bugün

istanbul üniversitesi ingiliz dili ve edebiyatı bölümünün profesörlerindendir. harika bir şekilde ders anlatır. ileride bölüm başkanı olacağına dair söylentiler vardır. yakasındaki gülü ve şirin saç stiliyle başkanlık ona yakışır.
bu değerli insan, Naciye Akseki Öncül ile Amerikan Edebiyatı Öykü Antolojisi adlı kitabı hazırlamıştır.
cok sey bilmesine ragmen sessiz, tonlama yapmadan konusmasiyla dersleri uyku
seanslarina donusur. ilk siralarda yer tutamadiysaniz hic bir sekilde not da alinamaz. imdada not almayi basaran arkadaslar yetisir ya da yetisemez.
ayrica prensiplerine siki sikiya baglidir. kendisinden is basvurusu icin referans isteyen bir ogrencisini "benim dersimden hic AA BA almamissin sana referans veremem. ben profesorum sana referans vermem hic ahlaki olmaz" diyerek geri gondermis kisidir.
yurt dışında eğitim almıştır. şu anda istanbul universitesi ingiliz dili ve edebiyatı'nda doçenttir.çok şey bilir.sınavlarda hakkınızı verir.derste sürekli very much so demesiyle ünlüdür.yakasına bi gül takardı hala takarmı bilmem
bir üstteki #14539264 nolu entryde kendisiyle ilgili söylenebilecek hemen hemen her şey söylenmiş zaten.

kendisi bölümün en belalı, geçilmesi en zor hocalarından biri(hatta çoğu kişiye göre birincisi) olarak görülür. ama ben pek katılmıyorum. ne istediğini çözdükten sonra yüksek notlar kolayca alınabilir. bütün bölümün nesillerdir paranoyakça tekrarladığı gibi "essay" istemez kendisi. tek paragraf dahi yazıp yüksek not alınabilir. önemli olan paragrafın organizasyonunu iyi yapmak. gramer, noktalama hatta yazım yanlışlarından bile bolca puan kırdığı doğrudur. kusursuz bir kağıt bekler.

esra hoca'dan yüksek not almanın kilit noktası onun fikirleriyle aynı doğrultuda olan ama onun derste bahsetmediği örnekler bulup açıklamaktır. bir öykü mü işlendi derste. alın o öyküyü, esra hoca'nın favori kelimesi olan "alienation"a örnek olabilecek olaylar, semboller çıkarın ve sınavda onu cevabın içine yedirmeye çalışın. tecrübeyle sabittir, herkes dökülürken siz yüksek notlarınızla cool bir şekilde batı dilleri koridorunda süzülürsünüz.

bir ipucu daha; zorunlu kısa öykü dersi için notos'tan çıkan britanya edebiyatından öyküler, seçmeli amerikan kısa öyküsü dersi için de dünya yayınları'ndan çıkan amerikan edebiyatı öykü antolojisi kitaplarını bir şekilde edinin ve esra hoca'nın yazdığı önsöz kısımlarını okuyun. hocanın yazdıklarından yararlanırsanız işiniz epey kolaylaşır.