekten o samimiyete değer.
Bağımlılık yaratabilir, 1 kedi derken 20 kedi gelir hayatinıza.
Düşünen arkadaşlara her konuda yardimci olabilirim.
efendim hadi o kakayı kedi kumu ile falan hallettiniz ya çişi,
kedi pıst pıst parfüm gibi fışkırtır, işer her yere, her yere, saniyede işer, kimse bakmıyorken özellikle koltuklara, duvarlara işer...

ay bis çok temisliyoz, kıçını çamaşır suyuynan siliyoz kumunu sık sık değiştiriyoz.
pis pis kokuyonuz işte, çiş çiş yaşıyorsunuz,

zavallı kedi ise öyle temiz hayvandır ki, işediği yerde yaşamak zorunda kaldığı için zulüm çekiyor. pis benciller, iki koluna sürtünsün diye eve tıktın o evcil olmayan hayvanı sırf seni eğlendirsin diye. hepiniz lanet olasıca vahşi ve zalim köle tacirlerisiniz.
en delirtendir. gel diyorum yatağın altına kaçıyor. bu katakulli hareketleri nereden öğrendiyse.

bir de akvaryumun içine atlamasa daha şeker olacak. her yeri ıslatıyor.
Kedi her yere işer diyen cahil zihniyetin yapmaması gereken eylemdir.

Kedinin etrafa bıraktığı sıvı kızgınlık döneminde olur, iz bırakmak için. Bu da kısırlaştırılmış kedilerde asla görülmez.

Sen tuvalet dışında bir yere işersin de, kedi asla yapmaz.
güzel bir şey olduğunu düşünüyorum.
elleri koltuğun yanlarından sarkıtmayı unutmak demektir. illa diyorsanız ki ben hem kedi besler hem de bu haltı yerim, o zaman yara bandı istifleyin evinizde.
bazılarının "ıyy evde kedi mi beslenirmiş? her tarafa işeyip sıçar o. bir de hep tüy döker." şeklinde eleştirilerine katlanabilmektir.
Evde embesil bir ev arkadaşı beslemekten hallice olan durumdur. Mamasını yer susar, gider pervaza çöreklenir mırıl mırıl. Elektrik su faturası yatacak "acaba gider mi?" beklentin de olmaz. Katil olmazsın. Faydalı hayvanlar şu kediler.
dünyanın en güzel duygusudur.
Kedimi annesi ölü şekilde buldum ve evime aldım. Yaklaşık 4 yıldır kardeşim gibi bakıyorum. Yaramaz bir kardeş ne yaparsa o da aynısını yapıyor. Kardeşiniz deri koltuğu yırttı diye dövecek haliniz yok. inanılmaz güzel bir duygudur ve kaybettiğinizde anlarsınız genelde bu duyguyu. Kedi deyip geÇmek olmaz , sonuÇta o da bir can.
yarı uyanık uyumaktır. gece sürekli dolaşan kedi gürültü yapar, gürültü büyük olunca üstüne bir şey mi düştü diye fırlar kalkarsınız ama o hep gayet cool dolanıyor olur.
apartman dairesinde yapmamak lazim. dogalarindan buladar koparmayin garipleri. binanin 12. katinda 4 yilini topraga deymeden geciren kedi biliyorum. zalimliktir, vicdansizliktir, gerci kedi halinden memnundu ama...
+ ay evde kedi mi besliyorsun
-cahit o, benle birlikte yaşıyor
+ayy bu işer her yere çiş olur
-siktir git lan a. kodumun salağı. bir daha gelme bu eve.
evde kedi beslemek cok guzeldir. eve nese katar. insani mutlu eder. dokunmayi sevmeyi ogretir. sorumluluk sahibi olmanizi gelistirir. mutlaka ve mutlaka tirmalamasi icin merdiven almaniz gerekir yoksa hali, kilim, koltuk ne varsa tirmalayarak zarar verebilir. tuyu dokulmeyen cinsler secenek olursa alerjiyi engeller. asilari tam yapilmalidir. soguk kis gunlerinde pencereden birlikte disari bakmak insana buyuk bir keyif verir.
temiz bir hayvan olması sebebi ile sıkıntı çıkarmayacak bir aktivitedir. apartman dairesinde bile rahatlıkla beslenebilir. kedi dediğimiz mahlukat öyle orta yere işeyip sıçıp bırakmaz. kumunu falan hazır ederseniz gider oraya yapar. hatta ve hatta tuvalet eğitimi verirseniz tuvalete gider yapar. çıkarken de patilerini siler. nerden mi biliyorum? benim taylandlı kedim bunu hakkıyla yerine getirirdi vakt-i zamanında.
Ismi samim olan şapşal bir kediyle içinde bulunduğum ve dünyanızı değiştiren durum.
Kedi sever herkes biliyordur sanırım Simon s Cat çizimlerini ancak halen bilmeyen varsa bir bakıversin. Çok sevimli anlatıyor kedi ile hayatı. Bir de tavsiye vereyim: sabah uykusunu sevenlere kedi beslemeleri tavsiye olunmaz. işte sebebi:

http://www. simonscat. com/Films/Cat-Man-Do/
siam kedisiyse makbuldür. var bizdede bi kerata.
chincilla kedinin miyavlaması bütün günün yorgunluğunu alıp götürüyor. adeta terapi. hiçbir kedi insan kadar pis değildir. hele bir de yavruları vakit allaaaaah o ev tam şenlik olur. pamuk gibi yumak yumak aslan parçaları dolu bir ev misafirlerin ilgi odağı olur. bütün kediler karanlıkta siyahtır ve bütün kediler karanlık çöktükten sonra leopardır.
doğal böcek kovucudurlar. hamam böceği neyin kalmaz evinizde.
görsel
evde beslemenin dinen mekruh olmadığı nadide hayvan.

evde kedi besleyecek insan öncelikle iki sefer düşünmeli. öncelikle kedi beslemeye karar verildiği an evde
koltuk perdeler veya kedinin döken tüylerinden mutfak tezgahına çıkmasına kadar olan her şeye göze almak zorundasınız.

ben bunları aşacağım illede evde kedi besleyeceğim düşüncesine girdiyseniz o zaman yavru bir kedi alıp işe temelden başlamak en mantıklı karar olacaktır. çünkü yavru alınan kedi eğitildiği zaman nerede duracağını nasıl hareket edeceğini iyi bilir sahibinin sözünü dinler. tuvalet terbiyesi de vermek çok kolay olur yavru kediye şöyle ki. yavru kedi ara ara tuvaletin deliğine götürülerek koklatmalar rutin aralıklarla yapılır. bir süre sonra yavru kedi oranın tuvalet olduğunu anlayacak kuma ihtiyaç kalmadan ihtiyaçlarını tuvalette giderecek üstelik çıktıktan sonra patilerini silecektir. o kadar temiz hayvandır.
ilgi gerektiren zorlu bir iştir. öyle alıp bu kendi kendine yaşar diye kenara koyamazsın. bunun kumunu temizlemek var,mamasını vermek var,suyu var,ilgisi var. bide yazın ortasında bile cam pencere kapı balkon açık tutamazsın. yoksa benim beterböcek gibi çamaşır iplerinin üzerinde yürümeye çalışır kendini aşağıda bulur. yaşıyor hala. bide halılar var. evde kenarda köşede yuvarlanmış halı koymayın. yoksa furby gibi o halının arasında çıkışır ve ölür gider. ilk kedimdi kendisi. bide haydar vardı. onun başına gelen en kötü olay beterböcekti.