bugün

ilk açıldığı günlerde eskişehir merkezini sesizliğe boğmuş alışveriş merkezidir, insanlar açılmadan bir gün önce media markt'de büyük indirim beklentisi ile geceyi önünde geçirmişlerdir.
jeneratörü olmayan bir alisveris merkezi. elektrikler kesildiginde magaza calisanlari kapida hirsiz alarmina geciyorlar. migros un isiklariyla aydinlanmaya calisiyorlar. yürüyen merdivenler, yürümüyor. prestij acisindan kötü bir durum.
açılışının üstünden neredeyse 1.5 ay geçmesine rağmen daha yeni yeni düzenini oturtabilmiş alışveriş merkezi.
Düne kadar bir boktan haberi olmayan insanların, içeride başka dünyalara ait olduğunu sanan ama masasında hala kuru fasülye pilavla oturan yaratıkların mekanı****
içerisinde cinebonus adlı bir sinema merkezi bulunduran alışveriş merkezi.
(bkz: esnaf sarayı)
sinemasında film başlamadan önce 30 dk reklam oynatılan avm'dir. ayıp denen şeyi paraya tahvil ettiklerinden dolayı tercih edilmemesi gereken avm'dir.
(bkz: ispark)
eskişehir' e mal olmuş herşey gibi sözkonusu alışveriş merkezide "es" tamlamasından nasibini almıştır.

(bkz: estram)
(bkz: eskart)
(bkz: eski)
(bkz: esulaş)
(bkz: esgaz)
(bkz: esmar)
(bkz: eses)
3 hafta önce, müşterilerin isteği üzerine, giriş/çıkış mekanizmalarını döner kapılarla değiştiren ve çoğu müşteriyi* çileden çıkaran avmdir.
her girdiğimde güvenliklerin bol ve farklı giyinmemden dolayı bana bir konuşkan yaklaştıkları avm.'dir ayrıca üst otoparkta sigara içerek size lise yıllarını da hatırlatır. son olarak da ismet inönü tarafından çıkarken vakko mağazasından gelen şuh kokular bir anlık da olsa zihni gevşetir.
e-spark(e-kıvılcım) diyede açabileceğimiz avm kısaltması.
en üst katında yani restorantlar bölümünde iğne atsan yere düşmeyecek olan alışveriş merkezidir. her vakit mi full olur kardeşim. Ayrıca tespit ettim sevgililerin adalardan sonra en çok takıldıkları yer. el ele tutuşup media market, blue jeans vb. türünde dolaşıyorlar. ne güzel..
eskisehire kesınlıkle renk katan alısverıs merkezı..yer ıtıbarıyle sehrın en guzel yerlerınden bırındedır...
son zamanlarda yeniden sezon bitmesinden dolayı mağazalarında indirimler başlamıştır. mesela levis'de %50'ye varan indirimler var, ayrıca 50tl alışverişe 30 tl hediye çeki veriyormuş.
eskisehir gibi kucuk bir yer için gereksiz olan bir yapı.fuzuli masraf.
hiçbir alışveriş merkezine fark atamayacak, fazlasıyla sıradan, d&r'ında bir "pulse" albümünü dahi barındırmayan fakat kendinize uygun bir eş seçip gittiğinizde delicesine eğlenceli hale gelen, media markt'ında umumi playstation ve guitar hero'ları bulunan *, ramazanda, arkadaşlarla iftara gitmek için daha iyisi bulunamayacak olan mekandır. ayrıca ufak bir uyarı; avm'den çıkan adama "çıkış burası mı" şeklinde soru yönelttiğinizde fazlasıyla küfür işitebileceğiniz bir ortamdır. * *
eskişehir gençliğinin piyasa yaptığı mekan. fiilen eskişehir'in bir ilçesi de sayılabilir.
mutlaka; en az bir, en çok dokuz tanıdıkla karşılaşılan yerdir. şehrin dışında kalan, 'neo' adı verilen alışveriş merkezindeki dükkanların teker teker kapanmasına neden olmuştur. ama sevilir espark, soğuk eskişehir'in sıcak mekanıdır.
özellikle haftasonları döner kapıda kuyruk ve izdiham yaşanan tek alışveriş merkezi olduğunu düşündüren mekandır. ayrıca en az 5 6 tanıdık görmeniz muhtemeldir.
her yerde bulunan alışveriş merkezlerinden, eskişehir'de bulunanı.

ama anlamadığım şu ki; sen eskişehir'de okuyan bir öğrencisin ve başka şehirden arkadaşın geliyor. fakat sen bu arkadaşını 2 günde bir espark'a götürüyorsan kusra bakma ama malsın demektir. açık havadan gezin lan biraz hiçbir şey yapmasanız da porsuk'un kenarında oturun.
an itibariyle fena terleten avm. her girişimde media markt'a adım attığım an mutlaka ya piyanoya yada dijital bateriye takılırım.
otoparkına çıkarken de inerken de baş döndüren bu kadar uzun ve kıvrımlı olur mu yuh amuğa goyayım diyebileceğiniz alış veriş merkezi.
artık çevresi üç kağıtçı dolmuştur. bugün köprüden kanatlı avm ye giderken tam köprünün üstünde ufak tezgahta tespih ve zippo(çakma tabiki) satan bir adam seslendi. zaten tam da yanından geçtim. bakmasam olmaz, tipide serseri tipi. tatsızlık olmasın diye efendim dedim.

- bakar mısın sen öğrencisin galiba?
+ evet ?
- çok güzel çakmaklar var tespihte hediye. bıdı bıdı bıdı...
+ ben sigara içmiyorum ama.
- tespih var bak güzel. şunu alırsan bu hediye, şu dükkanda şu kadar bıdı bıdı bıdı..
+ yok kullanmıyorum.
- kolye bileklikte var bak.
+ yok ben aksesuardan da hoşlanmıyorum.
- ya abi bi siftah atta öyle git ya.
+ bende de yok vallaha...

deyip uzaklaştım. insan istemez muhattap oluyor. hayır bide herkese yapmıyorlar bunları. beni zengin sandı heralde.
eskişehir yaşayan yaşlısı genci: 'canım sıkılıyor yaa ne yapsak acaba' dediğinde imdadına yetişen ilk adres, bugun gördüğünüz ziyaretçiyi yarın görme garantisi veren, kendisine bağımlılık yapan ve şehrin merkezi yerinde olması avatajmıdır dez avantajmıdır bilinmez ama ulaşım açısından mükkemmel bir yerde olan a.v.m.